Czy twój duch świąt zgubił się gdzieś podczas grudniowego szaleństwa? Czy odnosisz wrażenie, że Twoja rodzina popadała w taki obłęd, że masz ochotę rwać sobie włosy z głowy. Cóż równie dobrze możesz zmierzyć się z faktem, że nawet Grinch nie zdołał powstrzymać świąt Bożego Narodzenia. Zatem już dziś powinnaś nauczyć się strategii, która pomoże Ci przetrwać ten okres w dobrym nastroju i trzymać nerwy na wodzy. Postaw na prostsze, ale bardziej weselsze święta w tym roku. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, uśmiech zagości na Twojej twarzy szybciej, niż zdążysz wypowiedzieć dwa słowa: „Wesołych Świąt”. Gotowa, by je poznać?
Nie daj się przytłoczyć mitom ani oczekiwaniom innych. Zawsze, gdy zaczynasz porównywać siebie z innymi, swój dom, rodzinę, święta, do kogoś, lub czegoś innego, to wszystko sprawia, że czujesz się mniej doskonała. Pamiętaj, że nie jesteś Marthą Stewart. Przestań próbować wygrać konkurencję: idealne święta, ciasto, matka, córka, kuchara, czy synowa. Zapamięta pięć bardzo ważnych słów, podczas tegorocznych świąt: „rób mniej, ciesz się bardziej”.
Dlaczego czujemy, że musimy robić rzeczy, w taki sposób, jak zostaliśmy tego nauczeni. Nie bądź nazbyt ograniczona przez dotychczasową tradycje. Nie myśl szablonowo i spróbuj opracować nowy sposób działania, który będzie wygodny dla Ciebie. Zamiast wymieniać podarki ze współpracownikami lub rodziną pomyśl o wspólnej pomocy charytatywnej.
Kto powiedział, że musisz gotować posiłek dla 30 osób, co roku? Zamiast tego możesz zorganizować skromne spotkanie. Jeszcze lepiej, jeśli pozwolisz, by w tym roku pałeczkę gospodarza świątecznego przyjęcia przejął ktoś inny.
Jeśli nadal planujesz pozostać, by gotowaniu 12 potraw poproś kogoś z najbliższych o pomoc. Niech każdy przygotuje, coś innego. Pracy mniej, a Ty będziesz mogła odkryć nowe smaki.
3
Nie rób wszystkiego sama
Zaangażuj każdego członka rodziny do pomocy, łącznie z najmłodszymi. Jeśli nie możecie tego zrobić razem, na pewno jest coś z czego możesz zrezygnować. Zakupy, gotowanie , sprzątanie, pakowanie prezentów, naprawę jest w co zaangażować rodzinę.
Odpowiednio przygotowany plan to klucz do świątecznego sukcesu. Staraj się jak najwięcej rzeczy zrobić w miesiącach poprzedzających Boże Narodzenie. Oddaj auto do serwisu, ciasteczka zacznij piec w listopadzie i włóż je do zamrażalki, a koperty na świąteczne kartki zaadresuj już w wakacje, popijając lemoniadę.
5
Nie wydawaj tak dużo pieniędzy
Nic powoduje takiego stresu w tym okresie, jak fakt, że w styczniu trzeba będzie opłacić rachunki. Pamiętaj, że najważniejsza jest pamięć, prezenty możesz zrobić sama. Prowadź dziennik swoich wydatków. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak wiele, wydałaś do tej pory. Pamiętaj, że im więcej czasu spędzisz w sklepie, tym więcej będzie Cię to kosztować.
6
Uproszczony poradnik prezentowy
Pamiętaj, że sklepy są czynne przez cały rok. Nie musisz kupować prezentów na ostatnią chwilę. Jeśli wpadniesz na jakiś pomysł, wpisz go na listę i nie zmieniaj decyzji. Zawsze możesz kupić wspólny prezent dla całej rodziny, kiedy ostatni raz grałaś w grę planszową?
7
Celebruj czas dla rodziny
Planujcie czas na zabawę i relax razem. Zapisz go w kalendarzu i traktuj jako priorytet. Nie pozwól by cokolwiek, mogło zmienić Twój plan. Jeśli jesteś zbyt zajęty, by spacerować z dziećmi i oglądać świąteczne osoba, i słuchać świątecznych przebojów znaczy, że twój kalendarz wymaga natychmiastowej aktualizacji.
8
Twórzcie trwałe, piękne wspomnienia
Pamiętaj, że liczy się jakoś, a nie ilość. Nie musisz od razu planować szalonych rzeczy. Czytanie razem wspólnych historii, przycinanie drzewka, ubieranie świątecznej choinki, śpiewanie kolęd, lepienie pierogów, picie gorej czekolady może być bardziej ekscytujące niż pójście na koncert, czy imprezę. Możecie również zrobić coś dla innych, zbiórkę zabawek, jedzenia, czy niesienie pomocy w schronisku. Takie wspomnienia warto pielęgnować zawsze.
9
Pielęgnuj w sobie wdzięczność
Kieruj rodzinę w kierunku rzeczy, które są w tym czasie najważniejsze. Pomóż wszystkim rozwijać postawę wdzięczności. Trzeba umieć się cieszyć i dziękować nawet za małe rzeczy, a nie liczyć na więcej. Pomyślcie jak możecie się podzielić radością z innymi. Zamiast robić listę życzeń, zrób listę sposób na praktykowanie szczodrości. Unikaj włączonego telewizora. Święta to czas dla najbliższych.
10
Stwórz nową własną, śmieszną tradycję
Co roku możecie kupować nowa grę planszową, bądź puzzle, robić razem ozdoby świąteczne dla innych. Te małe rzeczy uczynią ten czas bardziej znaczącym.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!