Każdy wie, że najlepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak, gdy nadmierne przebywanie na słońcu pozostawi ślad w postaci czerwonych, piekących miejsc warto wiedzieć jak sobie pomóc. Sprawdźcie nasze słoneczne SOS…
Każdy wie, że najlepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak, gdy nadmierne przebywanie na słońcu pozostawi ślad w postaci czerwonych, piekących miejsc warto wiedzieć jak sobie pomóc. Sprawdźcie nasze słoneczne SOS.
Jeśli po powrocie z plaży zobaczymy, że nasza cera ma kolor ugotowanego homara i odczuwamy dotkliwy ból, trzeba połknąć przeciwzapalny lek. Dostaniemy go w każdej aptece bez recepty, na przykład aspirynę lub ibuprofen. To pomoże zmniejszyć obrzęk i złagodzi bolesność poparzonych miejsc. Procedura postępowania jest taka sama jak w przypadku każdego innego poparzenia, czyli najpierw schładzamy skórę zimną wodą. Można również użyć chłodzącego aerozolu, który zawiera znieczulające składniki – jeśli nie wiemy, co wybrać poprośmy farmaceutę o poradę. Ważne jest by pić dużo płynów, ponieważ poza tym, że doznaliśmy oparzeń, jesteśmy także prawdopodobnie nieco odwodnieni. Pamiętajcie, że następnym razem, gdy wyjedzie na słońce, chociażby na dłuższy spacer, koniecznie użyjcie filtra przeciwsłonecznego.
rok 1- schładzaj
Najważniejszym sposobem postępowania przy oparzeniu jest chłodzenie go – sięgnij więc po środki schładzające, zanim spróbujesz innych rozwiązań. Zanurz oparzone słońcem miejsca w zimnej wodzie lub przykładaj na nie zimne kompresy przez około 15 minut. Zimo zmniejsza obrzęk i pochłania ciepło skóry.
Jeśli doznałeś poparzenia na całym ciele, zafunduj sobie chłodną kąpiel. Może to nie być zbyt przyjemne, ale za to ukoi poparzoną skórę. Do wody dosyp mąki owsianej. Możesz ją kupić w postaci koloidalnego produktu, który utworzy zawiesinę w kąpieli. Zawsze możesz delikatnie zmielić szklankę owsa i wsypać do wanny z wodą. Mąkę owsianą możesz zastąpić mąką ziemniaczaną.
Następnie zaparz czajnik zielonej herbaty i pozostaw do wystygnięcia. Zamocz gazę lub ściereczkę w naprze z herbaty i użyj jej jako kompresu. Zielona herbata zwiera składniki, które ochronią skórę przed skutkami szkodliwego działania promieniowania ultrafioletowego, zmniejszając stan zapalny.
Mięta pieprzowa również może Ci pomóc. Zaparz herbatę miętową lub wymieszaj dwie krople olejku miętowego w filiżance letniej wody. Poczekaj aż płyn wystygnie, nasącz nimi delikatną szmatkę i zwilż oparzone miejsca.
rok 2 –zajrzyj do domowej spiżarni
Miejsca, które są najbardziej dotknięte poparzeniem nacieraj delikatnie plastrami ogórka lub ziemniaka. Warzywa te zawierają związki, które schładzają oparzenia i pomagają zmniejszyć obrzęk.
Ocet również ma działanie łagodzące – pomaga zmniejszyć ból po oparzeniu, swędzenie i stany zapalne. Najlepiej zanurzyć kilka kawałków papierowego ręcznika w białym lub jabłkowym occie i położyć go na poparzone powierzchnie skóry. Należy pozostawić okład na tak długo aż papier wyschnie. Powtarzajcie tą kuracje, wedle potrzeb. Jeśli odczuwasz swędzenie zafunduj sobie chłodną kąpiel z dwoma szklankami octu, które należy wlać do wanny.
Dobrze jest również otworzyć kapsułkę z witaminą E i posmarować olejkiem skórę.
rok 3 –zafunduj skórze opatrunek
Możecie osłonić poparzoną skórę pastą zrobioną z jęczmienia, kurkumy i jogurtu (należy ich użyć w równych proporcjach).
Ukojenie skórze da również mieszanka z białka kurzego, miodu i oczaru wirginijskiego (lub jeden z wymienionych składników).
Pasta do zębów będzie przeciwdziałać tworzeniu się pęcherzy, które niekiedy bywają następstwem nadmiernego opalania. Uchodzi ona bowiem za środek łagodzący ból przy niewielkich oparzeniach.
Ulgę przyniesie również warstwa aloesu zwyczajnego, wyciśnijcie żel ze świeżego liścia tej rośliny lub wykorzystajcie żelowy produkt dostępny w aptekach. Jeśli chcecie kupić żel, upewnijcie się, czy jest w stu procentach aloesowy.
Starannie posmarujcie miejsce maścią zawierającą nagietek lekarski. Zioło to jest znane z przeciwbólowych i przeciwobrzękowych właściwości.
Możecie również doustnie przyjmować dziurawiec zwyczajny, jednak w trakcie stosowania musisz jeszcze bardziej unikać słońca , ponieważ zioło to jeszcze bardziej uwrażliwia skórę na słońce.
rawdy i mity
Chyba każdy z nas słyszał teorię, że okładanie poparzeń słonecznych zsiadłym mlekiem działa kojąco. Owszem, ale warto zaznaczyć, ze zsiadłe mleko nie powleka skóry dokładnie. Jeśli odczuwacie ulgę możecie je stosować. Jednak pod żadnym pozorem nie sięgajcie po oleje, tłuszcze lub łoje na oparzone miejsca, mogą one zatrzymać ciepło i doprowadzić do usmażenia skóry!
Niezwłocznie wezwijcie lekarza lub karetkę jeśli osoba poparzona przez słońce czuje się znużona, występują u niej zaburzenia orientacji, albo jest zbyt słaba by ustać na nogach. Wezwijcie lekarza również, gdy chory ma rozległe pęcherze (o średnicy ponad 1,5 centymetra) lub oznaki infekcji oparzonej skóry, takie jak wydzielina ropna, czerwone smugi lub jej rosnąca nadwrażliwość.
Copyright 2014 Dzielnica Stylu | All Rights Reserved |
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!