SZUKAJ
Zdrowie
0

Masz problem z paznokciami? To może być grzybica!

Niektórzy bardzo dbają o paznokcie, innym natomiast na nich zbytnio nie zależy. Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami manikiuru, czy też nie, warto poszukać pomocy, gdy na skutek łamliwości, przebarwień, pofałdowania, czy infekcji grzybiczej paznokcie staną się brzydkie…

Masz problem z paznokciami? To może być grzybica!

Niektórzy bardzo dbają o paznokcie, innym natomiast na nich zbytnio nie zależy. Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami manikiuru, czy też nie, warto poszukać pomocy, gdy na skutek łamliwości, przebarwień, pofałdowania, czy infekcji grzybiczej paznokcie staną się brzydkie. Wystarczy lepiej się odżywiać, zastosować wybrane suplementy i środki grzybobójcze, aby przywrócić im doskonały wygląd.

Poza wrastaniem paznokci u nóg grzybica paznokci jest najprawdopodobniej najbardziej dotkliwym problemem związanym z tą częścią ciała. Gdy już nabawimy się tej przypadłości, zwykle dotyka ona dużego palca u stopy – paznokieć staje się gruby, odbarwiony i kruchy. Do innych dolegliwości paznokci należy kruchość (może być efektem wieku, wysuszenia, albo zbyt dużego nawilżenia, bądź też niedoboru składników odżywczych). Również niektóre choroby skórne mogą mieć wpływ na paznokcie, na przykład łuszczyca (wywołuje zgrubienia i zagłębienia na paznokciach) albo miejscowe łysienie zwane fachowo alopecia areata, czyli łysieniem plackowatym (paznokcie mają wówczas bruzdy, wgłębienia i stają się szorstkie ).

W

ygraj z grzybicą !

Aby zwalczyć uporczywą grzybicę paznokci, sięgnij po olejek z drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej ). Ze względu na silne odkażające właściwości jest przydatny w leczeniu grzybicy. W pewnym badaniu okazał się równie skuteczny, jak chemiczne leki przeciwgrzybiczne. Nakładaj 1-2 krople na odbarwiony paznokieć 1-2 razy dziennie. Najlepiej zrób to po kąpieli, kiedy skóra jest najbardziej zmiękczona. Możesz również użyć proszku przeciwgrzybicznego, który absorbuje wilgoć i przeciwdziała grzybicy. Jeśli Twoje stopy są spocone, gdy wracasz do domu, od razu załóż czyste skarpetki. A jeśli pracujesz w biurze, weź ze sobą świeże skarpety na zmianę – szczególnie w upalne letnie dni, abyś mógł się przebrać, zanim rozpoczniesz pracę. Nie przycinaj skórek. Obcinając je, usuwasz warstwę ochronną paznokci. Grzyby i bakterie mogą wówczas łatwiej zasiedlić miejsca wokół ich nasady.

P

owiedz „nie” słabym paznokciom

Przyjmuj 10 miligramów biotyny (witaminy H, czyli B7) 3 razy dziennie podczas posiłku. Dawno temu weterynarze stwierdzili, że ta witamina wzmacnia końskie kopyta, a są one zbudowane głównie z keratyny, tego samego surowca, z którego utworzone są paznokcie człowieka. Jeśli masz słabe lub kruche paznokcie, być może wystarczy biotyna, aby je wzmocnić i pogrubić. Nie działa ona jednak od razu. Musisz stosować tą kurację przez ci najmniej cześć miesięcy, aby zauważyć poprawę. Do żywności bogatej w biotynę należą jęczmień, orzechy, ryż i soja. Pij filiżankę naparu ze skrzypu lub pokrzywy zwyczajnej raz dziennie. Zioła te zawierają dużo krzemionki i innych minerałów, niezbędnych do wzrostu paznokci. Sprzedawane są między innymi w postaci herbatki ekspresowej w sklepach z zdrową żywnością.

S

komponuj dietę dla pięknych paznokci

Jeśli masz paznokcie kruche i łuszczące się, wzbogać dietę o wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdują one się takich pokarmach, jak tłuste ryby (makrela, sardynka, łosoś), siemię lniane lub olej z siemienia lnianego. Jeśli nie jadasz dużo ryb, przyjmuj łyżeczkę oleju siemienia lnianego dziennie (zastąpi nim inne oleje dodawane do sałatek) albo posypuj zmielonym siemieniem lnianym płatki śniadaniowe lub inne dania. Olej z nasion wiesiołka dwuletniego jest kolejnym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych. Przyjmuj 1000 miligramów 3 razy dziennie wraz z posiłkami. Jeśli na paznokciach pojawią się białe plamki, możesz mieć niedobór cynku w diecie – jedz wołowinę, wieprzowinę, wątróbkę, drób (ciemne mięso), jajka i owoce morza, a także sery, fasole, orzechy i zarodki pszenicy.

D

baj o nawilżenie

Jeśli masz paznokcie wysuszone i kruche, wcieraj w nie wazelinę lub tłusty krem, aby dać im więcej wilgoci. Jeśli robisz to przed snem, załóż na noc cienkie bawełniane rękawiczki. Zmywaj naczynia i wykonuj inne prace domowe wymagające moczenia rąk w rękawiczkach. Zmywacze do paznokci zawierające aceton lub formaldehyd bardzo wysuszają paznokcie. Staraj się stosować zmywacze z octanem.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!