SZUKAJ
Zdrowie
0

Pokrzywa: ludowy środek łagodzący stany zapalne

Lecznicze właściwości tego zioła doceniali już starożytni Grecy. Początkowo stosowano je, żeby usunąć jad z rany po ukąszeniu węża. Dziś wiemy, ze liść pokrzywy pomaga leczyć wyprysk i katar sienny…

Pokrzywa: ludowy środek łagodzący stany zapalne

Lecznicze właściwości tego zioła doceniali już starożytni Grecy. Początkowo stosowano je, żeby usunąć jad z rany po ukąszeniu węża. Dziś wiemy, ze liść pokrzywy pomaga leczyć wyprysk i katar sienny oraz usuwa ból i stan zapalny wywołany reumatoidalnym zapaleniem stawów.

 

Co to jest?

 

Choć wydaje się to dziwne, do używania pokrzywy w celach leczniczych skłoniły ludzi jej parzące właściwości. Licie pokrzywy są pokryte maleńkimi włoskami, a właściwie pustymi wewnątrz kolcami, które podrażniają skórę i wywołują pieczenie. Od wieków pokrzywa była ludowym środkiem  zwalczającym bóle artretyczne. Okłady z liści pokrzywy stosowano do usuwania ze skóry trujących substancji.  Liście pokrzywy uważane są również za pożywne danie, przypominające smakiem szpinak. Zawierają  one bardzo dużo żelaza  i innych mikroelementów oraz karotenoidy i witaminę C. Do jedzenia  należy wybierać młode pędy, które jeszcze nie mają kolców. Pokrzywa osiąga często wysokość 1,5 m. Rośnie na dziko w Europie i Ameryce Północnej.

 

Pokrzywa: Działanie

 

Liść pokrzywy ma cenne właściwości oczyszczające, odtruwające i odwadniające. Prawdopodobnie dlatego, że zawiera dużo flawonoidów i potasu. Dlatego jest stosowany do łagodzenia wielu schorzeń skórnych, np. wyprysku dziecięcego, a także chorób zapalnych stawów występujących w  późniejszym wieku. Okładanie się parzącymi liśćmi pokrzywy nie zmniejszy prawdopodobnie bólów stawów, natomiast napar lub inne preparaty z pokrzyw przyjmowane doustnie złagodzą  stan zapalny stawów, szczególnie przypadku gośćca.

 

Główne korzyści

 

Pokrzywa jest środkiem moczopędnym, czyli pomaga organizmowi  pozbyć się  zbędnych płynów. Dzięki temu może służyć jako  środek pomocniczy w leczeniu wielu chorób.  U osób cierpiących na infekcję dróg moczowych wzmaga oddawanie moczu, dzięki czemu bakterie wywołujące infekcje są wypłukiwane z organizmu. Pewną ulgę po zażyciu preparatów z pokrzywy  odczuwają też kobiety cierpiące na wzdęcia  tuż przed miesiączką.  Jedną z dowiedzionych i wypróbowanych właściwości leczniczych liścia pokrzywy jest łagodzenie objawów kataru siennego. Kiedy organizm zostanie podrażniony pyłkami i innymi alergenami, zaczyna wytwarzać histaminę, która wywołuje stan zapalany. Zaczyna się wówczas silny katar i łzawienie oczu.  Pokrzywa jest doskonałym źródłem kwercetyny,  flawonoidu, który  hamuje wydzielanie histaminy.  Podczas badań, przeprowadzonych u  osób cierpiących na katar sienny, ponad połowa pacjentów uznała, że pokrzywa, średnio lub bardzo skutecznie łagodzi objawy alergiczne w porównaniu z placebo.

 

Dodatkowe korzyści

 

Liść pokrzywy zażywamy doustnie ma działanie ściągające, dzięki czemu powstrzymuje krwawienie. Jest w związku z tym stosowany do likwidowania krwotoków  z nosa i  zmnieszania obfitego krwawienia miesiączkowego.  Mężczyznom, którzy chorują na powiększenie prostaty, które nie zostały wywołane rakiem tego gruczołu, zaleca się stosowanie korzenia pokrzywy.  Łagodny rozrost prostaty polega na powiększeniu się gruczołu, który uciska cewkę moczową, utrudniając oddawanie moczu. Rozpoznania tej choroby powinien dokonać  lekarz. Korzeń pokrzywy może zahamować rozrost prostaty.

 

Stosowanie:

 

Dawkowanie: Zatrzymanie płynów, alergia, nadmierne krwawienie i gościec: pić po szklance naparu  z pokrzywy 3 razy dziennie. Zamiast tego można przyjmować 250 mg  wyciągu z  pokrzywy 3 razy dziennie z naparu z pokrzywy na bolące stawy. Żeby spowolnić  rozrost prostaty: 250  mg wyciągu z korzenia (ale nie z liści)  pokrzywy 2 razy dziennie w połączeniu ze 160 mg wyciągu z boczni piłkowanej.

 

Sposób użycia:  Liść pokrzywy ( w postaci  suszonej, nalewki, wyciągu lub naparu) należy przyjmować podczas posiłków, by nie podrażnić żołądka) Sałatkę z surowych liści pokrzywy można przyrządzić  tylko z młodziutkich listków.  Starsze trzeba sparzyć, by unieszkodliwić  parzące kolce.  Z liści pokrzywy przygotowuje się napar (łyżeczkę  suszonych liści zalewa się na 250 ml wrzącej wody  i naparza przez 10 – 15 minut).

 

Skutki uboczne

 

Liście pokrzywy  są uważane za nieszkodliwe dla zdrowia. Ryzyko reakcji alergicznej jest minimalne. Znane są jednak rzadkie przypadki podrażnienia żołądka, niestrawność i biegunki.

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *