SZUKAJ
Zdrowie
0

Pij na zdrowie – przepisy na domowe nalewki

Na święta czekamy prawie cały rok. Wreszcie można odpocząć, nacieszyć się bliskimi. Święta to radość, ale też i stres . Wciąż zadajesz sobie pytania: Czy zdążę ze świątecznymi porządkami i przygotowaniami?

Pij na zdrowie – przepisy na domowe nalewki

Na święta czekamy prawie cały rok. Wreszcie można odpocząć, nacieszyć się bliskimi. Święta to radość, ale też i stres. Wciąż zadajesz sobie pytania: Czy zdążę ze świątecznymi porządkami i przygotowaniami? Kiedy kupię prezenty? Czy goście będą zadowoleni? Na dodatek koniec roku to czas bilansów i podsumowań w firmie. Z tym wiążę się sporo pracy, a w domu tyle obowiązków…uff i jak tu się nie stresować. Mamy dla Was kilka przepisów, które pomogą Wam pokonać ten stresujący okres. Wybierzcie napar dla siebie.

Przepisy na domowe nalewki

Napar przy nerwicy wegetatywnej
1 i ½ łyżki melisy zalewamy szklanką wrzątku. Przykrywamy i parzymy przez 10 minut. Przecedzamy, a krople z pokrywki strząsamy do naparu (zawierają olejki eteryczne). Melisę można mieszać z ziołami o podobnym działaniu, np. z korzeniem kozłka, chmielem, zielem dziurawca, liśćmi mięty i kwiatami rumianku.

Herbatka uspokajająca
Łyżkę kozłka lekarskiego, łyżkę szyszek chmielu, łyżkę dziurawca, łyżkę melisy wymieszać. 2 łyżki ziół zalewamy w termosie 2 szklankami wrzątku. Zostawiamy to na godzinę. Przecedzamy, słodzimy miodem i wlewamy gorące do termosu. Pijemy po 1/12 szklanki kilka razy w ciągu dnia.

Nalewka uspokajająca i nasenna
Po 2 łyżki rozdrobnionego korzenia i kłączy kozłka wysypać do butelki z ciemnego szkła. Zalać szklanką spirytusu. Po tygodniu przecedzić, Pić przez trzy tygodnie 3 razy dziennie po 10- 20 kropli. Następnie zrobić 2 – tygodniową przerwę. Przedawkowanie nalewki może być przyczyną kołatania serca i bólów głowy.

Ziołowa mieszanka przeciwnerwicowa
Zmieszać po 150 g liści melisy i ziela krwawnika oraz po 10 g liści pokrzywy, kwiatów, nagietka, rozdrobnionego korzenia arcydzięgla i korzenia kozłka oraz rozgniecionych owoców kopru włoskiego. Zalać 1 ½ łyżki ziół w termosie 2 szklankami wrzącej wody. Zamknąć termos i odstawić n 1 godzinę. Pić po ½ szklanki 3 razy dziennie po posiłkach.

Zioła w nerwicy serca
Zamieszać po 25 g liści melisy i rozdrobnionego korzenia biedrzeńca, po 15 g rozgniecionego owocu głogu i ziela serdecznika oraz po 10 g ziela jemioły i ziela srebrnika. Naparzyć 1-1 ½ łyżki ziół w 2 szklankach wody wrzącej w termosie przez 1-2 godziny. Pić po przecedzeniu 1/5 – ½ szklanki 1-3 razy dziennie po jedzeniu, zależnie od stanu zaawansowania schorzenia.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!