SZUKAJ
Zdrowie
0

Koenzym Q10 : Cudowna substancja, którą znają wszyscy. Jak działa słynna „witamina” Q?

Koenzym Q10 został okrzyknięty cudowną substancją. Mówi się, że wzmacnia, pomaga zrzucić nadwagę, walczyć z rakiem, a nawet spowalnia starzenie…

Koenzym Q10 : Cudowna substancja, którą znają wszyscy. Jak działa słynna „witamina” Q?

Koenzym Q10 został okrzyknięty cudowną substancją. Mówi się, że wzmacnia, pomaga zrzucić nadwagę, walczyć z rakiem, a nawet spowalnia starzenie. Twierdzenia te są nieco przesadzone, lecz rzeczywiście koenzym Q10, pomaga leczyć choroby serca i dziąseł.

C

o to jest?

Koenzym Q10 jest naturalną substancją wytwarzaną przez organizm, należącą do rodziny związków zwanych chinonami. Kiedy został wyodrębniony w 1957 roku naukowcy zorientowali się, że jest wszechobecny. Znajduje się w organizmach wszystkich zwierząt, a także w dużych ilościach w niektórych produktach spożywczych, np. orzechach i olejach. W ostatnich dziesięcioleciach koenzym Q10, stał się jednym z najpopularniejszych środków odżywczych na całym świecie. Stosuje się go zapobiegawczo oraz w leczeniu chorób serca i wielu innych poważnych schorzeń. Niektórzy lekarze uważają, że jest tak ważny dla normalnego funkcjonowania organizmu, że należałoby go nazwać witaminą Q.

D

ziałanie

Koenzym Q10 działa przede wszystkim jak katalizator przemiany materii, czyli łańcuch złożonych reakcji chemicznych, w wyniku których pożywienie jest przetwarzane na energię wykorzystywaną przez organizm. Współdziałając z enzymami (stąd nazwa koenzym), przyśpiesza procesy metaboliczne, dostarczając komórkom energii. Jest ona potrzeba do przyswajania substancji pokarmowych, leczenia ran, utrzymania silnych mięśni i wypełnienia innych, niezliczonych funkcji. Koenzym Q10 odgrywa znaczącą rolę w wytwarzaniu energii, więc nic dziwnego, że znajduje się on w każdej komórce organizmu. Szczególnie dużo jest go w komórkach serca, któremu pomaga wykonać ponad 100 tysięcy uderzeń każdego dnia. Ponadto jest on, podobnie jak witamina Ci E przeciwutleniaczem, czyli pomaga neutralizować wolne rodniki.

Koenzym Q10 prawdopodobnie zapobiega nowotworom, chorobom serca i innym schorzeniom wywołanym przez wolne rodniki. Zwiększa też ilość energii i spowalnia proces starzenia. Ilość koenzym w organizmie zmniejsza się z wiekiem oraz pod wpływem różnych chorób, dlatego lekarze uważają, że należy dostarczać go organizmowi w formie preparatów już od 40 roku życia.

Koenzym Q10 wzbudza wiele nadziei. Lekarze liczą, że może służyć do leczenia chorób serca, zwłaszcza jego niewydolności i osłabienia. W wyniku badań ustalono, że stan pacjentów chorych na serce, którzy oprócz innych leków przyjmowali koenzym Q10 znacznie się poprawił. Inne badania wykazały, że zawartość tej substancji w sercach osób cierpiących na choroby układu sercowo – naczyniowego jest mała. Na podstawie jeszcze innych badań można sądzić, że koenzym Q10 może przeciwdziałać tworzeniu się skrzepów, obniżać, cieśninie krwi, wyrównywać rytm serca, łagodzić skutki wypadania płatka zastawki mitralnej i łagodzić objawy choroby Raynauda (złego krążenia krwi w kończynach ) oraz choroby wieńcowej. Jest stosowany głównie jako środek wspomagających konwencjonalne leczenie. Nie wolno jednak na własną rękę zastępować nim leków przepisanych przez lekarza,  szczególnie nasercowych.

Koenzym Q10 wspomaga również leczenie chorych dziąseł, zmniejsza krwawienie i związane z nim bóle, a także przyśpiesza gojenie się ran zapobiega chirurgicznym w jamie ustnej. Badania pokazują też, że koenzym Q10 może mieć wpływ nosić pacjentów choroby na AIDS. Niektórzy lekarze uważają, że pomaga on również utrzymywać odpowiednie stężenie glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę.

Koenzymowi Q10 przypisuje się tez inne działanie lecznicze. Niektórzy uważają, że spowalnia on proces starzenia, pomaga pozbyć się nadwagi, zwiększa wydolność sportowców, zwalcza zespół chronicznego zmęczenia, łagodzi wiele alergii i wzmacnia odporność.

Z

apotrzebowanie organizmu

Dawkowanie: najczęściej stosuje się 50 mg koenzymu Q10 2razy dziennie. Większe dawki, np. 100 mg 2 razy dziennie, mogą być wskazane w przypadku chorób serca i układu krążenia, choroby Alzheimera i niektórych innych schorzeń.

Sposób użycia: należy przyjmować rano i wieczorem, najlepiej podczas posiłku, żeby zostać lepiej wchłoniętym. Koenzym Q10 powinno się stosować przez długi czas. Pierwsze oznaki poprawy  mogą być odczuwalne dopiero po 8 tygodniach.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *