Nasiona – smaczny i zdrowy dodatek codziennej diety
Wszystkie nasiona są bardzo dobrym źródłem białka , witaminy E, witamin z gruby B, jak również błonnika, który jest niezbędny w diecie, by prawidłowo funkcjonowały jelita…
Wszystkie nasiona są bardzo dobrym źródłem białka , witaminy E, witamin z gruby B, jak również błonnika, który jest niezbędny w diecie, by prawidłowo funkcjonowały jelita. Nie poleca się nasion osobom, które stosują diety odchudzające, ponieważ są wysokokaloryczne – łyżka stołowa dostarcza ok. 100 kcal. Mogą one pomagać w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, ponieważ w ich tłuszczu ( 58 procent w nasionach sezamu i 48 procent w nasionach słonecznika) przeważają nienasycone kwasy tłuszczowe. Solone nasiona należy jeść w umiarkowanych ilościach, ponieważ zwierają dużo sodu.
Nasiona powinno się prażyć lub gotować, niszcząc w ten sposób toksyny białkowe, takie jak inhibitory trypsyny, które obniżają strawność białka, eliminując ponadto hemaglutyniny powodujące biegunkę i wymioty.
Większość kupowanych nasion jest już po obróbce cieplnej, natomiast surowe je się w tak małych ilościach, że nie są szkodliwe dla zdrowia.
Wystarczy odrobina nasion w zupie lub sałatce, aby nadać potrawie orzechowy smak i zapach. Warto włączyć do diety nasiona dyni i słonecznika oraz łuskane (białe) i nie łuskane nasiona sezamowe.
N
asiona na przekąskę
Nasiona są doskonałymi dodatkami do zup, sałatek, potrawek i zapiekanych dań, mogą też stanowić pożywną przekąskę. Nasiona dyni zawierają dużo żelaza, które gwarantuje odpowiedni skład krwi, magnez – potrzeby do prawidłowego funkcjonowania komórek ciała i cynk– tak istotny dla wzrostu rozwoju organizmu.
Nasiona sezamu –w Polsce nadal nie są zbyt popularne, stanowią natomiast niezbędny składnik w kuchni Bliskiego Wschodu, gdzie stosuje się je do wyrobu chałwy oraz pasty mieszanej z ciecierzycą pospolitą w celu uzyskania gęstego sosu (dipu) do maczania przekąsek o podłużnym kształcie. Olej sezamowy smak i zapach wielu egzotycznym potrawom. Nasiona sezamu zawierają witaminę E oraz wapń.
Nasiona słonecznika są dość dobrym źródłem witaminy E, zawierają też dużo kwasu linolowego, który potrzeby jest błonom komórkowym. Nasiona słonecznika stosowane są wytwarzania oleju słonecznikowego oraz margaryn zawierających w składzie kwasów tłuszczowych dużo korzystnych dla zdrowia kwasów wielonienasyconych.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!