SZUKAJ
Moda i Uroda
0

W labiryncie woni

Perfumy potrafią wyrazić więcej niż słowa. Intrygują, uwodzą, inspirują, pobudzają, koją. W każdym sezonie pojawia się wiele nowych pachnideł. Damski zapach tworzony jest co 43 godziny, zaś męski co cztery dni. Jak odnaleźć się w tym labiryncie woni?…

W labiryncie woni

Perfumy potrafią wyrazić więcej niż słowa. Intrygują, uwodzą, inspirują, pobudzają, koją. W każdym sezonie pojawia się wiele nowych pachnideł. Damski zapach tworzony jest co 43 godziny, zaś męski co cztery dni. Jak odnaleźć się w tym labiryncie woni?

Półki perfumerii uginają się od szklanych buteleczek przypominających małe dzieła sztuki – falkony wypełnione perfumami kuszą pięknym kształtem i kolorem. W każdym z nich zamknięty jest inny zapach. Przy tak ogromnej liczbie różnych woni, z jaką mamy dziś do czynienia , poruszanie się w tajemniczym świecie perfum wymaga pewnej wiedzy. Podziałem zapachów zajął się dawno temu sam Arystoteles, który wyróżnił sześć różnych rodzajów: słodkie, kwaśne, mocne, tłuste, gorzkie i śmierdzące. Od tamtego czasu nauczyliśmy się bardziej precyzyjnie określać poszczególne nuty zapachowe . Wiemy, że ludzi nos wyczuwa i rozróżnia tylko rozpuszczalne i lotne aromaty. Wonne cząsteczki są wypchane, osadzają się na śluzówce nosa i w tysięcznej części sekundy informacja o zapachu jest przekazywana do mózgu. Każda woń najpierw wywołuje uczucie, a potem dopiero jest rozpoznawalna. To dlatego aromatyczny piernik kojarz się nam ze świętami, a zapach partnera z upojną nocą we dwoje.

Perfumy staramy się dobierać nie tylko do osobowości, ale także do rodzaju skóry i koloru włosów! Parując zapach uwalania swoje składniki naturalne i syntetyczne. Do najbardziej lotnych należą: heksanol, bergamotka, cytryna, lawenda. Składniki roślinne: alkohol fenylowy, tuberoza, jaśmin, róża są trwalsze. Najmocniej trzymają się na skórze nuty leśne, takie jak sandał i paczula oraz słodkie zapachy, np. wanilia, piżmo i ambra. Do blondynek o jasnej karnacji najlepsze są kompozycje wielokwiatowe. Powinny być to jednak zapachy trwałe, gdyż skóra pań o blond włosach jest często sucha, a zdyb delikatne perfumy szybko się z niej ulatniają. Kobiety, które mają cerę normalną bądź mieszaną, mogą sięgnąć po pachnidła z rodziny orientalnej. Rodzaj stosowanych przez nas perfum zależy również od pory roku. Lżejsze zapachy są bardziej odpowiednie na lato, cięższe należy wybierać zimą. Perfumy owocowe na bazie cytrusów i ziół stosujemy, gdy jest gorąco. Zapachów leśnych, ambrowych, używamy zimą.

C

o wiesz o danej nucie?

Cytrusowa, czyli zielona, to najstarsza z grup, zwana hesperydową (od mitycznych strażniczek ogrodów – Hesperd). W tej nucie znajdują się przede wszystkim wody kolońskie o przyjemnej i czystej woni, rzadko prawdziwe perfumy. Zalicza się do nich między innymi Eau de Cologne Imperiale – Guerlain, Ô de Lancôme – Lancôme, Eua de Rochas, Cacharel pour Homme- Cacharel.

Kwiatowa – jest największą grupą zapachów. Jej przeważające nuty to: jaśmin, róża, fiołek, tuberoza, narcyz, konwalia oraz bez. Perfumy bazują albo na nucie jednego kwiatu, albo na bukietach zapachów. Większość produkowanych dziś perfum zawiera nutę kwiatową np. Chloe – Karl Lagerfeld, Diorissiomo – Christian Dior.

Paprociowa – nie ma nic wspólnego z zapachem paproci, a jej nazwa pochodzi z francuskich męskich perfum z końca XIX wieku Fougere Royal (paproć królewska) . Składa się z lawendy, dębowego mchu, geranium, kumaryny i bergamotki. Jedyne damskie perfumy w tej grupie to Jicky Guerlain’a. Poza tym zaliczają się do niej głównie zapachy męskie np.Moustache – Rochas.

Szyprowa – nazwa pochodzi od perfum Chypre, wylansowanych przez Francois Coty w 1917 roku. Sukces Szypru uczynił go liderem grupy zapachów, w której główne składniki to: dębowy mech, ciste labdanum ( nuta żywiczna), bergamotka oraz róża. Pośród tych zapachów znajdują się: Chypre – Costy, Pour Monsieur – Chanel, Davidoff- Davidoff.

Leśna (drzewna) – grupę tych zapachów tworzą perfumy o nutach ciepłych, takich jak sandałowa, czy paczuli, a niekiedy suchych , min. cedrowa czy wetiwerowa. Znane przykłady to : Vetiver – Givenchy, Essencia Loewe- Loewe.

Ambrowa – ta grupa bardzo często kojarzona jest z zapachem orientalnym. Są to nuty delikatne, pudrowe, słodkie, takie jak wanilia, ciste labdanum, (nuta żywiczna). Ambra szara, jako bardzo zmysłowy składnik perfum, a także świetny utrwalacza zapachu, cieszyła się wielką popularnością. Dziś jest bardzo rzadka i cenna, dlatego stosuje się ją jedynie do produkowania ambry syntetycznej. Perfumy z tej grupy to między innymi : Obsessesion – Calvin Klein, Joop! – Joop!, Samsara – Gueralin, Shalimar- Gueraial.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!