SZUKAJ
Zdrowie
0

Magnez: zapotrzebowanie organizmu, niedobór i działanie

Magnez jest jednym z najważniejszych dla zdrowia mikroelementów. Badania wykazują, że oprócz tego, że wspomaga około 300 reakcji enzymatycznych zachodzących w organizmie, działa też zapobiegawczo i leczniczo w wielu przewlekłych schorzeniach…

Magnez: zapotrzebowanie organizmu, niedobór i działanie

Magnez jest jednym z najważniejszych dla zdrowia mikroelementów. Badania wykazują, że oprócz tego, że wspomaga około 300 reakcji enzymatycznych zachodzących w organizmie, działa też zapobiegawczo i leczniczo w wielu przewlekłych schorzeniach.

W organizmie człowieka znajduje się przeciętnie 30 g magnezu. Ta niewielka ilość ma jednak ogromne znaczenie dla wielu czynności. Wiele osób cierpi na niedobór tego pierwiastka. Często jest wywołane jedzeniem zbyt dużej ilości przetworzonej żywności, która jest uboga w magnez. Co gorsza, stężenie magnezu gwałtownie zmniejsza się pod wpływem takich czynników jak stres, niektóre choroby, zażywanie pewnych leków i duży wysiłek fizyczny. Dlatego dla utrzymania zdrowia powinno się uzupełniać niedobory magnezu preparatami. Dostępne są one w postaci różnych związków magnezu, jak asparginian, węglan, cytrynian, glukonian, tlenek lub siarczan.

D

ziałanie

Magnez jest jednym z najbardziej wszechstronnych pierwiastków. Bierze udział w wytwarzaniu energii, czynności nerwów, odprężeniu mięśni oraz budowie kości i zębów. Wspólnie z wapniem i potasem magnez reguluje rytm serca i krzepliwość krwi. Wspomaga też wytwarzanie i zażywanie przez organizm insuliny. Badania dowodzą, że magnez skutecznie zapobiega chorobom serca i działa leczniczo. Okazuje się, że mieszkańcy okolic, u których w domach występuje twarda woda
(zawierająca dużo magnezu), znacznie rzadziej umierają na zawał serca. Szacuje się, że gdyby wszyscy pyli twardą wodę, liczba zgonów wywołanych zawałem zmniejszyłaby się o 19 %. Magnez obniża ciśnienie krwi, a także przyśpiesza rekonwalescencję po przebytym zawale, przeciwdziałając powstawaniu skrzepów, rozszerzając tętnicę i regulując niebezpieczne arytmie. Badania przeprowadzone w przeszłości wykazały, że właściwe stężenie magnezu zapobiega powstawaniu cukrzycy typu II. Amerykańscy naukowcy zbadali stężenie magnezu u 1200 osób nie chorujących na cukrzycę i kontrolowali je przez 6 lat, by sprawdzić u której z nich pojawi się ta choroba. Okazało się, że u pacjentów wykazujących niedobór magnezu ryzyko zapadnięcia na tę chorobę jest aż o 94 % większe niżu tych, u których stężenie tego pierwiastka jest największe. Magnez pomaga również likwidować napięcie mięśni z tego powodu jest przydatny w leczeniu kontuzji, przewlekłego zmęczenia i fibromyalgii. Najwyraźniej łagodzi również dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i bóle miesiączkowe, także zwiększa spoistość krwi u kobiet po menopauzie, pomagając zapobiegać osteoporozie. Ponadto magnez rozszerza drogi oddechowe, dzięki czemu pomaga leczyć astmę i zapalnie oskrzeli.

Z

apotrzebowanie organizmu

Zalecana dawka magnezu to 300 mg dla mężczyzn i 270 mg dla kobiet. Większe dawki są potrzebne nastoletnim dziewczętom (300 mg) oraz w leczeniu i zapobieganiu chorobom.

Niedobór: nawet niewielkie ilości niedoboru magnezu mogą zwiększyć ryzyko choroby serca i cukrzycy. Poważne niedobory mogą powodować arytmię, kurcze mięśni, rozdrażnienie, nerwowość i dezorientację psychiczną.

Nadmiar: magnez może wywołać biegunkę i nudności. Jeśli organizm nie jest w stanie przetworzyć dużych dawek tego pierwiastka, mogą się pojawić poważniejsze objawy, takie jak osłabienie mięśni, śpiączka, dezorientacja psychiczna i zaburzenia oddychania. W dużych dawkach magnez obniża ciśnienie krwi, co może spowodować zawroty głowy. Na szczęście przedawkowanie magnezu zdarza się rzadko, gdyż im większa jego dawka, tym jest słabiej wchłaniany przez organizm, z poza tym zazwyczaj nerki skutecznie usuwają nadmiar tego mikroelementu.

S

tosowanie:

Dawkowanie: zapobieganie chorobom serca: 300 mg dziennie. Astma, niemiarowość i niewydolność serca: 300 mg 2 razy dziennie. Przewlekłe zmęczenie: 150 mg, najlepiej w postaci cytrynianu magnezu 2 razy dziennie. Cukrzyca i nadciśnienie: 500 mg dziennie.

Sposób użycia: magnez jest najlepiej wchłaniany, gdy przyjmuje się po podczas posiłku. Jeśli zażywane preparaty powodują biegunkę, należy zmniejszyć dawkę lub stosować glukonian magnezu, który jest łagodniejszy dla przewodu pokarmowego.

Ź

ródło

Dobry, naturalnym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy, warzywa, strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste i skorupiaki. Otręby i produkty pełnoziarniste np. dziki ryż, zawierają dużo magnezu. Jedna porcja otrębów zaspokaja nawet 1/3 dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka.

Uwaga! Osoby cierpiące na choroby nerek powinny zasięgnąć porady lekarza, zanim zaczną przyjmować preparaty z magnezem. Magnez może również osłabić działanie antybiotyków należących do grupy tetracyklin. Zanim sięgniesz po magnez zasięgnij porady swojego lekarza, który podpowie Ci jaki preparat będzie dla Ciebie odpowiedni.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!