SZUKAJ
Zdrowie
1

Pozwól sobie na smutek i zerwij z nakazem bycia szczęśliwą

Zerwij z nakazem bycia szczęśliwą na siłę – masa wysiłku włożonego w odczuwanie włącznie szczęścia, jest dla nas szkodliwa.

Pozwól sobie na smutek i zerwij z nakazem bycia szczęśliwą

Pozwól sobie na smutek, gdyż jak się okazuje, ma to pozytywny wpływ dla naszej psychiki, choć może to brzmieć nieco irracjonalnie. Zerwij z nakazem bycia szczęśliwą na siłę – masa wysiłku włożonego w odczuwanie włącznie szczęścia, jest dla nas szkodliwa.

 

Badania przeprowadzone przez profesor Iris Mauss z Uniwersytetu w Kalifornii pozwoliły jej dojść do wniosku, że ludzie, którzy konfrontują się ze swoimi ‘’negatywnymi’’ emocjami w gruncie rzeczy zaczynają je akceptować, a tym samym lepiej sobie z nimi radzą, efektem końcowym jest coraz rzadsze ich doświadczanie, to natomiast przekłada się na lepsze zdrowie psychiczne.

 

W sytuacjach trudnych, w których nie odczuwasz szczęścia, pozwól sobie na smutek, gdyż najważniejszą rzeczą dla zdrowia psychicznego jest stały kontakt ze swoimi prawdziwymi emocjami. Jeżeli nie do końca wiesz co się z Tobą dzieje i dlaczego reagujesz tak, a nie inaczej skorzystaj z terapii, która Ci to znacznie ułatwi. Refleksyjny nastrój ma też pozytywny wpływ na funkcjonowanie w pracy, a mianowicie stajemy się bardziej uważne, dokładniejsze i systematyczne.

 

Jednak zbyt silne i długie odczuwane smutku jest niepokojące, dlatego w takiej sytuacji, pamiętaj o:

 

1. Równowaga

 

Większość psychologów wyznaje zasadę, że aby zachować zdrowie psychiczne, należy jedną nieprzyjemną emocję (strach, smutek, stres) pokryć aż trzeba przyjemnymi (radość, nadzieja, zadowolenie). Nie chcemy dzielić emocji na pozytywne i negatywne, gdyż wszystkie są nam potrzebne i tak naprawdę obydwie grupy mają na nas pozytywny wpływ.

 

2. Pozostań sobą

 

Jeżeli od dziecka byłaś bardziej melancholijna oraz spokojna, to nie ma się czym zamartwiać. Taka Twoja natura i pora to zaakceptować, bo raczej się już nie zmieni. Niepokojące mogą być jednak zmiany energicznej i temperamentnej dziewczyny w smutą, bez energii, przypominającą zoomie.

 

3. Inni ludzie

 

Dawno, dawno, a dokładniej ponad 77lat temu przeprowadzone zostało badanie, które w sposób dobitny wykazało, że najważniejszym czynnikiem, który przyczynia się do naszego szczęścia są dobre relacje z bliskimi. Jeżeli więc czujesz się przygnębiona bez powodu, odwiedź siostrę lub zabierz rodziców do kina. Jednak w sytuacjach do tego adekwatnych pozwól sobie na smutek.

 

Podziel się:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 1 komentarz

 • Katarzyna Kamińska pisze:

  ja nigdy nie staram się być szczęśliwa na siłę, nigdy nie staram się też być taka sama jak otoczenie.

 • Zostaw komentarz

  Chcesz wyrazić swoją opinię ?
  Zostaw odpowiedź!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *