SZUKAJ
Zdrowie
0

Jogurt to nie wszystko. Oto 5 naturalnych probiotyków

Probiotyki są nam potrzebne w trakcie całego roku, jednak w okresie wzmożonych infekcji potrzebujemy ich jeszcze bardziej. Pomogą nam szybciej pokonać przeziębienie lub całkowicie nas od niego uchronią…

Jogurt to nie wszystko.  Oto  5 naturalnych probiotyków

Probiotyki są nam potrzebne w trakcie całego roku, jednak w okresie wzmożonych infekcji potrzebujemy ich jeszcze bardziej. Pomogą nam szybciej pokonać przeziębienie lub całkowicie nas od niego uchronią. Probiotyki to nic innego jak pokarmy i suplementy żywności, zawierające żywe kultury dobroczynnych bakterii. Powinniśmy je dostarczać do naszego organizmu dość regularnie, gdyż flora bakteryjna w jelicie bardzo łatwo ulega zniszczeniu. Nie tylko dieta, ale także stres, nie mówiąc już o niektórych lekach (zwłaszcza antybiotykach) wpływają niekorzystnie na te niezwykle wrażliwe organizmy. Każde zachwianie naturalnej równowagi ułatwia rozwóz np. drożdżakom z gatunku Candida albicans oraz innym, potencjalnie szkodliwym grzybom. W jakich produktach szukać probiotyków? Na pewno słyszeliście o jogurcie. Oto 5 kolejnych  produktów spożywczych, bogatych w probiotyki….

1

 

Kefir

Kefir ( fermentowany napój mleczny), podobnie jak jogurt może pochwalić się wysoką zawartością probiotyków. Nie tylko chroni nasze jelita, ale również zwiększa wchłanianie wapnia, żelaza, fosforu i innych pierwiastków. Musimy jednak pamiętać by wybierać kefir naturalny, bez dodatku cukru, gdyż to właśnie cjest sprzymierzeńcem chorobotwórczych zarazków i grzybów, które dzięki niemu szybciej się namnażają.

2

 

Maślanka

Maślanka jest bogata w dobre bakterie kwasu mlekowego i powstaje jako produkt uboczny produkcji masła. Jest lekkostrawna – trawi się ją 2-3 razy szybciej niż mleko, zawiera w sobie dużo lecytyny (składnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego) oraz witaminy z grupy B. Bardzo podobne działanie ma również zsiadłe mleko.

3

 

Kombucha

Kombucha to zdrowotny napój otrzymywany ze sfermentowanej herbaty. Otrzymuje się go w wyniku umieszczenia grzyba herbacianego – tzw. matki (SCOBY – Symbiotic Culture Of Bacteria + Yeast) w posłodzonej herbacie (najczęściej czarnej lub zielonej). Jest to symbiotyczny układ bakterii i drożdży, które mają formę żelowej, elastycznej struktury, która przybiera kształt naczynia, w którym przebiega proces fermentacji. Smak napoju jest lekko musujący i przypomina sok jabłkowy.

Fot: flipboard

4

 

Kiszona kapusta

Najwięcej składników odżywczych gromadzi się ciemnych, zewnętrznych liściach kapusty. Kiszona kapusta zawdzięcza swój smak właśnie fermentacji. Na skutek spożywania produktów fermentacji  mlekowej, zawierającej żywe kultury bakterii, opanowują one środowisko jelit. Poprawia to proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych oraz dostarcza witamin z grupy B.

5

 

Miso

Miso to pasta, która powstaje w wyniku długiej (co najmniej rocznej) fermentacji ziarna sojowego z dodatkiem ryżu lub jęczmienia i soli morskiej. Zawiera wiele korzystnych dla układu trawiennego enzymów i bakterii.

Fot: misorecipes

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *