SZUKAJ
biznes
0

Napoje energetyczne groźne dla serca

Lekarze z Mayo Clinic wpadli na pomysł przeprowadzenia testów na najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych napojach energetycznych…

Napoje energetyczne groźne dla serca

Lekarze z Mayo Clinic wpadli na pomysł przeprowadzenia testów na najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych napojach energetycznych. Jak się okazało tego typu substancje mogą być bardzo szkodliwe dla osób, które rzadko spożywają kofeinę, gdyż znacznie podnosząc spoczynkowe ciśnienie krwi.

W trakcie tego badania, osobom w wieku 19-40 lat podano jeden dostępny w sklepach napój energetyczny lub placebo, a przedtem i pół godziny po wypiciu mierzono im ciśnienie krwi i tętno. Wzięto też przy tym pod uwagę czy dana osoba jest przyzwyczajona do zażywania kofeiny dzieląc badanych na dwie grupy – tych, którzy przyjmują dziennie przynajmniej 160 mg kofeiny (dawka jeden filiżanki kawy), i tych którzy spożywają jej mniej.

Spoczynkowe ciśnienie krwi po spożyciu pobudzających napojów wzrosło u wszystkich badanych, lecz efekt ten był najbardziej dramatyczny w przypadku osób nie nawykłych do kofeiny – różnica w przypadku ich i osób spożywających regularnie kawę była ponad dwukrotna.

Jeśli nie jesteś zagorzałym ani fanem substancji zawierających kofeinę powinieneś bardzo ostrożnie podchodzić do napojów energetycznych. Twoje serce z pewnością nie będzie zadowolone, a Ty zamiast poczuć przypływ sił witalnych otrzymasz zupełnie odwrotny efekt. Dlatego sięgaj po tego typu produkty z głową.

Źródło: Mayo Clinic

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!