SZUKAJ
Zdrowie
0

Osteoporoza, jak walczyć ze złodziejem kości?

Nazwa „osteoporoza” pochodzi z łaciny i oznacza „porowatą kość”. Choroba powoduje ciągłe zmniejszanie się masy kostnej. Ubytek składników mineralnych stopniowo składa strukturę kości, przez co stają się bardzo podatne na złamania.

Osteoporoza, jak walczyć ze złodziejem kości?

Nazwa „osteoporoza” pochodzi z łaciny i oznacza „porowatą kość”. Choroba powoduje ciągłe zmniejszanie się masy kostnej. Ubytek składników mineralnych stopniowo składa strukturę kości, przez co stają się bardzo podatne na złamania. Schorzenie to dotyczy ponad 30% kobiet, a także wielu mężczyzn. Uzupełniająca terapia hormonalna przeciwdziała rozwojowi osteoporozy, ale wiele kobiet nie chce się jej poddać, obawiając się działań niepożądanych. Chcąc zapobiegać tej chorobie, należy uzupełnić dietę o pewne składniki odżywcze, zastosować naturalne składniki wspomagające oraz zmienić styl życia. Wszystko to może zahamować osłabienie struktury kostnej.

P

rzyczyny zaburzeń

Osteoporoza występuje przede wszystkim u starszych kobiet, ponieważ z wiekiem zmniejsza się stężenie estrogenów. Hormony te biorą między innymi w utrzymaniu prawidłowej struktury kości, ponieważ wpływają na wchłanianie wapnia. Schorzenie to również występuje u starszych mężczyzn, jednak znacznie rzadziej, ponieważ ich kości są bardziej zbite i twardsze. Wczesna menopauza, dieta uboga w wapń i inne składniki odżywcze (niezbędne do zachowania prawidłowej struktury kości) oraz brak ruchu sprzyja osteoporozie. Prawdopodobieństwo pojawienia się tej choroby jest duże po menopauzie u kobiet tzw. drobnej kości, otyłych oraz przyjmujących przez dłuższy czas hormony steroidowe lub leki przeciwdrgawkowe. Skłonności do osteoporozy są też dziedziczne.

O

bjawy

Choroba może ujawnić się nagle, powodując silny ból oraz załamania w obrębie kręgosłupa, nadgarstka lub kości tworzących staw biodrowy. Postępujące zmniejszenie się wzrostu oraz pochylanie się postawy – powstanie tzw. wdowiego garbu. Bywają sytuacje, gdy podczas prześwietlenia u stomatologa ujawnia się rozrzedzenie struktury kostnej szczęki.

R

zetelna diagnoza

Kondycje naszych kości pozwala ocenić badanie zwane densytometrią. W początku diagnostyki osteoporozy przyjęło, że wzorcową BMD, a także uniwersalną miarą zdrowia kości, będzie średnia gęstość kości młodej kobiety (ok. 30 lat) rasy kaukaskiej (zwanej też europeidalną lub białą). Szkopuł w tym, że spadek gęstości kości jest naturalnym zjawiskiem związanym z naszym wiekiem. Nie tylko kości 80 – letniej kobiety wyglądają inaczej niż kobiety 30- letniej, różnice dotyczą całego organizmu. Z tego powodu bardziej zasadne wydaje się dziś odnoszenie BMD kobiety w danym wieku do średniej normalnej BMD w jej grupie wiekowej ( tzw. Z-score) niż porównywanie go do BMD kobiety 30-letniej (tzw. T- Score) . I choć w urządzeniach do mierzenia BMD stosuje się nadal jeden z tych dwóch systemów odniesienia, Międzynarodowe Towarzystwo Klinicznej Densytometrii ISCD (the International Society for Clinical Denistometry) rekomenduje obecnie urządzenia z systemem Z- score. Dlatego  wybierając się na badanie gęstości kości, zawczasu zbadajmy by było ono miarodajne do naszego wieku.

J

akie preparaty mogą pomóc?

Aby wzmocnić kości, należy stosować proponowane preparaty przez co najmniej 6 miesięcy. Można przyjmować je pojedynczo lub kilka naraz, a także łączyć lekami przeciw osteoporozie przepisywanymi przez lekarza.
Zalecane dawkowanie:
Wapń: Dawkowanie: 500 mg 2 razy dziennie. Porada: należy zażywać podczas posiłku
Witamina D: Dawkowanie: 10 ug 2 razy dziennie. Porada: podawanie witaminy D jest bardzo ważne zimną gdzie promienie słoneczne są słabe.

Magnez : Dawkowanie: 250 mg dziennie. Porada: zażywaj podczas posiłku
Bar: Dawkowanie: 3 mg dziennie. Porada: zmniejsza utratę wapnia z organizmu, wzmacnia działanie estrogenów.
Witamina C: Dawkowanie: 500 mg 2 razy dziennie. Porada: zmniejsz dawkę jeśli wystąpi biegunka
Cynk: Dawkowanie: 15 mg dziennie. Porada: jeśli stosujesz cynk dłużej niż przez miesiąc wybierz również produkt który zawiera miedź.
Mangan: Dawkowanie: 10 mg 2 razy dziennie. Porada: bierze udział w procesach metabolicznych zachodzących w kości.

Należy stosować preparaty zawierające zestaw witamin i minerałów, trzeba jednak pamiętać, że zawarta w nich witamina K zwiększa krzepliwość krwi, więc osoby przyjmujące leki zakrzepowe powinny ją przyjmować bardzo ostrożnie. Dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia ma podstawowe znaczenie dla zachowania prawidłowej wytrzymałości, twardości kości i ich odporności na złamania. Witamina D zapewnia właściwe wchłanianie wapnia w jelicie. Natomiast magnez i bor są pierwiastkami niezbędnymi do przekształcania witaminy D w jej postać czynną. Ostatnie badania wykazują, ze witamina C wpływa na zwiększenie masy kostnej, a także na tworzenie się kolagenu – białka wzmacniającego strukturę kości i tkani łącznej. Żeby utrzymać prawidłowy stan kości potrzebne są takie pierwiastki jak śladowe jak cynk i mangan.

C

o jeszcze możesz zrobić?

Uprawiaj regularnie ćwiczenia z obciążeniem, np. marsz z obciążeniem lub ćwiczenia na siłowni.
Rzuć palenie – spowolni to rozwój osteoporozy, a także wpłynie korzystnie na ogólny stan zdrowia
Ograniczyć picie alkoholu.
W okresie menopauzy lub po jej zakończeniu rozważyć terapię hormonalną.
Jeść produkty bogate w wapń: nabiał, sardynki, łososia, (dobrze jest zjadać te ryby z maleńkimi drobnymi ościami)
Jeść codziennie dużo owoców i warzyw, a także produktów sojowych, zawierających związki wykazujące właściwości estrogenie; multiwitaminy i pierwiastki śladowe.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *