Zakup własnego mieszkania to jest bardzo ważny życiowy krok. Często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu, dlatego taka decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Zanim podpiszemy umowę zakupu, warto też skorzystać z konsultacji ze specjalistami z dziedziny nieruchomości.
Dopasuj mieszkanie do swoich planów
Zanim wybierzesz swoje przyszłe mieszkanie, zadaj sobie dwa podstawowe pytania: czego potrzebuję i jakie mam są moje plany względem mieszkania? Od odpowiedzi na nie będzie zależeć to, czy poszukiwania ograniczą się do rynku pierwotnego, czy też weźmiesz pod uwagę również rynek wtórny.
„Jeśli planujemy w tym mieszkaniu spędzić co najmniej kilkanaście lat, warto skorzystać z bogatej oferty rynku pierwotnego. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że nasze mieszkanie zostanie wykonane w nowoczesnej technologii, z wykorzystaniem bezpiecznych materiałów, spełniających najnowsze normy” – radzi Adam Dąbkowski, dyrektor generalny Nexity Polska.
Przy zakupie warto też uwzględnić metraż mieszkania oraz cenę. Ta ostatnia jest często podstawowym kryterium podczas selekcji ofert. To istotny czynnik, jeśli chcesz skorzystać z programu Mieszkanie Dla Młodych, który obecnie wspiera zakup mieszkania tylko z rynku pierwotnego, którego cena za metr kwadratowy mieści się w określonym przedziale cenowym.
„Jeśli mieszkanie ma być dla nas inwestycją, przeznaczoną pod wynajem, metraż może być mniejszy, natomiast warto zadbać o to, by salon i kuchnia były oddzielnymi pomieszczeniami. Wówczas w mieszkaniu większa liczba lokatorów będzie mogła cieszyć się własnym pokojem. Natomiast rodzina z dziećmi raczej powinna zdecydować się na większe, przestrzenne mieszkanie. Dobrze, gdyby było wyposażone w odrębne łazienkę oraz toaletę. Duży ogródek, balkon czy taras, na którym można wspólnie spędzać wolny czas, będą tu dodatkowym atutem. Niezależnie od przeznaczenia mieszkania, zawsze należy rozsądnie ocenić, czy sugerowana cena jest adekwatna do tego, co możemy za nią zyskać” – sugeruje Adam Dąbkowski.
Czego potrzebujesz, aby czuć się komfortowo?
Wybierając mieszkanie, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby. Zastanów się, czy odpowiada Ci jego rozkład i ergonomia. Oprócz rozkładu mieszkania, ważna jest lokalizacja. Nowe osiedla często powstają na obrzeżach miast, dzięki czemu mieszkańcy mają ciszę i spokój, jednak wybierając nowe mieszkanie weź pod uwagę, ile czasu Ci dojazd do centrum czy do miejsca pracy. Pamiętaj też, że mieszkanie powinno zaspokajać indywidualne potrzeby każdego z lokatorów.
„Z naszych badań i doświadczeń wynika, że niektórzy klienci chcieliby mieć duże balkony, duże tarasy, duże ogródki, ogrody zimowe, a jednocześnie mały metraż mieszkania”. – mówi Adam Dąbkowski. I dodaje: Niektórzy nasi klienci chcieli mieć dobrze doświetlone mieszkania z dużą ilością okien, nie za głębokie, z widnymi łazienkami, widnymi kuchniami. Klienci chcą też mieszkać w nowoczesnym budynku o ciekawej architekturze, która nie zestarzeje się szybko. Dokładnie analizowaliśmy ich potrzeby, a wszystkie wskazówki udało się nam uwzględnić projektując mieszkania w Bemowo Bianco 2”.
Zanim postanowisz nabyć konkretne mieszkanie, spokojnie zastanów się, na czym ci najbardziej zależy, co jest niezbędne, by mieszkanie odpowiadało twoim potrzebom, a z jakich aspektów gotowy jesteś zrezygnować.
„Naszym Klientom proponujemy, by wykonali listę potrzeb mieszkaniowych. Zadajmy sobie pytanie, co nam bardziej odpowiada: mieszkanie w centrum czy na kameralnym osiedlu na obrzeżach, mieszkanie dla singla, pary czy kilkupokojowe dla rodziny, kuchnia oddzielna czy w postaci aneksu, z oknem czy bez, jedna łazienka czy łazienka plus toaleta z prysznicem? Weźmy pod uwagę sposób i czas dojazdu do pracy, centrum handlowego, przedszkola. Określmy niezbędną powierzchnię, jaką powinien mieć nasz taras czy ogródek. Zwróćmy uwagę na okolicę i to, czy osiedle jest otoczone zielenią. To wszystko są kluczowe sprawy, wpływające na nasze poczucie komfortu”. – wylicza ekspert.
Skorzystaj z porad eksperta
Kiedy już masz na oku określone mieszkanie, skonsultuj wstępną decyzję z ekspertem, który doradzi i pomoże Ci rozwiać wątpliwości. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dni otwartych organizowanych przez deweloperów. To okazja do tego, by dowiedzieć się więcej na temat różnych inwestycji dewelopera. Często podczas dni otwartych deweloper oferuje możliwość promocyjnego zakupu mieszkania. Taką strategię stosuje m.in. Nexity Polska, które w dniach w dniach 26-28 czerwca 2015r. zorganizuje Dni Otwarte Bemowo Bianco 2.
„W naszych działaniach sprzedażowych kluczową rolę odgrywają Dni Otwarte każdej z inwestycji. Wcześniej każda osoba zainteresowana może odwiedzić nasze biuro sprzedaży, dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty, dopytać o wszelkie detale, a potem – aż do Dni Otwartych – ma czas na to, by spokojnie rozważyć wszystkie zalety i wady mieszkań, zastanowić się nad swoimi potrzebami, przeanalizować swój budżet i możliwości finansowe” – kwituje Dyrektor Generalny Nexity Polska.
Nie zapomnij o kwestiach prawnych
Aby procedura zakupu mieszkania przebiegła bezproblemowo, a nowy właściciel był zadowolony ze swojego lokum, dobrze jest zasięgnąć porady prawnej u specjalisty w zakresie nieruchomości. Dowiesz się od niego, czego w szczególności powinieneś dopilnować, by uniknąć ewentualnych problemów na każdym etapie, od wyboru oferty aż po odbiór kluczy.
„Jeszcze przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, naszym klientom sugerujemy, by sprawdzili wcześniejsze inwestycje dewelopera i upewnili się, czy zostały ukończone terminowo i bezproblemowo. Choć od kilku lat funkcjonuje już ustawa deweloperska, chroniąca interesy nabywców, przypominamy, aby przed podpisaniem umowy skontrolować wpisy do księgi wieczystej, określić status prawny gruntów, na których powstanie osiedle i zorientować się, jakie są plany zagospodarowania przestrzennego inwestycji. Zalecamy im również, aby dokładnie zapoznali się z umową deweloperską i dopilnowali, by zawarto w niej tak precyzyjne zapisy, jak to tylko możliwe, a także poddali wnikliwej analizie informacje ujawnione w prospekcie informacyjnym” – doradzają Andrzej Szmigiel i Krzysztof Papros z warszawskiej kancelarii SPP Legal Szmigiel&Papros, która niedawno dołączyła do prestiżowej międzynarodowej sieci prawniczej CEE Attorneys.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!