SZUKAJ
Zdrowie
0

Przedawkowanie kofeiny – co zrobić?

Przedawkowanie kofeiny najczęściej występuje w okresie jesienno zimowym(ciemne i usypiające dni).

Przedawkowanie kofeiny – co zrobić?

Przedawkowanie kofeiny zdarza się nawet najlepszym. Pamiętasz magiczny napój z filmu Asteriks i Obeliks? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, możesz go wypić w realnym świecie. Jedna filiżanka kawy pobudzi Cię po zarwanej nocy, doda chęci do życia, a także dopełni smakiem każdy deser. Nie ma się co dziwić, że ludziom zdarza się jej nadużywać. Przedawkowanie kofeiny najczęściej występuje w okresie jesienno zimowym(ciemne i usypiające dni).

 

Efekty uboczne

 

Kofeina wpływa na stymulację centralnego układu nerwowego, dzięki czemu stajemy się pobudzeni i bardziej czujni. Niekiedy wywołuje uwolnienie adrenaliny, która jest hormonem powodującym przyśpieszenie akcji serca. Nie ma się czym martwić, pod warunkiem, że taka sytuacja ma miejsce od czasu do czasu. Kiedy jednak zdarzy nam się przesadzić z kofeiną, możemy odczuwać skutki uboczne: rozdrażnienie, niepokój, a nawet dygotanie.

 

Specjaliści uważają, że człowiek nie powinien przekraczać dawki 400 miligramów kofeiny dziennie. Skąd wiedzieć ile jej spożyliśmy? Kubek parzonej kawy ma średnio 95 mg kofeiny, kawa rozpuszczalna w takiej samej ilości ma od 50 do 80 mg. Podwójne espresso, średnie latte czy cappuccino dostarcza nam 125mg kofeiny. Dlatego uważa się, że powinniśmy wypijać maksymalnie 4 kawy dziennie. Oczywiście wiadomo, że każdy organizm jest inny, dlatego każdy zareaguje na taką dawkę nieco inaczej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekraczając tą ilość, poczujesz się źle.

 

Przedawkowanie kofeiny – co zrobić?

 

Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Zanim poziom kofeiny w Twojej krwi spadnie chociaż o połowę, może minąć nawet 9 godzin. Spokojnie, możesz sobie pomóc. Przede wszystkim jak najszybciej chwyć za butelkę wody i zacznij pić. Nawodniony organizm lepiej znosi symptomy przedawkowania. Woda pomoże Ci również szybciej pozbyć się niechcianej substancji z krwi. Delikatne ćwiczenia również nie zaszkodzą, pozwoli to przyśpieszyć metabolizm. Możesz spróbować zjeść coś, co zawiera magnez lub potas (banan). Kofeina wypłukuje te makroelementy z naszego organizmu, co skutkuje drżeniem rąk.

 

Przedawkowanie kofeiny

 

Przedawkowanie kofeiny – na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Należy zaznaczyć, że naprawdę niebezpieczne przedawkowanie jest niezwykle rzadkie. Jeżeli jednak dostarczymy sobie zbyt dużą ilość tego składnika w zbyt krótkim czasie może przynieść taki efekt. W 2017 roku nastolatek z USA zmarł na skutek przedawkowania kofeiny. Wystarczył duży napój z kofeiną, energy drink oraz latte wypite w ciągu dwóch godzin, aby chłopak zmarł.

 

Jeżeli zauważysz u siebie, jakikolwiek symptom przedawkowania, natychmiast zgłoś się do lekarza:

 

 • Mętlik w głowie

 • Problemy z oddychaniem

 • Ból w klatce piersiowej

 • Wymioty

 • Nieregularne bicie serca

 

Podziel się:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *