SZUKAJ
Zdrowie
0

Pomoc z morskiej apteki

W morzu znajdziemy lekarstwo nie tylko na duchowe rozterki, ale i fizyczne niedyspozycje. Morskie zwierzęta i rośliny są źródłem wielu ważnych substancji leczniczych, wchodzących w skład leków, tych dostępnych w aptekach i tych, które są dopiero poddawane testom…

Pomoc z morskiej apteki

W morzu znajdziemy lekarstwo nie tylko na duchowe rozterki, ale i fizyczne niedyspozycje. Morskie zwierzęta i rośliny są źródłem wielu ważnych substancji leczniczych, wchodzących w skład leków, tych dostępnych w aptekach i tych, które są dopiero poddawane testom. Czy zaskoczy nas, gdy usłyszymy, o środku na nowotwór produkowanym na bazie rozgwiazdy? Albo o silnym kremie z filtrem przeciwsłonecznym z pewnego gatunku meduz? O lekarstwie na osteoporozę z kropli morskich?

O

leje rybne – samo zdrowie

O korzystnym wpływie diety bogatej w mięso tłustych ryb – takich jak sardynki, makrele, tuńczyk pisaliśmy  już nieraz. Dzięki swemu działaniu przeciwzakrzepowemu chroni ona przed zawałem serca. Potwierdziły to setki badan klinicznych. Okazało się bowiem, że rdzenni mieszkańcy Grenlandii, żywiący się głównie tymi rybami, niemal nie zapadają na chorobę wieńcową. Te same kwasy tłuszczowe omega – 3, które pomagają chronić serce przed niedokrwieniem, mają także dobroczynny wpływ na wiele innych przypadłości, począwszy od łuszczycy poprzez zapalenie, stawów, chorobę Leśniowskiego – Crohna, toczeń aż po depresję. Jeśli nie lubisz ryb w naturalnej wersji, zawsze możesz sięgnąć po te dobroczynne oleje w postaci gotowych kapsułek.

P

ożywne glony morskie

Glony są czymś więcej niż tylko atrakcyjnym elementem sushi i składnikiem zdrowej żywności. Nori, szkarłatnica, krasnorosty, rodymenia palczasta i ponad 2,5 tysiąca innych gatunków – to doskonałe źródło błonnika. W dodatku zawierają nawet 20 razy więcej witamin i soli mineralnych niż warzywa rosnące na lądzie. Glony w przeciwieństwie do roślin lądowych – zawierają witaminę B12. Wiele osób odczuwa niedobry tej witaminy: jej głównym źródłem w naszej diecie są produkty mleczne i mięso. Awitaminoza B12 może powodować przewlekłe zmęczenie i depresję oraz uczucie miejscowego drętwienia i mrowienia. Glony morsie są także bogatym źródłem kwasu alginowego, który pomaga oczyścić organizm z toksycznych substancji, zwłaszcza metali ciężkich. Prawdopodobnie substancje zawarte w glonach mają znaczenie dla profilaktyki nowotworów. Na przykład nori zawierają beta – karoten silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki (uszkadzają łańcuchy kwasu DNA w komórkach, co może prowadzić do powstania nowotworów). W kuchniach azjatyckich glony morskie są popularne, jak ziemniaki w Polsce – być może dlatego Azjaci rzadko zapadają na nowotwory złośliwe.

N

a niedoczynność tarczycy

Otyłość występuje w Japonii znacznie rzadziej niż w krajach Zachodu. Być może jednym z powodów jest obecność w japońskiej kuchni bogatych w jod glonów morskich, poprawiających przemianę materii. Metabolizm sterowany się jest między innymi przez hormon tarczycy, a niedoczynność tarczycy może być skutkiem niedoborów joduw organizmie. Jeśli masz ten problem staraj się wzbogacić dietę o jod, który zwiększy produkcję hormonów tarczycy. Objawy niedoczynności tarczycy są między innymi przewlekłe zmęczenie, senność i sucha skóra. Jeśli uważasz, że Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, jak najszybciej porozmawiaj o tym lekarzem. W krajach Zachodu głównym źródłem jodu jest jodowana sól kuchenna. Jeśli lekarz zaleci Ci dostarczenie organizmowi większej ilości jodu – pomyśl o glonach morskich.

Z

drowa skóra dzięki soli morskiej

Od tysięcy lat uważano, że kąpiele w mocno zasolonych wodach Morza Martwego służą zdrowiu skóry. Współczesne badania potwierdziły, że kąpiele w słonej wodzie pomagają nawilżać wysuszoną skórę i leczyć ją. Częste kąpiele w wodzie z morską solą pomagają nawet w ciężkich przypadkach łuszczycy. Nie do końca wiadomo, czy leczące właściwości ma sama sól, czy też zwarte w morskiej wodzie minerały. Pewne jest natomiast, że kuracja naprawdę działa, efektywnie złuszczając zmiany. Jeśli Twoim problem jest po prostu sucha skóra czasami wystarczy szorowanie jej solą. Przyrządź pastę z morskiej soli i gliceryny (użyj jej tyle, żeby skleiła sól). Po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna i miękka, nacieraj tą pastą całe ciało. Następnie dokładnie spłucz sól i poczekaj, aż skóra wyschnie – zdziwisz się, jak miękka po tym zabiegu.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!