SZUKAJ
Zdrowie
0

Pielęgnacja Retinoidami od A do Z. Wszystko, co powinnaś wiedzieć zanim zdecydujesz się sięgnąć po Retinol

W ciągu ostatnich dwudziestu lat w kosmetologii wiele się zmieniło, pozostał jednak składnik, który nadal króluje w kosmetykach mających zatrzymać proces starzenia naszej skóry i zwalczać jej niedoskonałości…

Pielęgnacja Retinoidami od A do Z. Wszystko,  co powinnaś wiedzieć zanim zdecydujesz się sięgnąć po Retinol

W ciągu ostatnich dwudziestu lat w kosmetologii wiele się zmieniło, pozostał jednak składnik, który nadal króluje w kosmetykach mających zatrzymać proces starzenia naszej skóry i zwalczać jej niedoskonałości. Już wiecie o kim mowa? Oczywiście chodzi o retinol. Zanim zaczniecie  kuracje opartą na preparatach, które mają go w swoim składzie przekonajcie się,  czy na pewno już wszystko o nim wiecie.

 

Sekret kuracji przeciwzmarszczkowej został odkryty 80 lat temu. Praktycznie każdy dermatolog zaleca jego stosowanie, a Ty na pewno masz już go w swoim domowym arsenale do zadań specjalnych.  Trudno jest zdetronizować retinol, który na swoją sławę pracował całymi latami.  Ale, czy słusznie jest tak wielbiony i wychwalany przez wszystkich? Codziennie pojawiają się jakieś nowe preparaty, które mają nam pomóc wygładzić zmarszczki i poprawić kondycję naszej skóry. Każda z nas chce zatrzymać młodość nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Mimo sporej konkurencji retinol nadal jest najlepszą bronią na zmarszczki. Składnik pozostał ten sam, ale technologia poszła do przodu. Produkty oparte na retinolu są obecnie bardziej wyrafinowane niż kiedykolwiek wcześniej. Potrafią szybciej wygładzić zmarszczki, działając tym samym mniej inwazyjnie na skórę, nie powodując podrażnień.  Jednak, gdy nadal zastanawiasz się na produktem, który będzie dla Ciebie najlepszy, który nie spowoduje u Ciebie przykrych niespodzianek powinnaś zapoznać się z naszym poradnikiem dotyczącym retinolu. Wybór właściwego preparatu wcale nie jest taki oczywisty.  Poszerzając swoją wiedzę możesz uchronić skórę przed przykrymi skutkami ubocznymi. Nawet najlepiej działający składnik, który nie jest stosowany właściwie  może więcej namieszać niż naprawić. A przecież żadna z nas tego nie chce.

 

Retinol, retinoidy, kwas retinowy… Jaka  jest różnica?

 

Nazewnictwo retinoidów  może być mylące: retinol, retinoidy, kwas retinowy. Jaka jest różnica? Choć efekt końcowy ma być ten sam (lepsza skóra) i wszystkie są pochodną witaminy A, to nie wszystkie składniki tej substancji są sobie równe.  Różni je machizm działania i reakcji na skórze.

1. Retinoidy – określenie zbiorcze dla wszystkich pochodnych witaminy A,  wykorzystywanych przy pielęgnacji skóry.

2.Kwas retinowy – ten składnik znajdziesz w retinoidach na receptę.

3. Retinol – wersja w preparatach bez recepty. Twoja skóra zamienia go w kwas retinow.

4. Palmitynian retinylu: kombinacja retinolu  i kwasu  palmitynowego. Jest to najłagodniejszy  składnik w rodzinie retinoidów.

 

Dlaczego dermatolodzy kochają retinoidy?

 

Jeśli wybierzesz się do dermatologa z zapytaniem o najlepszą domową kurację w celu  zmniejszenia zmarszczek w 99 proc. poleci Ci maść bądź krem na bazie retinoidów.  Niezależnie od producenta większość z nich będzie działa w  bardzo podobny sposób. W początkowym okresie stosowania kosmetyków z retinolem zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka i już po kilku tygodniach skóra wygląda młodziej. To dlatego, że dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu i normalizującemu retinolu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana i naskórek staje się bardziej spoisty. Retinoidy minimalizują również stany zapalne skóry i stymulują produkcję kolagenu. Retinol reguluje  również proces złuszczania i odnowy naskórka, powoduje zmniejszenie rozmiarów melanocytów (komórek produkujących barwnik skóry) i redukcję ilości melaniny – w efekcie stopniowo znikają przebarwienia. Retinol przyczynia się także do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka, a tym samym o ładnym, świeżym kolorycie skóry.

