SZUKAJ
Moda i Uroda
0

Jak na dłoni! Paznokcie, co o nich wiesz?

Paznokcie są nie tylko ozdobą, pełnią też bardzo ważne funkcje dla naszego organizmu – chronią tkanki i czubki palców przed uszkodzeniem, umożliwiają także drapanie i chwytanie…

Jak na dłoni! Paznokcie, co o nich wiesz?

Paznokcie są nie tylko ozdobą, pełnią też bardzo ważne funkcje dla naszego organizmu – chronią tkanki i czubki palców przed uszkodzeniem, umożliwiają także drapanie i chwytanie.

Paznokcie są twarde, a to za sprawą ich głównego składnika keratyny – czyli warstwy rogowej naskórka. Rosną z reguły 1 mm na tydzień. Paznokcie są także bazą informacyjną o naszym stanie zdrowia. Ich kształt, wygląd struktura płytki mogą mnóstwo powiedzieć o tym, że, co nam dolega. Jeśli dłonie są w doskonałej kondycji, odżywiamy się racjonalnie, a nasza dieta bogata jest w niezbędne dla urody i świetnego stanu płytki minerały, chronimy dłonie przed wysuszeniem i działaniem detergentów, możemy pozwolić sobie na szaleństwo. Ozdabianie, lakierowanie, przedłużanie i najbardziej wymyślne wzory na naszych paznokciach.

N

a co chorują paznokcie?

Zmiana koloru i kształtu paznokcia może oznaczać chorobę całego organizmu.
Żółta płytka może sugerować żółtaczkę, łuszczycę, cukrzycę, czy grzybicę, ale to także wyniki palenia papierosów …i niestosowania bazy.
Biała płytka – nasza dieta uboga jest w wapń, białko i inne mikroelementy. Przebarwienia są niestety także sygnałem, że możemy mieć kłopoty z nerkami i sercem.
Zielona płytka to z reguły znak zakażenia lub mikrourazów.
Brązowa, rozdwajająca się płytka – ten kolor najczęściej oznacza, że paznokieć choruje na grzybicę. Bruzdy na płytce powstają często w wyniku chorób zakaźnych, zaburzeń hormonalnych lub niewydolności układu krążenia.
Paznokieć łyżeczkowaty, wklęsły to sygnał kłopotów z hormonami lub anemii.

J

ak ratować słabe paznokcie?

Przede wszystkim obcinamy je na krótko, przez kilka tygodni wstrzymujmy się od malowania. Regularnie stosujemy odżywkę oraz słynną, babciną regenerującą kąpiel rycynową (sok z całej cytryny, kilka łyżek ciepłego oleju rycynowego). Modyfikujemy także nasze menu. Wzbogacamy je o produkty wzmacniające paznokcie, zawierające witaminy A,C, krzem, wapń, potas, cynk – jemy dużo kiełków i ziaren zbóż, natkę pietruszki, migdały, szpinak, awokado, seler, suszone owoce, ziemniaki, pomidory. Pijemy bombę witaminową- znakomity sok z kapusty kiszonej. W aptece zapytajmy również o ratunkowe preparaty zawierające drożdże i skrzy polny.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!