SZUKAJ
Zdrowie
0

Pokrzepiający sen – jak go osiągnąć?

Dobry sen to, po pierwsze wystarczająco długi sen. Jednak nie oznacza to, że każdego obowiązuje jakaś podręcznikowa dawka 8-9 godzin snu na dobę. Także pod tym względem różnimy się miedzy sobą – niektóry, wystarczy 6 godzin snu, dla innych 10 to za mało…

Pokrzepiający sen – jak go osiągnąć?

Dobry sen to, po pierwsze wystarczająco długi sen. Jednak nie oznacza to, że każdego obowiązuje jakaś podręcznikowa dawka 8-9 godzin snu na dobę. Także pod tym względem różnimy się miedzy sobą – niektóry, wystarczy 6 godzin snu, dla innych 10 to za mało. Wyznacznikiem jest to jak funkcjonujemy w ciągu dnia. Nawet jeśli śpimy krótko dopóki budzimy się wypoczęci to wszystko jest w porządku.

Równie ważna jak długość snu jest jego jakość. Nawet po 9 godzinach spędzonych w łóżku możemy obudzić się bardziej zmęczeni, niż byliśmy wieczorem. Dlatego czasem wystarczy wprowadzić naprawdę drobne zmiany, aby lepiej się wyspać. W innych przypadkach może być trudne. Jednak to, co możemy oraz powinniśmy zrobić na samym początku, to zadbać o higienę snu. Nie pozostaje zatem nam nic innego jak to zrobić!

1. Sypialnia powinna być miejscem, które kojarz się z odpoczynkiem, dlatego usuń z niej telewizor. Nie wykorzystuj łóżka jako miejsca do czytania, jedzenia lub pracy.
2. W sypialni powinno być chłodno, ciemno i cicho. Najtrudniejsze może być spełnienie ostatniego warunku, ale zawsze istnieje jakieś rozwiązanie. Łóżko można przestawić w inne miejsce, hałas dobiegający z ulicy stłumić grubymi zasłonami. Można też używać stoperów do uszu.
3. Zadbaj o wygodne łóżko, odpowiedni materac, przewiewną pościel i strój do spania.
4. Wyreguluj swój zegar biologiczny. Można to osiągnąć tylko w jeden sposób: prowadząc regularny tryb życia, czyli kładąc się i wstając o stałej porze, także w weekendy. Dotyczy to zwłaszcza wstawania – nawet jeśli późno zasnąłeś, nie staraj się sobie tego rekompensować, wylegując się w łóżku.
5. Nie kładź się za wcześnie, bo będziesz bezsennie przewracał się z boku na bok i denerwować, że nie możesz zasnąć. Do łóżka maszeruj dopiero wtedy, gdy czujesz zmęczenie,
6. Ostatni „duży posiłek” zjedź najpóźniej 3-4 godziny przed snem. Potem możesz sięgnąć najwyżej po drobną przekąskę. Nie popadaj jednak w drugą skrajność – kładzenie się spać o pustym żołądku nie jest dobre, bo uczucie głodu utrudnia zaśnięcie.
7. Przed snem nie pij napojów pobudzających: kawy, czarnej herbaty, coli ani napojów energetyzujących czy alkoholu (alkohol ułatwia zasypanie, ale skraca sen bo sprawia, że budzisz się w nocy).
8. Papieros na zakończenie dnia? W żadnym razie! Nikotyna pobudza, więc tylko odsunie moment, kiedy zajdziesz się w objęciach Morfeusza.
9. A co ze sportem? Jak najbardziej, byle nie za późno, czyli lepiej popołudniu a nie wieczorem. Wysiłek fizyczny pobudza, dlatego organizm musi mieć czas, żeby powrócić do normalnego trybu funkcjonowania, inaczej ze snu nici.
10. Przez długi czas szklanka ciepłego mleka miała opinię niezawodnego środka na przywołanie snu. Wszystko za sprawą zawartego w mleku aminokwasu – tryptofan, któremu przypisuje się działanie nassane. Mimo, z obecnie naukowcy coraz częściej poddają je w wątpliwość i sugerują, że chodzi raczej o efekt placebo, dlaczego nie spróbować?
11. Tabletki ? Wymyślono je po to, aby pomagały ludziom dręczonym bezsennością, ale należy jest stosować jako środek działający krótkoterminowo i przyjmować tylko pod kontrolą lekarza. Lepiej jednak zacząć od herbatki z melisy.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!