SZUKAJ
Zakupy
0

Para buch. Odkryj smaki zdrowej kuchni: co pasuje do parowaru?

Parować można nie tylko warzywa, ale też owoce i jajka. W ten sposób szybko przygotujemy zdrowe i smaczne śniadanie, przekąskę albo dodatek do obiadu…

Para buch. Odkryj smaki zdrowej kuchni: co pasuje do parowaru?

Parować można nie tylko warzywa, ale też owoce i jajka. W ten sposób szybko przygotujemy zdrowe i smaczne śniadanie, przekąskę albo dodatek do obiadu. Bukiet kolorowych warzyw przyrządzonych na parze to efektowna przystawka albo pożywana część drugiego dania. Doskonale będzie pasować do puszystego omleta, który podobnie jak jajecznicę, czy jako na miękko – szybko przyrządzimy za pomocą parowaru.

 

Co pasuje do parowaru?

Na parze można przygotować prawie wszystkie gatunki jarzyn, choć najlepiej nadają się te o zwięzłej konsystencji. Nie poleca się parowania warzyw liściastych: sałaty, cykorii czy roszponki, choć już na. Kapusta, czy szpinak bardzo dobrze zniosą tę metodę obróbki termicznej. Zrezygnujemy jednak z przyrządzania na parze warzyw bardzo wodnistych i soczystych – ogórków albo pomidorów. Pod wpływem wysokiej temperatury stają się zwiotczałe, a więc tym samy mało apetyczne. Wybornie natomiast smakują na parze gotowane ziemniaki (także w mundurkach), marchew, szparagi, brokuły, kalafior, cebula, bakłażan oraz czosnek. Podobno w parowarze można przyrządzać owoce – najlepiej sprawdzają się te bardziej mięsiste, np. : jabłka, gruszki, śliwki, awokado i awokado. Mogą stanowić oryginalny dodatek do drugich dań na prze, a podane z lodami lub galaretką i bitą śmietaną będą wykwintnym deserem. Na specjalnej nakładce do parowaru można też przygotować jajka, omlety, a nawet jajecznicę.

W dobrej formie

Gotowanie na parze sprawi, że nasze posiłki będą mieć więcej wartości odżywczych niż te przygotowanie w tradycyjny sposób. Kiedy gotujemy, smażymy albo dusimy, straty poszczególnych składników odżywczych mogą sięgać nawet 40 – 50 proc. Najbardziej nieodporne są rozpuszczalne w wodzie witaminy B i C – długie gotowanie może zniszczyć nawet 70 proc. tej drugiej. W czasie zwykłego gotowania  wypłukaniu ulegają też składniki mineralne w postaci soli magnezu, potasu i żelaza. Potrawy przygotowywane tradycyjnie wchłaniają wodę, rozgotowują się i miękną, a przyrządzone w parowarze zachowują naturalną konsystencję, sprężystość, a przy tym nie wysychają. Struktury komórkowe i turgor między tkankami nie zostają zniszczone, dzięki czemu warzywa nie tracą koloru. Takie dania smakowicie pachną, a co ciekawe, produkty parowane na jednym poziomie zachowują swoje charakterystyczne aromaty i nie przychodzą innymi. Nawet zapach czosnku czy cebuli nie wnika do innych produktów. Do tego bardzo wyrazisty smak potraw przygotowanych w parowarze pozwala ma zupełną rezygnację z użycia soli. Ważnym atutem dań z parowaru jest ich niska wartość kaloryczna. Powinny pamiętać o tym osoby odchudzające się i dbające o linię. Takie potrawy są też lekkostrawne, więc bezpieczne mogą je jeść nawet małe dzieci.

Szczypta smaku

Jarzyny, które przygotowujemy na parze, możemy doprawić świeżymy lub suszonymi ziołami i korzennymi. Nie powinniśmy jednak wcześniej posypywać ich solą, ponieważ spowoduje on wyciek soku komórkowego i warzywa będą zbyt miękkie. Można natomiast doprawić smakowo i posilić wodę w naczyniu albo oddać do niej trochę białego wina. Ciekawym dodatkiem smakowym do dań ugotowanych na parze będzie solone lub czosnkowe masło, kilka kropel aromatyzowanej oliwy z oliwek lub sos winegret. Aby warzywa nie przywierały do sita, można podłożyć pod nie liść sałaty lub kapusty pekińskiej.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!