SZUKAJ
Zdrowie
0

Jak obniżyć spożycie cukru?

Większość z nas lubi cukier, który jest węglowodanem prostym. Czy cukier szkodzi? Nie jest trujący, lecz dostarcza organizmowi kalorii, nie wnosząc równocześnie witamin ani substancji mineralnych…

Jak obniżyć spożycie cukru?

Większość z nas lubi cukier, który jest węglowodanem prostym. Czy cukier szkodzi? Nie jest trujący, lecz dostarcza organizmowi kalorii, nie wnosząc równocześnie witamin ani substancji mineralnych. Jedzenie słodkich pokarmów może prowadzić do wzrostu we krwi trójglicerydów, substancji tłuszczowych, które wywołują zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.

Jedzenie nadmiernej ilości cukru i oczyszczonych produktów zbożowych, kosztem pełnoziarnistych, zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę insulinoniezależną (typu II). Cukier szczególnie w lepkich słodyczach – sprzyja próchnicy zębów. Słodycze utrudniają też utrzymanie prawidłowej masy ciała i wypierają z jadłospisu inne, zdrowsze pokarmy.

Cukier jest w wielu gotowych produktach. Oto jak w prosty sposób obniżyć jego spożycie:
1. Pij mniej napojów gazowanych (poza dietetycznymi), soków i kompotów.
2.W składzie surowcowym na opakowaniach produktów szukaj ukrytego cukru: syropu skrobiowego (ziemniaczanego, kukurydzianego), syropu glukozowego , fruktozy (cukier owocowy), koncentratów soków owocowych, glukozy (dekstroza), maltodekstrozy, miodu, cukru inwertowanego, laktozy, maltozy (cukier słodowy), melasy, sacharozy. Jeśli pojawią się na pierwszym lub drugim miejscu, to znaczy, że do produktu dodano dużo cukru.
3. Zamiast soków owocowych pij wodę, wodę mineralną lub sodową Jedząc całe owoce, również dostarczasz organizmowi cukru, ale równocześnie z nim włókno pokarmowe, które sprawia, że poziom cukru we krwi nie rośnie gwałtownie.
4. Uważaj na produkty „niskotłuszczowe” albo „0 procent tłuszczu”; zwykle zawierają one duży dodatek cukru.
5. Ogranicz słodzenie kawy i herbaty.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!