SZUKAJ
Zdrowie
0

Pigułka na sznurku pomoże wykryć raka przełyku

Wykrycie raka przełyku w jego wcześniejszej fazie obecnie jest bardzo trudne. Nauka stara się temu zaradzić, dlatego grupa naukowców z Uniwersytetu Cambridge …

Wykrycie raka przełyku w jego wcześniejszej fazie obecnie jest bardzo trudne. Nauka stara się temu zaradzić, dlatego grupa naukowców z Uniwersytetu Cambridge stworzyła własną metodę jego wykrywania, którą nazwano pigułką na sznurku.

Jej oryginalna nazwa to Cytogąbką (Cytosponge), a jej głównym zadaniem jest pobranie komórek z całej długości przełyku. Dzięki temu możliwy to wykrycia będzie tak zwany przełyk Barretta – stan choroby, który dość często, gdyż aż w 5 % przypadków poprzedza raka. Objawia się on pojawieniem się w dolnej części przełyku ognisk metaplazji jelitowej.

Cytogąbka na pierwszy rzut oka wygląda, jak pigułka na sznurku. W rzeczywistości to jednak gąbka. Wystarczy ją połknąć i odczekać parę minut. Ściana pigułki rozpuści się a gąbkę z pobranymi przez nią komórkami będzie można wyciągnąć przez jamę ustną przy pomocy sznurka. Prawdopodobnie nie będzie to najprzyjemniejsza metoda, ale na pewno będzie lepsza niż endoskopia.

Pigułka na sznurku

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *