SZUKAJ
Moda i Uroda
0

Jak wygląda obróbka zdjęcia zanim zobaczysz je w gazecie?

Jako czytelnicy magazynów o modzie potencjalnie zdajemy sobie sprawę, że większość zdjęć, które widzimy w kolorowych pismach jest poddawana obróbce…

Jak wygląda obróbka zdjęcia zanim zobaczysz je w gazecie?

Jako czytelnicy magazynów o modzie potencjalnie zdajemy sobie sprawę, że większość zdjęć, które widzimy w kolorowych pismach jest poddawana obróbce. Mimo to niekiedy wpędza nas to w kompleksy, w naszej głowie rodzą się zarzuty, że  nie mamy aż tak symetrycznej twarzy, czy zgrabnej sylwetki. Idealizujemy wszystkie modelki z sesji zdjęciowych, a tym samym wpędzamy siebie w kozi róg.

Do sieci trafiło wideo, które pokazuje półtorej minuty pracy grafika. Z pozoru jest to bardzo szybka ingerencja w naturalne piękno. Tak naprawdę ekspresowa korekta to sześć godzin pracy nad udoskonalaniem modelki.

Dziewczyna nie ma zmarszczek, ani asymetrycznej twarzy. Jest piękna. Pod makijażem, co prawda widać  niedoskonałości, ale osób, które cieszą się idealnie czystą skórą jest naprawdę niewiele. Ładna twarz już teraz nie wyfraczy, trzeba ją poprawić i przerobić w Photoshopie. I to nie będzie niewielka przeróbka. Uwydatnienie ust, zminimalizowanie porów, wyrównanie kolorytu skóry, zamaskowanie niedoskonałości, pozbycie się niechcianych włosków, a nawet… korekcja płytki paznokcia. To tylko część elementów, które musiały uleć zmianie zanim zdjęcie sprosta dzisiejszym wymaganiom.

Osoby, które widzimy na fotografach to niekiedy twory stworzone przez grafików na rzecz obecnych kanonów piękna. Czy jesteśmy w stanie coś zrobić by zapobiec tego typu przeróbkom? Aby zapobiec tzw. fotooszustwom w Europie coraz drastycznej zwalcza się nadużywanie programów graficznych w reklamach. Pierwszym krokiem w tym kierunku było wycofanie  ekstremalnie wyretuszowanej kampanii Lancome z Julią Roberts przez parlamentarzystkę Jo Swinson. Obecnie trafiają dyskusje nad jeszcze jednym rozwiązaniem  – nakazem umieszczania informacji na zdjęciach w jakim stopniu fotografia uległa obróbce graficznej.

Odbiory powinni byś świadomi na ile treść i obraz który dostajemy jest prawdziwy. Mniej wyretuszowanych modelek w czasopismach to więcej kobiet, które zaczną akceptować swoje niedoskonałości.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!