SZUKAJ
Motoryzacja
0

Ponad 300 tysięcy pojazdów sprawdzonych w pierwszym tygodniu nowej e– usługi MSW

Już przeszło 300 tysięcy pojazdów zostało sprawdzonych dzięki uruchomionej od dwóch tygodni bezpłatnej e- usłudze MSW…

Ponad 300 tysięcy  pojazdów sprawdzonych w pierwszym tygodniu  nowej e– usługi  MSW

Już przeszło 300 tysięcy pojazdów zostało sprawdzonych dzięki uruchomionej od dwóch tygodni bezpłatnej e- usłudze MSW. Jest ona skierowana głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce. Usługa „Historia pojazdu” została uruchomiona 23 czerwca. Dzięki niej dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów można uzyskać online pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl. Nie trzeba już składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny jest do tego numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Udostępnione dane dotyczą jedynie pojazdu, a nie właściciela lub posiadacza auta. I wszystko odbywa się wirtualnie i bezpłatnie.

„Historia pojazdu” dedykowana jest osobom, które kupują używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane samochody. Dzięki niej możemy sprawdzić markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji, termin badania technicznego auta, dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu.

Możemy również uzyskać informację o tym, czy pojazd został oznaczony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, pojemności silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Przed usługą nie ukryją się również takie informacje jak rejestracja pojazdu za granicą i odczyt licznika przebiegu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego.

Jeszcze nie tak dawno te wszystkie dane mogły być jedynie udostępniane uprawnionym do tego instytucjom oraz posiadaczom aut. Wprowadzenie tych zmian umożliwiło dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczność uargumentowania swojego interesu.

Pod koniec czerwca MSW uruchomiło także e – usługę „Bezpieczny autobus”.  Jej spot reklamowy wzbudził sporo emocji, szczególnie w Internecie. Ważny jest jednak cel usługi. Rodzice, którzy wysyłają swoje pociechy na wycieczki mogą sprawdzić, czy autokar, który będzie je wiózł jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Usługa jest aktywna pod adresem online www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Wszystkie dane są dostępne bez konieczności składania wniosku.

Za pomocą usługi można uzyskać informacje o pojeździe; te dotyczące właściciela lub posiadacza nie są udostępniane. W pierwszym tygodniu sprawdzonych w ten sposób zostało ok. 14 tys. autobusów.

MSW podkreśla, że obydwie usługi nie zastępują kontroli przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.

Koszt budowy i uruchomienia e-usług to 760 tys. zł w przypadku „Historii pojazdu” i 360 tys. zł w przypadku usługi „Bezpieczny autobus”. Nie jest to tania inwestycja, ale na pewno przydatna i mająca na celu bezpieczeństwo podróżujących.


Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *