SZUKAJ
Zdrowie
0

Pełna słońca witamina D

Słoneczna witamina D znacznie wpływa na gospodarkę wapniowo – fosforową. Reguluje ilość wchłoniętego z pokarmu wapnia, który jest niezbędny do budowy mocnych kości i zębów, i do przekazywania informacji wzdłuż nerwów…

Pełna słońca witamina D

Słoneczna witamina D znacznie wpływa na gospodarkę wapniowo – fosforową. Reguluje ilość wchłoniętego z pokarmu wapnia, który jest niezbędny do budowy mocnych kości i zębów, i do przekazywania informacji wzdłuż nerwów. Układ immunologiczny również potrzebuje witaminy D. Wpływa ona również na zapobieganie ubytkom słuchu oraz powstawania nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego.

Przypisuje się jej również korzystną rolę zapobiegania krzywicy. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, organizm może ją magazynować. Wyróżniamy dwie podstawowe formy witaminy D:
ergokalcyferol (witamina D2 ) występujący naturalnie w roślinach,
cholekalcyferol (witamina D3) obecny w organizmach zwierzęcych.

J

ej słoneczne źródło

Aby witamina D stworzyła się w naszym organizmie, wystarczy, że w letni dzień wyjdziemy na spacer i promienie słoneczne dotrą do naszej skóry. Promieniowanie nadfioletowe sprawiają, że pewien rodzaj cholesterolu, znajdujący się pod skórą ulega przemianie w witaminę D3. Następnie jest ona transportowana do wątroby, gdzie przybiera aktywną postać, a następnie do nerek. Witamina D3 gromadzona w wątrobie i nerkach wspomaga procesy wchłaniania zwrotnego wapnia z krwi. Witamina dociera również do kości i pomaga zatrzymać w nich wapń. Pozostała ilość przechodzi do jelit, gdzie wspomaga procesy wchłaniania wapnia z pożywienia.

G

dzie jej szukać?

Cennym jej źródłem jest tran, tłuste ryby (makrele, śledzie, sardynki, łosoś, tuńczyk), wątroba wołowa, żółtka jak i masło. W produktach pochodzenia roślinnego praktycznie nie znajdziemy witaminy D. W sposób przemysłowy dodaje się ją do mieszanek mlecznych dla niemowląt, odżywek, płatków śniadaniowych i margaryny. Istnieją również suplementy, które są bardzo wartościowe dla niemowląt, gdyż zapobiegają pojawieniu się krzywizny. Przeciętna dawka dzienna dla niemowląt i małych dzieci powinna wynosić 400-600 UI, co jest równoznaczne z 10-15 mikrogramamami. Dawkę zawsze należy wcześniej uzgodnić z lekarzem.

C

o za dużo to niezdrowo

Witaminę D należy jednak przyjmować z rozsądkiem. Jej przedawkowanie jest szkodliwe. Bywa tak, że gdy bez umiaru sięgamy po suplementy podwyższa się poziom wapnia we krwi. Niepokojące objawy takiego stanu rzeczy to: utrata apetytu, nudności, wymioty, zaparcia, szybie uleganie zmęczeniu, nadmierne pragnienie i oddawanie większych ilości moczu. Uwaga! Przy długotrwałym przedawkowaniu może dojść do kamicy nerkowej i niewydolności nerek. U dzieci skutkiem przedawkowania bywa opóźnienie w rozwoju. Witamina D jest jednak istotna dla naszego organizmu. Jej niedobór u dzieci wywołuje krzywiznę. Wczesne objawy jej braku to nadmierna potliwość i spłaszczenie kości potylicy. W dalszym etapie choroby powstają zniekształcenia żeber, kończyn górnych, dolnych. Na dzień dzisiejszy dzięki profilaktyce zapobiegawczej już tak rozwiniętej krzywizny nie spotkamy. U dorosłych niedobór witaminy D również ma negatywne sutki. Może on doprowadzić do osteoporozy, pogorszenia słuchu, psucia zębów oraz stanów zapalnych skóry.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!