Magnez jest jednym z najważniejszych dla zdrowia mikroelementów. Badania wykazują, że oprócz tego, że wspomaga około 300 reakcji enzymatycznych zachodzących w organizmie, działa też zapobiegawczo i leczniczo w wielu przewlekłych schorzeniach.
Z
apotrzebowanie organizmu
Zalecana dawka magnezu to 300 mg dla mężczyzn i 270 mg dla kobiet. Większe dawki są potrzebne nastoletnim dziewczętom (300 mg) oraz w leczeniu i zapobieganiu chorobom.
Niedobór: nawet niewielkie ilości niedoboru magnezu mogą zwiększyć ryzyko choroby serca i cukrzycy. Poważne niedobory mogą powodować arytmię, kurcze mięśni, rozdrażnienie, nerwowość i dezorientację psychiczną.
Nadmiar: magnez może wywołać biegunkę i nudności. Jeśli organizm nie jest w stanie przetworzyć dużych dawek tego pierwiastka, mogą się pojawić poważniejsze objawy, takie jak osłabienie mięśni, śpiączka, dezorientacja psychiczna i zaburzenia oddychania. W dużych dawkach magnez obniża ciśnienie krwi, co może spowodować zawroty głowy. Na szczęście przedawkowanie magnezu zdarza się rzadko, gdyż im większa jego dawka, tym jest słabiej wchłaniany przez organizm, z poza tym zazwyczaj nerki skutecznie usuwają nadmiar tego mikroelementu.
Dawkowanie: zapobieganie chorobom serca: 300 mg dziennie. Astma, niemiarowość i niewydolność serca: 300 mg 2 razy dziennie. Przewlekłe zmęczenie: 150 mg, najlepiej w postaci cytrynianu magnezu 2 razy dziennie. Cukrzyca i nadciśnienie: 500 mg dziennie.
Sposób użycia: magnez jest najlepiej wchłaniany, gdy przyjmuje się po podczas posiłku. Jeśli zażywane preparaty powodują biegunkę, należy zmniejszyć dawkę lub stosować glukonian magnezu, który jest łagodniejszy dla przewodu pokarmowego.
Dobry, naturalnym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy, warzywa, strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste i skorupiaki. Otręby i produkty pełnoziarniste np. dziki ryż, zawierają dużo magnezu. Jedna porcja otrębów zaspokaja nawet 1/3 dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka.
Uwaga! Osoby cierpiące na choroby nerek powinny zasięgnąć porady lekarza, zanim zaczną przyjmować preparaty z magnezem. Magnez może również osłabić działanie antybiotyków należących do grupy tetracyklin. Zanim sięgniesz po magnez zasięgnij porady swojego lekarza, który podpowie Ci jaki preparat będzie dla Ciebie odpowiedni.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!