SZUKAJ
Podróże
0

Podróż do krainy źródeł termalnych

Starożytni mawiali, że w wodzie tkwi zdrowie. Dlatego, jeśli zależy Wam na dobrym samopoczuciu, wybierzcie się do ośrodków położonych w okolicach źródeł wód termalnych, których w Polsce mamy pod dostatkiem…

Podróż do krainy źródeł termalnych

Starożytni mawiali, że w wodzie tkwi zdrowie. Dlatego, jeśli zależy Wam na dobrym samopoczuciu, wybierzcie się do ośrodków położonych w okolicach źródeł wód termalnych, których w Polsce mamy pod dostatkiem.

Wcale nie musimy jechać na Słowację, czy Węgry, aby zakosztować dobroczynnych właściwości wód termalnych. W Polsce też występują, choć nie są aż tak rozreklamowane! Temperatura wód termalnych, inaczej cieplic, przekracza średnią roczną temperaturę powietrza w okolicy. Czynnikiem wpływającym na wzrost tej temperatury jest energia cieplna płynąca z wnętrza ziemi ku powierzchni. W naszym kraju za wody termalne uznaje się takie, które mają temperaturę powyżej 20 ͦ C . Zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularny. Warto połączyć odpoczynek z dbałością o samopoczucie i wybrać się do uzdrowisk Ciechocinka, Lądku – Zdrój i mniej znanych miejscowości takich jak Koszuty.

C

iechocińskie Cieplice

Do zasobów mineralnych Ciechocinka należą wody termalne typu chlorkowo – sodowego o temperaturze między 26 a 32 ͦC . Badania wykazały, że tamtejsze solanki termalne są pomocne w leczeniu chorób narządów ruchu i dolegliwości reumatycznych, a także kobiecych. Źródła termalnej solanki wykorzystuje się w celach leczniczych już od 1836 roku. Wtedy powstały też w Ciechocinku trzy wielkie tężnie solankowe, których łączna długość wynosi 1750 m. W uzdrowisku leczy się ponadto choroby obwodowego układu nerwowego oraz układu krążenia. Wydychanie mgiełki solankowej zaleca się przy astmie oskrzelowej, alergii i gruźlicy.

G

orące źródła w Sudetach

Wiedziano o nich już w średniowieczu. Najbardziej znane na tym terenie jest Uzdrowisko Cieplne. Tutejsze górskie źródła są zasobne w słabo zmineralizowane, fluorkowo- krzemowe wody termalne. Temperatura w nich dochodzi nawet do 87 ͦ C! Wodami termalnymi w Cieplicach wspomaga się leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu. Kąpiele w ciepłych wodach łagodzą dolegliwości związane z chorobami układu moczowego i układu krążenia. Nikomu chyba nie trzeba zachwalać górskich widoków.

K

łodzkie Wody z Lądka – Zdroju

Fot: jacek-wojciechowski.pl

Ciepłe źródła wód niskozmineralizowanych, znane od XI w., mają radoczynny charakter. Obecnie korzysta się z sześciu z nich. Kłodzie wody radoczynne wykorzystuje się przy leczeniu chorób narządów ruchu i reumatycznych. Poleca się je też w łagodzeniu dolegliwości i chorób skóry układu krążenia obwodowego.

O

ddech w Koszutach

Mało znana wieś o walorach uzdrowiskowych, położona pomiędzy Kórnikiem a Środą Wielkopolską na Równinie Wrzesińskiej –Koszuty, może się z kolei pochwalić źródłami solanek termalnych o charakterze chlorkowo – sodowych z zawartością bromków i jodków.Takie wody pomagają w leczeniu chorób narządów ruchu i chorób skóry.

Ź

ródła nam Morzem

Mało kto wie, że w znanym i popularnym nadmorskim kąpielisku – położonym na Mierzei Wiślanej Krynicy Morskiej – także biją źródła termalne. Występujące w nich wody chlorkowo – sodowo – bromkowe nie znalazły wprawdzie dotąd zastosowania w leczeniu uzdrowiskowym, ale cały czas trwają nad nim badania. Zabiegiem, z którego można dziś korzystać w Krynicy, jest talastoterapia – czyli metoda leczenia przy użyciu wody morskiej. Kąpiele w niej pobudzą krążenie krwi, aktywizują przemianę materii i ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu. Ponadto coraz bardziej docenia się dobroczynne właściwości morskiej flory i alg- roślin bardzo bogatych w substancje biologiczne czynne. Okłady z alg łagodzą problemy skórne, nawilżają i odmładzają. Są również doskonałym środkiem łagodzącym przy leczeniu oparzeń. Ponadto tonizują, oczyszczają i chronią przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Może kiedyś kuracjusze w nadmorskiej Krynicy Skorzystają nie tylko z talasoterapii, ale też i dobrodziejstw cieplic? Być może miejscowości takie podwrocławska Trzebnica czy Koszuty, zasłyną kiedyś wspaniałymi ośrodkami Spa oraz Aquaparkami. A wtedy będziemy mogli konkurować ze słynącą z wód termalnych Słowacją. Jednak na to potrzeba czasu, funduszy i promocji.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *