SZUKAJ
Zdrowie
0

Kwas foliowy jest wykorzystywany przez organizm tysiące razy dziennie. Jak działa i jak go stosować?

Kwas foliowy jest potrzebny do wszystkich procesów zachodzących w organizmie, związanych z rozmnażaniem komórek. Odgrywa bardzo ważną rolę rozwoju płodu oraz w procesie wytwarzania substancji chemicznych, niezbędnych w mózgu i …

Kwas foliowy jest wykorzystywany przez organizm tysiące razy dziennie. Jak działa i jak go stosować?

Kwas foliowy jest potrzebny do wszystkich procesów zachodzących w organizmie, związanych z rozmnażaniem komórek. Odgrywa bardzo ważną rolę rozwoju płodu oraz w procesie wytwarzania substancji chemicznych, niezbędnych w mózgu i układzie nerwowym.

C

 to jest?

Kwas foliowy, rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B, został odkryty w latach 40, kiedy wyodrębniono go ze szpinaku. Organizm nie jest w stanie długo przechowywać  tej substancji, dlatego należy mu jej dostarczać codziennie. Gotowanie, a nawet zbyt długie przechowywanie żywności może zniszczyć połowę zawartego w niej kwasu foliowego, więc dobrze uzupełnić jego niedobory preparatami.

D

ziałanie

Kwas foliowy jest wykorzystywany przez organizm tysiące razy dziennie, do rozmnażania komórek, gojenia ran, budowy mięśni i każdego procesu, w którym komórki się dzielą. Jest także bardzo potrzebny do tworzenia DNA i RNA oraz prawidłowego podziału komórek. Jeśli ilość kwasu foliowego w organizmie podczas zapłodnienia i pierwszych 3 miesięcy ciąży  jest wystarczająca, zmniejsza to w ogromnym stopniu ryzyko pojawienia się poważnych wad wrodzonych, takich jak rozszczep kręgosłupa i rozszczep podniebienia. Dlatego kobiety ciężarne i planujące ciążę powinny zażywać kwas foliowy. Witamina ta reguluje wytwarzanie i wykorzystywanie przez organizm homocysteiny, związku przypominającego aminokwas. Jeśli jej stężenie jest duże, może zniszczyć wyściółkę naczyń krwionośnych, przez co stają się one bardziej podatne na miażdżycę. Dlatego kawas foliowy jest ważną bronią w walce chorobami serca. Kwas foliowy zapobiega też powstawaniu różnych nowotworów, szczególnie raka płuc, szyjki macicy, okrężnicy i odbytu. U osób cierpiących na depresję stwierdza się niedobór kwasu foliowego. Preparaty zawierające tę witaminę mogą złagodzić depresję, zmniejszając stężenie homocysteiny, bo jak się uważa, wysokie stężenie jest jedną z przyczyn choroby. Badania wykazują również, że przyjmowanie kwasu foliowego zwiększa skuteczność środków przeciwdepresyjnych u osób cierpiących na niedobory witamin. Preparaty zawierające kwas foliowy są stosowane w leczeniu gośćca oraz zespołu nadwrażliwego jelita. Przypuszcza się, że stężenie homocysteiny sprzyja też osteoporozie, więc żeby mieć zdrowe kości, powinno się zażywać kwas foliowy.

Z

apotrzebowanie organizmu

Zalecana dzienna dawka kwasu foliowego wynosi obecne 200 µg dla osób dorosłych. Kobiety ciężarne i planujące macierzyństwo powinny zażywać nawet 400 µg dziennie. Preparaty zawierające kwas foliowy są zalecane osobom w podeszłym wieku, których pożywienie nie zawiera na ogół wystarczających ilość tej witaminy.

Poważny niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do anemii (niedokrwistości megaloblastycznej), bolesności języka, przewlekłej biegunki i zwolnienia tempa wzrostu u dzieci, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Alkoholicy i osoby zażywające pewne leki np. przeciwnowotworowe, przeciwpadaczkowe lub cierpiący na zaburzenia wchłaniania ( choroba Crohna, celiakia), mogą wykazywać ostry niedobór tej witaminy. Znacznie częściej zdarza się, że umiarkowany niedobór tej witaminy . Nie wywołuje on żadnych objawów, ale zwiększa ryzyko wad wrodzonych płodu i chorób serca.

Nadmiar: Bardzo duże dawki, od 5 do 10 mg, nie przynoszą żadnych korzyści, a mogą być niebezpieczne dla osób cierpiących na zaburzenia hormonalne, np. choroby sutków i prostaty. Duże dawki mogą też wywołać napadu u osób chorych na padaczkę. Najlepiej, by dzienna dawka kwasu foliowego nie przekracza dla dorosłych 1mg.

S

tosowanie:

Dawkowanie: Zapobiegawczo ( w tym zapobieganie chorobom serca) 200 µg kwasu foliowego dziennie. Kobiety w ciąży i planujące zajście w ciążę: 400 µg dziennie ( odpowiednie zapasy tej witaminy w organizmie są bardzo ważne, gdyż odgrywa ona ogromną rolę w rozwoju płodu od chwili poczęcia. Osoby cierpiące na depresję: 400 µg dziennie w postaci zespołu witamin B.

Sposób użycia: kawas foliowy można przyjmować o dowolnej porze dnia, w czasie jedzenia lub miedzy posiłkami. Jeśli musisz zażywać preparat zawierający tylko kwas foliowy, przyjmuj dodatkowo 1 mg witaminy B12, by uchronić się przed jej niedoborami.

I

nne źródła

Doskonałym źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa, fasola, szparagi, produkty pełnoziarniste oraz sok pomarańczowy. Niektóre przetworzone produkty zbożowe są wzbogacane kwasem foliowym.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *