SZUKAJ
Moda i Uroda
0

Moda na Halloween

Co roku coraz więcej osób w naszym kraju daje się ponieść szaleństwu Halloween. Zewsząd atakują nas dynie, pajęczyny, nietoperze oraz kościotrupy. Wszystko to nie ogranicza się już tylko do wystroju witryn sklepowych, które chcą nasz przyciągnąć świątecznymi promocjami…

Moda na Halloween

Co roku coraz więcej osób w naszym kraju daje się ponieść szaleństwu Halloween. Zewsząd atakują nas dynie, pajęczyny, nietoperze oraz kościotrupy. Wszystko to nie ogranicza się już tylko do wystroju witryn sklepowych, które chcą nasz przyciągnąć świątecznymi promocjami, ale i wystrojem naszych domów, mieszkań oraz outfitów na te dzień. Dziś przedstawimy Wam kilka propozycji oraz opowiemy trochę o święcie, które nadal dzieli nasze społeczeństwo.

Halloween wywodzi się z tradycji celtyckiej, dokładniej – ze święta Samhein. Obrzęd ten inicjował wejście w okres zimowy oraz wyznaczał koniec letnich zbiorów. Celtowie wierzyli również, iż tego dnia zanikała granica pomiędzy światem żywych a umarłych, dlatego duchy mogły swobodnie wędrować pomiędzy nimi. Była to okazja do zaproszenia do ciepła domowego ogniska przyjazne duchy przodków lub utraconych przyjaciół. Celtowie nie wierzyli w istnienie złych demonów. Niedobrą reputacją cieszyły się natomiast wróżki, które migotliwym światłem miały zwabić ludzi i dzikie ostępy aby zgubili drogę. Zastanawiacie się zatem skąd wziął się słynny zwyczaj drążenia upiornych dyniowych głów oraz „trick or treat” w tłuczeniu „cukierek albo psikus”. W wigilię święta zmarłych ze światłem umieszczonym w dyni pukano do drzwi z prośbą o poczęstunek. Mieszkańcy aby udobruchać „wróżki” obdarowywali gości przysmakami, gdyby tego nie uczynili mogli by się spodziewać jakiejś niezbyt przyjemnej niespodzianki.

Święto Halloween pojawiło się w Ameryce Północnej w XIX wieku za pośrednictwem irlandzkich imigrantów. I tak zagościło w Ameryce na stałe i od tamtej pory stało się integralną częścią amerykańskiej tradycji, a następnie popkultury. Pozostałe kraje Europy obchodzą je od drugiej połowy XX wieku. W Polsce dość jeszcze z wielkim przymrużeniem oka. Sama nazwa Halloween wywodzi się najprawdopodobniej od „All Hallows Eve”, czyli po prostu wigilii Wszystkich Świętych.

Fot: trendhunter.com

Nigdy nie możemy mieć pewności, czy nie zawitają do nas niespodziewani goście, więc może warto przygotować sobie worek pełen słodkości. Jeśli sami wybieracie się na imprezę Hallowenową bądź robicie domówkę przedstawiamy Wam kilka inspiracji. Oby żadna wróżka nie spłatała Wam figla 😉

Fot: Pinterest

Fot: Pinterest

Fot: Pinterest

Fot: Pinterest

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *