SZUKAJ
Zdrowie
0

Naturalne środki pomagające złagodzić objawy lęku

Lęk stanowi nieodłączną część naszego życia. Towarzyszy nam w wielu znaczących momentach, podczas podejmowania ważnych decyzji, szukania pracy, egzaminów, obrony prac dyplomowych i w wielu, wielu innych sytuacjach…

Naturalne środki pomagające złagodzić objawy lęku

Lęk stanowi nieodłączną część naszego życia. Towarzyszy nam w wielu znaczących momentach, podczas podejmowania ważnych decyzji, szukania pracy, egzaminów, obrony prac dyplomowych i w wielu, wielu innych sytuacjach. Jest czymś całkowicie naturalnym, a wręcz niekiedy potrzebnym, gdyż może działać na nas mobilizująco. Bywa jednak i tak, że lęk nie przemija wraz ze stresującą sytuacją. Niektóre osoby funkcjonują z nim na co dzień, co powoduje pojawienie się objawów somatycznych. Wówczas możemy już mówić o zaburzeniach lękowych.

Nie unikniemy sytuacji w których będziemy odczuwać złość, lęk lub frustrację. U każdego stres może jednak wywoływać różne czynniki. Chodzi o niepokój, zdenerwowanie  i strach. Najczęściej jego źródłem mogą być sytuacje stresujące, zdarza się jednak, że przyczyny lęku nie są do końca znane osobie, która go odczuwa.

Oczywiście w stres w małych dawkach może działać na nas motywująco. Poprzez jego oddziaływanie, odczuwamy potrzebę rozwijania naszych ambicji, osiągamy  lepsze wyniki w pracy, radzimy sobie w niebezpiecznych sytuacjach. Stres stymuluje u nas również reakcje obronne, jest więc potrzebny. Jednak, gdy jest długotrwały może okazać się bardzo szkodliwy. Negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i  fizyczne. W rezultacie może doprowadzić do obniżenia odporności oraz rozwoju chorób serca, depresji, a także zaburzeń lękowych. Aby uniknąć takich sytuacji, polecamy Wam naturalne środki na złagodzenie objawów lęków, prowadzących do długotrwałego stresu.

1

 

Passiflora po raz pierwszy została zastosowana przez Indian w południowej części Stanów Zjednoczonych. Można ją stosować w celu złagodzenia objawów lęku, bólów głowy, bezsenności, a nawet kontrolować nudności. Passiflorę możesz parzyć jak herbatę, bądź dodać kilka kropel ekstraktu do ulubionego drinka.

2

 

Jesteś zdenerwowana? Zafunduj sobie filiżankę rumianku. Wierzcie, lub nie, ale rumianek zawiera kilka związków, które wiążą się z tymi samymi receptorami w mózgu, co  leki przeciwlękowe, takich jak Valium. Rumianek może być traktowany jako suplement diety.

3

 

Zielona herbata może pomóc poprawić nasz nastrój, jednak nie ze względu na kofeinę, jak by się mogło wydawać. Zielona herbata w rzeczywistości zawiera aminokwas o nazwie L-teanina, który pomaga zwalczyć objawy depresji i lęku. Wykazano, że stymuluje produkcję niektórych fal mózgowych, które pojawiają się, gdy osoba jest rozluźniona. Może również zmienić nasz poziom serotoniny i dopaminy, które mogą mieć wpływ na nasze nastroje.

4

 

Tak, mówimy o tym samym chmielu, który wykorzystywany jest do produkcji piwa. Chmiel zawiera olejek eteryczny, który posiada właściwości uspokajające. Może być również skuteczny w zmniejszaniu objawów lęku. Spróbuj umieścić kilka kropel tego olejku na poduszce przed pójściem spać, lub dodać napar z chmielu  do gorącej herbaty. Pamiętaj, że chmiel jest dość gorzki, dlatego warto zniwelować jego smak odrobiną mięty, lub rumianku.

5

 

Kwiat lawendy i wyciąg z lawendy były używane od wieków, w leczeniu lęku i depresji. Badania wykazały, że zapach lawendy poprawia nastrój. W rzeczywistości jedno badanie wykazało, że olejek lawendowy może być równie skuteczny, co leki na receptę, nawet te uzależniające.

6

 

Melisa była stosowana jako zioło lecznicze już w Starożytnej Grecji, a dziś pozostaje najbardziej skutecznym naturalnym środkiem stosowanym do leczenia objawów lęku i depresji. Zapach melisy uspokaja, a wiąże się z jego wpływem na receptory mózgu, które odpowiadają za rozluźnienie. Możesz zaparzyć melisę jak herbatę, lub bezpośrednio pocierać ją na skroniach, bądź pod nosem.

7

 

Korzeń kozłka  to kolejny naturalny środek, który od wieków stosowany jest do leczenia bezsenności, a także do złagodzenia objawów lęku. Waleriana to łagodny środek uspokajający, wpływający na centralny układ nerwowy. Ma nieprzyjemny zapach, dlatego zazwyczaj stosowany jest jako dodatek, a nie jako napraw do picia.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *