SZUKAJ
Zdrowie
0

Najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów

Problem nadwrażliwości zębów może dotknąć każdego z nas. Z badań wynika, że dotyczy on 25%- 30% populacji na całym świecie. Do nadwrażliwości zębów dochodzi wówczas, gdy z powodu jakiś niepokojących zmian…

Najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów

Problem nadwrażliwości zębów może dotknąć każdego z nas. Z badań wynika, że dotyczy on 25%- 30% populacji na całym świecie. Do nadwrażliwości zębów dochodzi wówczas, gdy z powodu jakiś niepokojących zmian odsłonięta jest zębina –dziąsło oddziela się od zęba, odkrywając wrażliwą tkankę, która składa się z tysiąca drobniutkich kanalików. Ich płynna zawartość przenosi bodźce do nerwów znajdujących się w miazdze u postawy zęba. Odsłonięcie zębiny sprawia, że zęby są wyjątkowo wrażliwe.

P

rzyczyny nadwrażliwości zębów

1. Jedną z głównych przyczyn nadwrażliwości zębów jest niewłaściwe szczotkowanie, które może doprowadzić do recesji dziąseł i uszkodzenia szkliwa. By tego uniknąć najczęściej powinniśmy wybierać miękkie szczoteczki, czyli „soft”. Odpowiednia technika szczotkowania również odgrywa tutaj zasadniczą rolę. Chodzi o czas trwania i częstotliwość. Po każdym posiłków powinniśmy szczotkować zęby, nie krócej niż 3 minuty, minimum trzy razy dziennie. Samo szczotkowanie oczywiście nie wystarczy do utrzymania wzorowej higieny jamy ustnej. Włosie szczoteczki nie jest bowiem w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych i poddziąsłowych. Trzeba również w codziennej higienie uwzględnić nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej.
2. Choroby dziąseł również przyczyniają się do nadwrażliwości zębów. Choroby dziąseł i przyzębia są najczęściej spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, co prowadzi do rozwoju bakterii i sprzyja ich negatywnemu działaniu. Dlatego raz do roku dobrze jest odwiedzić dentystę, który oczyści nam zęby z osadu i kamienia.
3. Dieta, która opiera się na częstym spożywaniu soków, owoców cytrusowych i napojów gazowanych ( w tym dietetycznych) powoduje stopniowe rozpuszczanie się szkliwa, co również prowadzi do odsłonienia zębiny. Jeśli pijemy duże ilości soków lub napojów gazowanych możemy dotkliwie odczuwać przeszywający ból zębów. Fani coca coli, szczególnie Ci aktywni również powinni mieć się na baczności, ten napój bywa zabójczy dla naszych zębów.
4. Na liście pojawia się również zaciskanie szczęk, które powoduje nadmierne starcie powierzchni zębów. Nadwrażliwość zębów odczuwana podczas zaciskania szczęk i zgrzytania może iść w parze z porannymi bólami głowy, a także z urazem okolicznych stawów i mięśni. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdza się tak zwana szyna relaksacyjna. Pomaga ona zredukować intensywność odruchowej aktywności mięśni w trakcie zaciskania i zgrzytania zębami.

Dodatkowo nadwrażliwość zębów może być również spowodowana przez:
– recesję dziąsła, czyli odsłonięcie szyjki zęba z powodu obniżenia się wraz z wiekiem przyczepu dziąsła;
– erozję szkliwa, spowodowaną jego rozpuszczeniem w kwasach pochodzących z pożywienia, leków (witamina C, aspiryna)
– wdychanie kwaśnych oparów;
– zaburzenia anatomiczne przewodu pokarmowego;
– częsty kontakt z nadmiernie chlorowaną wodą, np. na basenie;
– nieprawidłowość zgryzu;
abfrakcję, czyli odłamywanie się drobnych fragmentów szkliwa i zębiny z popękanych obszarów zęba.
– nadwrażliwość pozabiegowa, która może być skutkiem niektórych zabiegów wykonanych w gabinetach stomatologicznych.

Zabiegi po których może wystąpić nadwrażliwość:
skaling (usunięcie kamienia);
– wybielanie zębów;
– opracowanie ubytku;
– szlifowanie zęba pod uzupełnienie protetyczne.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!