Kupowanie żywności służącej naszemu zdrowiu powinno stać się jednym z ważnych życiowych zadań. Sklepy oferują jednak taką różnorodność towarów, że łatwo nabawić się nie tylko zawrotu głowy, ale i niestrawności. Jest na to sposób. Wystarczy, że zdobędzie się odpowiednią wiedzę i z łatwością można wybrać to, co najlepiej nam posłuży.
Sorbinian potasu do tej pory był postrzegany jako bezpieczny konserwant. Zapobiega on rozmnażaniu się w żywności wirusów, bakterii i grzybów. Lekką ręką producenci żywności sypią go do wszystkiego, głównie serów, margaryny i pieczywa, ciast, wina, napojów gazowanych oraz czekolady.Sorbiniany są efektywne w stosunku do większości bakterii, natomiast nie działają na bakterie kwasu mlekowego, w związku z tym nie niszczą naturalnej mikroflory w organizmie, tylko ją wzmacniają, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Dzięki temu znajduje również zastosowanie przy kiszeniu warzyw i produkcji serów. Należy pamiętać, iż mimo, że są bezpieczniejsze od pozostałych konserwantów to spożywane regularnie i w nadmiarze mogą powodować alergie.
Sam wiedza o wartości odżywczej produktów nie wystarczy. Ważne jest również to w jaki sposób owa żywność została wyprodukowana. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na żywność naturalną, jak najmniej przetworzoną, produkty w puszkach, czy nawet już te mrożone tracą na popularności. Z drugiej strony, najnowocześniejsze metody przetwórcze dają bardzo obiecujące wyniki. Obecnie opracowana technologia przetwarzania owoców, powoduje zaledwie minimalne starty witaminy C. Natomiast wartości odżywcze mrożonej żywności są w wielu przypadkach bliskie wartościom żywności świeżej. Jeśli chcemy mieć pewność, że odżywiamy się odpowiednio najrozsądniej jest ograniczyć jedzenie wszelkiego rodzaju półproduktów, czy przetworów na rzecz świeżej żywności. Ta wyprodukowana metodami naturalnymi jest niestety droższa. Kto chce zdrowo się odżywiać, musi liczyć się z kosztami. Zwracajmy uwagę na produkty z pełnego przemiału. Gdy ryż i zboże zostaną oczyszczone i przerobione na biały ryż i białą mąkę, tracą w procesie rafinacji błonnik oraz inne składniki odżywcze. Na przykład w 28 g mąki z pełnego przemiału znajduje się 2,7 g błonnika, a w tej samej ilości białej mąki − już tylko 1 gram. Zmniejszona zawartość błonnika w kromce białego pieczywa rekompensowana jest dodatkowymi dawkami wapnia oraz niacyny, żelaza i tiaminy. Pieczywo pełnoziarniste jest pieczone z razowej mąki lub białej z dodatkami otrąb i ziaren. Zawiera 40 procent więcej żelaza i trzy razy więcej cynku niż pieczywo białe, ma też więcej magnezu, manganu i witamin z grupy B. Brązowy ryż, makaron i chleb mają większą wartość odżywczą nić produkty „białe” – ale i te ostatnie pełnią ważną rolę w zróżnicowanej diecie.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!