SZUKAJ
biznes
0

Odszedł najdłużej panujący monarcha na świecie. Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej (Rama IX ) nie żyje…

Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, najdłużej panujący monarcha na świecie zmarł po 70 latach zasiadania na tronie. Po jego śmierci pałac wydał pisemne oświadczenie, w którym oznajmił, że „Jego Królewska Mość zmarł w szpitalu Siriraj”…

Odszedł najdłużej panujący monarcha na świecie. Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej (Rama IX ) nie żyje…

Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, najdłużej panujący monarcha na świecie zmarł po 70 latach zasiadania na tronie.  Po jego śmierci pałac wydał pisemne oświadczenie, w którym oznajmił, że  „Jego Królewska Mość zmarł w szpitalu Siriraj”, nie podając przy tym przyczyny zgonu monarchy.   Premier Tajlandii Prayuth Chan-ocha ogłosił w kraju roczną żałobę dla urzędników państwowych.

 

 Król Bhumibol Adulyadej, znany jako Rama IX w  chwili śmierci miał 88 lat. Na tronie zasiadał od 1946 roku. Ze względu na słaby stan  zdrowia ostanie lata spędził głównie w szpitalu, to również wpłynęło na to, że ostatnimi czasy bardzo rzadko udzielał wystąpień publicznych.

 

Pałac  już w niedzielę ostrzegał o bardzo słabym stanie zdrowia monarchy.  Po tych smutnych nowinach wielu mieszkańców Tajlandii założyło  na siebie kolor różowy, by przenieść szczęście  umierającemu królowi.  Setki ludzi zbierało się pod szpitalem,  gdzie był leczony prosząc o jego rychły powrót do zdrowia.  Nie ma się co dziwić, bowiem Tajowie  kochali i szanowali swojego króla.

 

Fot: ibtimes.co.uk

krol-tajlandii-bhumibol-adulyadej-rama-ix-nie-zyje1

 

Wielka Siła Ziemi, Najwyższy Sędzia Przypływu i Odpływu, Najwyższy protektor i monarcha – tak go wychwalano. Był ostatnim potomkiem dynastii Czakri, założonej  w 1782 roku.  Magazyn „Forbes” uznał go za najbogatszego monarchę świata.  Na jego koncie widnieje przeszło 35 miliardów dolarów. Mimo, że na tronie  zasiadał  już 70 lat jego poparcie i autorytet nigdy nie osłabł.  Król Bhumibol urodził się w Cambridge w USA, w stanie Massachusetts. Na tron wstąpił po śmierci  swojego barta, króla Ananda Mahidol. Mimo, że ustrojem, w którym przyszło mu rządzić  była marchia konstytucyjna z ograniczonymi uprawnieniami to Tajowie uważali swojego króla za półboga.   Aby podkreślić jeszcze w znacznym stopniu jego wielkość i znaczenie dla kraju, nadano mu przydomek „Wielki”.  Przyszło mu panować  w czasach niełatwych, w chwilach wmorzonego napięcia.   Był władcą jednoczącym i uspokajającym naród w chwilach trudnych zmian i przewrotów  na tle politycznym i wojskowym, przez okres aż 20 konstytucji.

 

Fot: ibtimes.co.uk

krol-tajlandii-bhumibol-adulyadej-rama-ix-nie-zyje2

Jego krytycy zarzucali mu jednak zbytnią uległość i aprobowanie przejmowania przez wojsko władzy, nie zawsze udało mu się przemówić  przeciwko łamaniu praw człowieka.

 

Jednak to, że Tajowie go uwielbiali nie podlega żadnym wątpliwościom. Wystarczy spojrzeć  na banknoty, lizaki, bilbordy, platformy, świątynie – wizerunek zmarłego króla widoczny jest na każdym roku. Przebywając w Tajlandii trzeba zwracać uwagę na każdy gest, by w żaden sposób (nawet ten nieświadomy ) nie obrazić monarchy.  Tajowie są bardzo oddani królewskiej rodzinie.  Jeszcze nie tak dawno, bo w 2011  roku Amerykanin Joe Gordon został oskarżony o zniewagę króla.  Skazano go za przetłumaczenie i umieszczenie nieautoryzowanych fragmentów biografii króla Bhumibola Aduyadeja w Internecie.  Skazano go na 15 lat pozbawienia wolności.  Natomiast film „Anna i król” został całkowicie zakazany w Tajlandii.  Komisja cenzorska uznała,  że twórcy filmu obrazili rodzinę królewską poprzez prześmiewcze i nierzetelne przedstawienie ukochanego monarchy. Karą za posiadanie tego filmu lub jego sprzedaż była wysoka grzywna, rok pozbawienia wolności lub jedno i drugie.

Fot: ibtimes.co.uk

krol-tajlandii-bhumibol-adulyadej-rama-ix-nie-zyje3

Król Bhumibol Adulyadej na początku swojego panowania miał dość ograniczone pole manewru,  ze względu na dość autorytarny charakter rządków w Tajlandii, to armia odgrywała znaczącą rolę w państwie. Już w pierwszych latach charakteryzowało go oryginalne podejście do kraju. Cechował go w pewnym stopniu dość europejski styl.  Rama IV, jego pradziad, który przez 30 lat był mnichem, gdy objął tron prowadził Tajlandię drogą ku innowacji i nowoczesności. Rama V zakończył okres przestarzałych rytuałów, ustanowił pierwszy w kraju system edukacji i otworzył pierwszy w Syjamie szpital.  Dawniej w Tajlandii nie było nazwisk, to Rama VI zarządził, by jego poddani mieli nazwiska.  Ustanowił także przymus szkolnictwa i założył pierwszy uniwersytet.

 

Swoją lojalność wobec króla Tajowie manifestują jeszcze w  jeden sposób – co rano o 8:00 na głównym dworcu z w Bangkoku zamiera ruch – wszyscy stają i w milczeniu słuchają hymnu narodowego, puszczanego przez dworcowe głośniki.  Monarcha w latach 1973 i 74 przyczynił się do rozwiązana wielu konfliktów i przeprowadził transformację do w pełni demokratycznego ustroju. W ten sposób zdobył szacunek podanych i autorytet na całym świecie.  Król Bhumibol wraz z królową Sirikit opracowali i wprowadzili w życie aż 4000 projektów, które miały na celu pomóc w rozwoju wsi, szczególnie na tych biedniejszych obszarach.

Fot: ibtimes.co.uk

krol-tajlandii-bhumibol-adulyadej-rama-ix-nie-zyje4

 

Zgodnie z tradycją obowiązującą w Tajlandii,  król również podczas swojego panowania był raz mnichem. W roku 1956 z królewskiego pałacu przeprowadził się do Wat Bovornivet.  Prawowitym następcą tronu jest 63-letni książę Maha Vajiralongkorn, którego nie cechuje już  tak wysoki poziom oddania i zrozumienia jak poprzedniego monarchę.

 

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *