Nazwa „osteoporoza” pochodzi z łaciny i oznacza „porowatą kość”. Choroba powoduje ciągłe zmniejszanie się masy kostnej. Ubytek składników mineralnych stopniowo składa strukturę kości, przez co stają się bardzo podatne na złamania. Schorzenie to dotyczy ponad 30% kobiet, a także wielu mężczyzn. Uzupełniająca terapia hormonalna przeciwdziała rozwojowi osteoporozy, ale wiele kobiet nie chce się jej poddać, obawiając się działań niepożądanych. Chcąc zapobiegać tej chorobie, należy uzupełnić dietę o pewne składniki odżywcze, zastosować naturalne składniki wspomagające oraz zmienić styl życia. Wszystko to może zahamować osłabienie struktury kostnej.
Osteoporoza występuje przede wszystkim u starszych kobiet, ponieważ z wiekiem zmniejsza się stężenie estrogenów. Hormony te biorą między innymi w utrzymaniu prawidłowej struktury kości, ponieważ wpływają na wchłanianie wapnia. Schorzenie to również występuje u starszych mężczyzn, jednak znacznie rzadziej, ponieważ ich kości są bardziej zbite i twardsze. Wczesna menopauza, dieta uboga w wapń i inne składniki odżywcze (niezbędne do zachowania prawidłowej struktury kości) oraz brak ruchu sprzyja osteoporozie. Prawdopodobieństwo pojawienia się tej choroby jest duże po menopauzie u kobiet tzw. drobnej kości, otyłych oraz przyjmujących przez dłuższy czas hormony steroidowe lub leki przeciwdrgawkowe. Skłonności do osteoporozy są też dziedziczne.
Choroba może ujawnić się nagle, powodując silny ból oraz załamania w obrębie kręgosłupa, nadgarstka lub kości tworzących staw biodrowy. Postępujące zmniejszenie się wzrostu oraz pochylanie się postawy – powstanie tzw. wdowiego garbu. Bywają sytuacje, gdy podczas prześwietlenia u stomatologa ujawnia się rozrzedzenie struktury kostnej szczęki.
Kondycje naszych kości pozwala ocenić badanie zwane densytometrią. W początku diagnostyki osteoporozy przyjęło, że wzorcową BMD, a także uniwersalną miarą zdrowia kości, będzie średnia gęstość kości młodej kobiety (ok. 30 lat) rasy kaukaskiej (zwanej też europeidalną lub białą). Szkopuł w tym, że spadek gęstości kości jest naturalnym zjawiskiem związanym z naszym wiekiem. Nie tylko kości 80 – letniej kobiety wyglądają inaczej niż kobiety 30- letniej, różnice dotyczą całego organizmu. Z tego powodu bardziej zasadne wydaje się dziś odnoszenie BMD kobiety w danym wieku do średniej normalnej BMD w jej grupie wiekowej ( tzw. Z-score) niż porównywanie go do BMD kobiety 30-letniej (tzw. T- Score) . I choć w urządzeniach do mierzenia BMD stosuje się nadal jeden z tych dwóch systemów odniesienia, Międzynarodowe Towarzystwo Klinicznej Densytometrii ISCD (the International Society for Clinical Denistometry) rekomenduje obecnie urządzenia z systemem Z- score. Dlatego wybierając się na badanie gęstości kości, zawczasu zbadajmy by było ono miarodajne do naszego wieku.
J
akie preparaty mogą pomóc?
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!