Jarmuż – warzywo, które może chronić przed rakiem. Wysoka skuteczność potwierdzona badaniami
Jarmuż należy do rodziny warzyw kapustowatych. Jest to odmiana kapusty bezgłowej o długich fryzowanych liściach. Pochodzi ze wschodniej części regionu śródziemnomorskiego…
Jarmuż należy do rodziny warzyw kapustowatych. Jest to odmiana kapusty bezgłowej o długich fryzowanych liściach. Pochodzi ze wschodniej części regionu śródziemnomorskiego, gdzie uprawia się go od 2 tysięcy lat. Istnieje wiele odmian jarmużu, zarówno o fryzowanych, jak i prostych liściach. Jarmuż jest doskonałym źródłem dwóch przeciwutleniaczy – witaminy C i beta – karotenu, z którego organizm wytwarza witaminę A potrzebną do utrzymania dobrego wzorku nocą, zdrowej skóry oraz zwiększenia odporności na infekcję. W 100 gramowej porcji tego warzywa znajduje się ponad trzy czwarte zalecanego dziennie spożycia witaminy A i prawie podwójna norma witaminy C wspomagającej prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.
Jarmuż zawiera sporo kwasu foliowego oraz żelaza. Oba te składniki potrzebne są w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi. Jednakże żelazo zawarte w roślinach nie jest tak łatwo przyswajalne, jak to z mięsa. Jarmuż powinno się spożywać z pomidorami, papryką lub innymi produktami bogatymi w witaminę C, ponieważ zwiększa ona ilość wchłanianego przez organizm żelaza. Jarmuż jest jednym z najbogatszych w wapń warzyw; pierwiastek też jest dostarczany przez roślinę w postaci łatwo absorbowanej przez organizm.
Podobnie jak brukselka i brokuły, jarmuż zawiera składniki mogące blokować działanie kancerogenów, a zatem warzywo to może chronić przed rakiem. Badania wykazały, że duże spożycie jarmużu zmniejsza zagrożenie zachorowania na raka żołądka, jelita i okrężnicy. Warzywo to zawiera również składniki znane indoli, które pobudzają metabolizm wątroby, co ma pośredni wpływ na rozpad i wydalanie żeńskiego hormonu – estrogenu. Wysoki poziom estrogenu wiąże się z wystąpieniem każdego rodzaju raka wywoływanego zmianami hormonalnymi, w tym również rakiem piersi. Wyniki badań nad karotenoidami (naturalnymi barwnikami) występującymi w owcach o warzywach ) spowodowały, że dr Walater Willet z harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego (Harvard School of Publick Health) zajmujący się wpływem żywności na zachorowalność na raka i będący autorytetem w tej dziedzinie, wyraził opinię, że jarmuż należy do żywności o wysoce skutecznym działaniu przeciwrakowym.
Jarmuż zalety:
1. Bardzo dobre źródło beta – karotenu i witaminy C
2. Źródło kwasu foliowego
3. Zawiera żelazo i wapń
4. Zawiera składniki mogące chronić przed rakiem
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!