SZUKAJ
biznes
0

Jak dobrze napisać list motywacyjny

Większość z nas przynajmniej raz w życiu szukało lub dopiero będzie szukać pracy. Jak dobrze napisać list motywacyjny do przyszłego pracodawcy?

Jak dobrze napisać list motywacyjny

Większość z nas przynajmniej raz w życiu szukało lub dopiero będzie szukać pracy. Jak dobrze napisać list motywacyjny do przyszłego pracodawcy? Poniżej znajdziesz sprawdzone techniki, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnego stresu na tym etapie rekrutacji.

 

List motywacyjny to nie życiorys

 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak dobrze napisać list motywacyjny? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest to skrócona forma życiorysu (jak co niektórzy uważają). Możemy powtórzyć niektóre informacje zawarte w CV, jednak nie zawsze jest to konieczne. Nie zapominajmy, że na podstawie listu motywacyjnego nasz potencjalny przyszły pracodawca powinien dowiedzieć się, dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie i na tym stanowisku. W jaki sposób chcesz rozwijać cele zawodowe dzięki tej pracy oraz wszystkie korzyści, jakie może mieć z Ciebie pracodawca. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie: jak dobrze napisać list motywacyjny?

 

Dokładna analiza oferty pracy

 

Na wszelki wypadek przypomnimy o zasadzie, że w pierwszej kolejności zajmujemy się przygotowaniem CV. Teraz możesz zabrać się za dokładną analizę oferty pracy, postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o firmie, w której chcesz pracować (w liście wykaż się znajomością jej specyfiki). Następnie zastanów się jakiego doświadczenia, umiejętności oraz kompetencji wymaga pracodawca. Napisz o swoich mocnych stronach, które mogą przydać się na stanowisku, na które aplikujesz. Nie ma się co oszukiwać, nie zawsze aplikujemy do wymarzonych przez nas miejsc pracy. Zdarza się również tak, że musimy dostosować nasze kompetencje i motywacje do tego, co wymaga od nas pracodawca. Pamiętaj, że list musi być spersonalizowany. Największym błędem, jaki możesz zrobić, jest wysłanie tego samego listu motywacyjnego do różnych pracodawców. W nagłówku należy umieścić nazwisko naszego potencjalnego szefa, nie kierujemy listu do działu.

 

Zobacz również: Wysokie IQ i dobre samopoczucie czyli, jak jedzenie szpinaku wpływa na mózg

 

Kompozycja

 

Nie wiesz jak dobrze napisać list motywacyjny? Zacznijmy od tego, że podczas pisania powinniśmy przestrzegać odpowiedniego układu treści (wstęp, rozwinięcie i zakończenie). We wstępie skup się na tym, by przyciągnąć uwagę adresata, napisz dlaczego postanowiłeś wybrać właśnie tę ofertę. Używaj standardowych formułek, a mianowicie: ”W odpowiedzi na ofertę, zamieszczoną…, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko…”, a nie zaliczysz żadnej wpadki. Następnie zabierz się za rozwinięcie, napisz krótko o doświadczeniu zawodowym, które jest istotne dla danego stanowiska, warto również wspomnieć o dodatkowych kursach czy kwalifikacjach. W tym wypadku zamiast ogólnych stwierdzeń używaj konkretów, a mianowicie „Prowadziłam z sukcesem 10-osobowy zespół sprzedażowy” zamiast: „Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie zarządzania zespołem”. W zakończeniu umieść informację o gotowości bezpośredniej rozmowy z potencjalnym przyszłym pracodawcą, a także poproś o wyznaczenie terminu spotkania.

 

Jak dobrze napisać list motywacyjny

 

Zwroty grzecznościowe

 

W liście motywacyjnym zwroty grzecznościowe odgrywają niesamowicie ważną rolę. List należy rozpocząć od zwrotu ”Szanowni Państwo!”, a skończyć ”Z poważaniem”/”Z wyrazami szacunku”. Na końcu powinna znaleźć się również lista załączników, a mianowicie życiorys zawodowy, świadectwa potwierdzające ukończenie kursów, portfolio itp. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wysyłanie CV oraz listu motywacyjnego za pomocą poczty elektronicznej, jeżeli również zdecydowałeś się na ten sposób, to koniecznie zadbaj o właściwe nazwanie plików. Nazwa pliku powinna zawierać nazwisko osoby, do której kierujesz list. W ten sposób pracodawca ma sygnał, że zwracasz się właśnie do niego, to natomiast świadczy o Twojej kulturze osobistej oraz umiejętnościach komunikacyjnych i kompetencjach społecznych. Warto zaznaczyć, że kompetencje ”miękkie” w dzisiejszych czasach są bardzo cenione na rynku pracy.

 

Mamy nadzieję, że teraz wiesz jak dobrze napisać list motywacyjny. Pamiętaj, że wiele zależy od tego, w jaki sposób zostanie on napisany. To cenna informacja o kandydacie i może okazać się decydująca w procesie rekrutacyjnym.

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *