Wykrycie raka przełyku w jego wcześniejszej fazie obecnie jest bardzo trudne. Nauka stara się temu zaradzić, dlatego grupa naukowców z Uniwersytetu Cambridge …
Wykrycie raka przełyku w jego wcześniejszej fazie obecnie jest bardzo trudne. Nauka stara się temu zaradzić, dlatego grupa naukowców z Uniwersytetu Cambridge stworzyła własną metodę jego wykrywania, którą nazwano pigułką na sznurku.
Jej oryginalna nazwa to Cytogąbką (Cytosponge), a jej głównym zadaniem jest pobranie komórek z całej długości przełyku. Dzięki temu możliwy to wykrycia będzie tak zwany przełyk Barretta – stan choroby, który dość często, gdyż aż w 5 % przypadków poprzedza raka. Objawia się on pojawieniem się w dolnej części przełyku ognisk metaplazji jelitowej.
Cytogąbka na pierwszy rzut oka wygląda, jak pigułka na sznurku. W rzeczywistości to jednak gąbka. Wystarczy ją połknąć i odczekać parę minut. Ściana pigułki rozpuści się a gąbkę z pobranymi przez nią komórkami będzie można wyciągnąć przez jamę ustną przy pomocy sznurka. Prawdopodobnie nie będzie to najprzyjemniejsza metoda, ale na pewno będzie lepsza niż endoskopia.
Drogi Użytkowniku!
Chcemy, aby korzystanie z naszego Serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w Serwisie treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych danych osobowych. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę i akceptujesz naszą Politykę Prywatności.
Akceptuję Politykę PrywatnościNie wyrażam zgodyDowiedz się więcej
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!