SZUKAJ
Zdrowie
0

Kawa: Prawda i Fałsz. Obalamy kofeinowe mity!

Kawa jest bogatym źródłem kofeiny. Zawiera też około 300 innych czynnych składników, spośród których jedynie witamina PP ma znaczenie w żywieniu. Powstaje ona podczas procesu palenia kawy…

Kawa: Prawda i Fałsz. Obalamy kofeinowe mity!

Kawa jest bogatym źródłem kofeiny. Zawiera też około 300 innych czynnych składników, spośród których jedynie witamina PP ma znaczenie w żywieniu.  Powstaje ona podczas procesu palenia kawy. Filiżanka, uwielbianego tak  przez miliony osób napoju  zawiera około 1 mg  tej witaminy. Należałoby więc wypić około 15vfiliżanek kawy, aby uzyskać zalecaną osobom dorosłym dzienną dawkę witaminy PP. Inne wartości odżywcze napoju pochodzą z mleka  i cukru, z którymi zazwyczaj jest podawana.

 

Kto pije najwięcej kawy?

Najwięcej prawdziwej kawy pije się w Skandynawii. Rocznie na osobę wypada 600 filiżanek napoju wytworzonego z 9 kg kawy ziarnistej. Brytyjczycy znani ze swojego upodobania do herbaty wypijają rocznie znacznie mniej kawy: 34 filiżanki na osobę, przyrządzone z 500 g ziarna kakaowego.

 

collage-1572905_1280 — kopia

Kawa: Prawda/Fałsz

 

F:  Najwięcej kofeiny jest w kawie

W filiżance espresso może być ok. 100 mg kofeiny, a w filiżance czarnej herbaty dwa razy mniej. Ale w suplementach diety, np. na odchudzanie, dostępnych w aptekach jest jej więcej: jedna tabletka może zawierać nawet 200 mg kofeiny.

 

P: Kawa uzależnia

Osoby rozpoczynające każdy dzień od filiżanki kawy mogą odczuwać bóle głowy, zdenerwowanie, gdy jej nie wypiją . Kofeina bowiem silnie stymuluje układ nerwowy.

 

P: Poprawia pamięć

Umiarkowane spożywanie kawy poprawia pamięć krótką i zdolności poznawcze, poprawia też nastrój. Picie większej ilości kawy powoduje z czasem przyzwyczajenie organizmu i jej pobudzające działanie słabnie.  Jednocześnie coraz więcej danych wspiera hipotezę , że picie kawy  pomaga w zachowaniu sprawnych funkcji poznawczych w starszym wieku.

 

Fałsz : Im więcej pijemy, tym lepiej się czujemy

Wypicie dużej ilości kawy może objawiać się nerwowością, bólem brzucha, co skutecznie zniechęca przed jej nadużywaniem. Przedawkowanie kofeiny (powyżej 0,5 g) jest możliwe np. gdy pijemy napoje energetyzujące, colę, zażywamy preparaty odchudzające, czy przeciwbólowe z kofeiną.

 

P: Przyśpiesza perystaltykę jelit

Filiżanka kawy działa bardzo łagodnie i delikatnie pobudza jelita do pracy. W środkach odchudzających stężenie kofeiny jest znacznie większe, dlatego preparaty te przyśpieszają  spalanie tłuszczu, usuwanie wody i toksyn organizmu.

 

P: Przyśpiesza działanie leków przeciwbólowych

Kofeina dodawana jest do wielu środków przeciwbólowych, ze względu na to, że przyśpiesza i wzmacnia działanie tych preparatów.

 

P: kawa chroni przed chorobami

Naukowcy twierdzą, że picie kawy może chronić przed cukrzycą typu II, chorobą Parkinsona, oraz chorobami wątroby (między innymi marskość wątroby) Korzystny wpływ ma picie kawy z kofeiną, jak i bezkofeinowej. Mamy też coraz więcej doniesień naukowych, że umiarkowanie picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątroby (o 40 proc.) oraz czerniaka (o25 proc.).

 

F: kawa dobrze gasi pragnienie

Niestety , nie tylko nie gasi pragnienia, ale przyśpiesza wydalanie wody z organizmu, dlatego oprócz kawy należy wypić co najmniej 1,5 l wody.

 

P : Kawa wypłukuje wapń

 Naukowcy twierdzą jednak, że trzeba by wypijać hektolitry kawy, by w organizmie doszło do niedoboru  tego minerału z powodu picia małej czarnej. Osoby pijące 3-4 filiżanki dziennie nie powinny więc obawiać się osteoporozy, jeśli ich dieta zawiera produkty bogate w wapń.

 

P: Kawa ma dużo antyoksydantów

Owszem, ale chodzi o głównie o nieprażone ziarna kawy, które nie są tak aromatyczne jak prażone. Wyciąg z ziaren zielonej kawy znajdziemy w  suplementach, które mają sprzyjać utrzymaniu prawidłowej wagi i odchudzaniu, oraz  ograniczeniu łaknienia. W aptekach jest ich bardzo dużo i dlatego zawsze trzeba sprawdzać, ile tak naprawdę jest w nich zielonej kawy.

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *