SZUKAJ
Zdrowie
0

Nadwyrężenia powstające przy pracy

Powtarzanie tych samych ruchów może powodować urazy mięśni, wiązadeł, ścięgien i nerwów nadgarstków, dłoni, ramion lub barków. Te urazy to miedzy innymi zespół cieśni nadgarstka i …

Nadwyrężenia powstające przy pracy

Powtarzanie tych samych ruchów może powodować urazy mięśni, wiązadeł, ścięgien i nerwów nadgarstków, dłoni, ramion lub barków. Te urazy to miedzy innymi zespół cieśni nadgarstka i niezdolność do pracy, ale na szczęście można łagodzić ich objawy na wiele sposobów.

Wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów przez wiele godzin w ciągu dnia pracy może spowodować uszkodzenia, obejmujące kończyny górne. Takie kontuzje często przydarzają się osobom pracującym przy komputerze lub przy taśmie produkcyjnej, a także muzykom. Powstają one zwłaszcza wtedy kiedy pracownik nie utrzymuje prawidłowej pozycji ciała, pracuje w złych warunkach, nie robi sobie przerw i nie uprawia ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

Okazuje się, że nadwyrężenia powstające przy pracy zdarzają się częściej kobietom niż mężczyznom. Częściowo powodem tego są naturalne wahania, stężenia hormonów podczas miesiączki, ciąży i menopauzy. W tym okresie występują obrzęki tkanek. Te z kolei, uciskając na nerwy, wywołują ich uszkodzenia.

Objawy

1. Bóle i drętwienie dłoni, nadgarstków, ramion i barków, potęgujące się przy każdym ruchu.
2. Ograniczenie możliwości poruszania rękami.
3. Opuchlizna wierzchów dłoni i nadgarstków.
4. Osłabienie dłoni, nadgarstków, ramion albo barków.
5. Osłabienie uścisku dłoni.
6. Drętwienie i mrowienie w placach rąk.

W

arunki pracy przy komputerze

1. Wybierz fotel z podłokietnikami, żeby ręce miały podparcie .
2. Usiądź tak, aby przedramiona ustawione były równoległe do podłogi.
3. Ustaw monitor tak, by okno lub jaśniejsze źródło światła nie powodowało odblasku i żeby oczy znajdowały się na tej samej wysokości, co ekran. Odległość oczu os ekranu powinna wynosić około 60 centymetrów.
4. Siedź tak, by patrzeć prosto na klawiaturę ekran.
5. Używaj miękkich podkładek pod nadgarstki, by nie trzymać ich w powietrzu i stojaków na dokumenty, żeby umieścić kartkę na wysokości oczu.

Zapobieganie

Jeśli Twoja praca wymaga ciągłego powtarzania tych samych, niewielkich ruchów, rób co godzinę pięciominutową przerwę na ćwiczenia. Poświeć ją na to, by przez chwilę pospacerować, porozciągać mięśnie, dłoni i baraków.

L

eczennie

Możesz spróbować zapobiec przejściu choroby w stan przewlekły oraz powstawaniu trwałych uszkodzeń ciała. Zapewnij rękom dużo odpoczynku. Jeśli choroba ma ostry przebieg, być może powinieneś przerwać pracę na kilka tygodni. Zakładaj usztywniacz na bolącą rękę, kiedy odpoczywasz. Być może będzie to konieczne również w czasie pracy, żeby uniknąć zaostrzenia choroby. Ćwicz regularnie górne partie ciała. Pamiętaj o ćwiczeniach rozciągających mięśnie, takich jak pozycje jogi, by rozruszać objęte chorobą części ciała.

Hydroerapia

Aby złagodzić ból i obrzęk, przykładaj do miejsca objętego zmianami chorobowymi zimny okład lub lód albo gorący okład
(termofor lub owiniętą ręcznikiem butelkę z gorącą wodą ) co pół godziny. Trzymaj się dopóty, dopóki możesz. Nie dotyczy to lodu, który należy przełoży najwyżej na trzy minuty. Unikaj kąpieli w bardzo gorącej wodzie. Choć chwilowo przynosi ulgę obolałym mięśniom zbyt wysoka temperatura może zaostrzyć stan zapalany i obawy choroby.

Leki ziołowe

Kamfora jest tradycyjnym środowiskiem naturalnym stosowanym na stany zapalne. Posmaruj obolałe ścięgna lub mięśnie maścią z kamfory. Nie używaj tego zioła, jeśli skóra jest zraniona.

Aromaterapia

Niektóre olejki eteryczne zmniejszają stany zapalne i napięcie mięśni. Po 10 kropel olejku z mięty pieprzowej, lawendowego i eukaliptusowego wymieszaj z trzema łyżkami oleju ze słodkich migdałów lub oleju roślinnego wytłaczanego na zimno. Stosuj do masażu obolałych miejsc rano wieczorem.

Homeopatia

Ruta – łagodzi większość dolegliwości związanych z nadwyrężeniami powstającymi przy pracy, szczególnie na dłoniach i nadgarstkach.
Rhus toxicodendrom – łagodzi bóle, które ustają pod wpływem delikatnych ruchów.
Arnica – łagodzi wszelkie urazy, którym towarzyszy ostry ból.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!