SZUKAJ
Zdrowie
0

Jak uniknąć krost?

Okazuje się, że tak powszechne schorzenia skóry, jak trądzik, mogą być reakcją organizmu na niezbyt zdrowy tryb życia. Aby ich uniknąć, często wystarczyłoby …

Jak uniknąć krost?

Okazuje się, że tak powszechne schorzenia skóry, jak trądzik, mogą być reakcją organizmu na niezbyt zdrowy tryb życia. Aby ich uniknąć, często wystarczyłoby dobrze się odżywiać, pić niemniej niż dwa litry wody dziennie, zadbać o kondycję fizyczną, dużo przebywać na świeżym powietrzu i wysypiać się. Ważne też, aby nie zapominać o higienie: ciepłej wodzie i łagodnym, nie wysuszającym skóry preparacie. Jednak w przypadku ostrych lub długo długotrwałych problemów z cerą trzeba udać się dermatologa.

 

Trądzik, a hormony

Wytwarzanie przez gruczoły łoju zależne jest od androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Produkowane są przez jądra u mężczyzn, a u kobiet, w mniejszym stopniu, przez jajniki i korę nadnerczy. Wyskoki poziom tych hormonów powoduje nadmierne wydzielanie łoju, a w konsekwencji przetłuszczanie się włosów i powstawanie wyprysków. Dotyczy to najczęściej nastolatków, zwłaszcza chłopców, u kobiet występuje czasami przed miesiączką. Krosty pojawiają się zazwyczaj się przy ujściu mieszków włosowych bo do nich dochodzą gruczoły łojowe. Mieszki ulegają zatkaniu nadmiarem wydzieliny, a także na skutek gromadzącego się wokół złuszczającego się naskórka. Często dołącza się do tego zakażenie bakteryjne i powstają czerwone, a także bolesne ropne krosty.

Jak uniknąć trądziku?

Czekolada, a nawet tłuste potrawy, wbrew temu, co się na ogół sądzi, nie mają wpływu na powstawanie trądziku. Do jego tworzenia przyczyniają się za to związki jodu, zawarte w soli. Jedzenie frytek, chipsów, hamburgerów jest raczej niewskazane, jeśli chcemy uniknąć szpecących twarzy pryszczy. Trądzik powstaje też czasem wskutek braków  w pożywieniu. Dieta większości nastolatków opiera się na dłużej ilości słodyczy, kanapek, fas foodów, popijanych gazowanymi napojami, nierzadko też alkoholem. Nie zapewnia to oczywiście odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów. Zastąpienie słodyczy składnikami ze świeżych owoców oraz warzyw, włącznie do diety chudego mięsa, dostarczenie organizmowi tłuszczów wielonienasyconych na pewno pomoże na trądzik. Witamina A jest bardzo skuteczna w walce z trądzikiem. Korzystne zatem będzie więc spożywanie produktów zawierających beta – karoten, np. marchewki lub suszonych moreli. Warto również dostarczyć organizmowi więcej niż zwykle cynku, który chroni przed infekcjami. Podobnie działają żywe kultury bakterii zawarte w biojogurtach. Witamina E natomiast ułatwia gojenie zmian na skórze, dzięki czemu pwostają mniejsze blizny.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *