SZUKAJ
Zakupy
0

Jak rozsądnie kupować witaminy ?

Kupowanie witamin wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Dziesiątki produktów, różniących się składem i ceną, mogą przyprawiać o zawrót głowy. Niezależne laboratoria, które badają te preparaty, donoszą niekiedy o znacznych różnicach …

Jak rozsądnie kupować witaminy ?

Kupowanie witamin wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Dziesiątki produktów, różniących się składem i ceną, mogą przyprawiać o zawrót głowy. Niezależne laboratoria, które badają te preparaty, donoszą niekiedy o znacznych różnicach między składem podanym na opakowaniu a rzeczywistą zawartością. Cena nie zawsze jest dobra wskazówką.

Niektóre tanie preparaty są równie dobre, jak ich dużo droższe odpowiedniki. Większość witamin sprzedawanych w aptekach spełnia wymagania wysokiej jakości. Kupując witaminy, kieruj się znanymi nazwami firm. Inne wskazówki:

1

 

Modyfikacja i uzupełnienie naturalnej diety przez podawanie preparatów zawierających określenie ilości pewnych składników odżywczych (w tym witamin i minerałów) mieści się w pojęciu suplementacji. Suplementy mogą mieć charakter środków spożywczych i zawierają wtedy składniki odżywcze w ilości 25-100 procent dziennego zapotrzebowania. Więcej (bo aż do 150 procent dziennego zapotrzebowania) mogą zawierać suplementy z drugiej grupy, mające charakter preparatów farmaceutycznych, czyli leków. Jak każdy lek, muszą przed wprowadzeniem do obrotu przejść procedurę akceptacji w Komisji Rejestru Leków przy Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, opartą na standardach Framakopei Polskiej oraz GMP i GCP. Farmpakopeia Polska działa w ramach Instytutu Leków, który po rejestracji leku zajmuje długofalowymi badaniami jakości. Obecnie na rynku polskim znajduje się ponad 300 różnych preparatów farmaceutycznych, zawierających witaminy i składniki mineralne. Na opakowaniu preparatu, który jest godny polecenia, widnieje numer uzyskanego świadectwa rejestracji .

2

 

Niech Cię nie zwiodą określenia, które nie mają większego znaczenia, są używane przez firmy w celach marketingowych. Następujące zwroty wcale nie znaczą, że preparat uzyska pozytywną opinię niezależnych ekspertów na podstawie prawidłowych metod badawczych i przepisów, choć brzmią na pozór „wiarygodnie”: „klinicznie potwierdzone”, „gwarantowana siła działania”, „silnie skoncentrowany”, „maksymalne wchłanianie”, „naturalny”, „czysty”, „wyciąg wysokiej jakości”, „niezbędny”.

3

 

Sprawdź termin ważność. W Polsce ustawowo każdy preparat musi mieć datę ważności. Nie kupuj tabletek, których termin przydatności do spożycia upływa za dwa miesiące, wybieraj te w których termin upływa za rok lub później. Preparaty przechowuj w miejscu suchym, ciemnym i niedostępnym dla dzieci.

4

Unikaj witam z dodatkiem ziół, gdyż mogą mieć dla Ciebie niekorzystne działanie. Niektórych ziół nie można przyjmować zbyt długo.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!