 

Fot: porady.kobieta.gazeta.pl
kremy z retinolem

Kiedy zdecydować się na retinoidy  bez recepty?

 

Na pewno będzie to dobry krok dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z retinoidami. Nie wiedzą jeszcze,  jak ich skóra zareaguje na ten składnik. Dlatego zawsze lepiej  zdecydować się na coś łagodniejszego, by sobie nie zaszkodzić . Każda skóra jest inna i potrzebuje odpowiednio dobranej pielęgnacji. Retinoidy na receptę na pewno działają lepiej i szybciej  niże te, które kupimy bez recepty.  Za tym idą jednak pewne wady i niegodności spowodowane ich używaniem: koszty samego produktu, skutki uboczne takie jak podrażnienia i łuszcząca się skóra.  Na szczęście retinoidy, które dostaniemy bez wizyty u dermatologa wykonają tę samą pracę tyle, że wolniej, ale i łagodniej zarazem.  Jeśli potrzebujesz silniejszego działania wizyta u specjalisty będzie konieczna.

 

Retinoidy dla młodych dorosłych

 

Jeśli twoja skóra jest wrażliwa lub jeśli boisz się, że będzie zbyt zaczerwieniona i łuszcząca się po kuracji zacznij od łagodnych postaci retinolu: palmitynian retinylu. Po jego stosowaniu zobaczysz poprawę  z zakresie drobnych zmarszczek, produkcji kolagenu oraz redukcji plam.

 

 

Fot: doz.plretinol -kremy

 

 

Retinol  na trądzik

 

Retinoidy nie są tylko skuteczną bronią wycelowaną w zmarszczki. Stosowane są również przy leczeniu trądziku. W rzeczywistości, gdy pierwszy retinoid  został zatwierdzony przez FDA w 1971 roku, był właśnie przeznaczony dla pacjentów borykających się trądzikiem. Ale podobnie jak dyskietki te oryginalne kremy są już passé.  Zamiast przepisywać same retinoidy wielu dermatologów ma wieloaspektowe podejście do leczenia wyprysków. Zalecają oni preparaty, które łączą w sobie retinol ze składkami, które również mają działanie antytrądzikowe, takich jak chociażby kwas salicylowy. Ta kombinacja jest skuteczna ponieważ retinoidy zaczynają rozluźniać komórki skóry, które znajdują się u ujścia mieszków włosowych. Olej, który gromadzi się wewnątrz porów może naciskać na powierzchnię. Tymczasem nadtlenek benzoilu zabija bakterie, a  kwas salicylowy złuszcza górną warstwę skóry. Dzięki temu zwalczamy niedoskonałości z podwójną siłą.  Musisz pamiętać jednak, by nigdy nie bawić się w chemika na własną ręką i nie mieszać ze sobą tych dwóch produktów. Chyba, że dermatolog daje Ci na to zielone światło.

 

La_Roche_Posay_Effaclar_Duo_Plus_Tube

 

Retinoidy nie są dla wszystkich

 

To byłoby zbyt cudowne,  gdyby wszyscy mogli z nich korzystać bez żadnych ograniczeń.  Kobiety ciężarne i karmiące piersią nie powinny stosować żadnych preparatów na bazie retinoidów. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa  na działanie promieni słonecznych, retinoidy  zaostrzą ten problem.  Koniecznie pamiętaj o stosowaniu kosmetyków z filtrem, noszeniu kapelusza i pozostawaniu w cieniu. Staraj się wybierać produkty, które przeznaczone są do stosowania na noc, gdyż wszystkie z nich są światłoczułe.  Dermatolodzy ostrzegają, że przy kontakcie ze słońcem mogą one jeszcze bardziej nam zaszkodzić niż pomóc, a przy tym  utrwalić przebarwienia po trądziku.  W nocy będą one miały znacznie więcej czasu, by wchłonąć się w skórę. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoja pielęgnacja opierająca się na retinoidach będzie prowadzona w sposób prawidłowy, a mimo to skóra będzie przesuszona to nie powód, by je odstawić. Tak to niestety może wyglądać. To dowód na to, że retinoidy działają.  Taki stan dyskomfortu może utrzymywać się do kilku tygodni,  z czasem wypracujesz tolerancję, a w efekcie końcowym będziesz cieszyć się gładszą i młodszą skórą.  W razie wszelkich wątpliwości nigdy nie zapomnij  o konsultacji ze specjalistą. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć skutki źle dobranej pielęgnacji.

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *