SZUKAJ
Zdrowie
0

Przesilenie wiosenne – jak się przed nim ustrzec?

Niektórzy z nas niezwykle boleśnie przechodzą zmianę pogody, a dokładnie nadejście wiosny. Mimo tego, że dzień staje się coraz dłuższy, słońce zaczyna przebijać się przez chmury, a przede wszystkim wszystko budzi się do życia – ale nie Ty.

przesilenie wiosenne

Niektórzy z nas niezwykle boleśnie przechodzą zmianę pogody, a dokładnie nadejście wiosny. Mimo tego, że dzień staje się coraz dłuższy, słońce zaczyna przebijać się przez chmury, a przede wszystkim wszystko budzi się do życia – ale nie Ty. Najchętniej zamknęłabyś się w domu i nie wychodziła z łóżka. Wiąże się to z kiepskim humorem i brakiem energii, jednak to tylko niektóre z objawów, jakie serwuje nam przesilenie wiosenne. Sprawdź, jak możesz się przed nim ustrzec i cieszyć się z nadchodzącej wiosny.

Przesilenie wiosenne jest aktualnym tematem i musimy pamiętać, że nie powinniśmy go bagatelizować. Niestety w marcu oraz kwietniu rośnie odsetek prób samobójczych oraz samobójstw, o czym informują psychiatrzy. Bądź ostrożna, gdyż początki nadchodzącej wiosny mogą się na Tobie odbić, nawet jeśli nie podejrzewasz u siebie depresji.

Przesilenie wiosennie – czym się charakteryzuje:

Przygnębienie

Senność

Rozdrażnienie

Apatia

Poczucie osłabienia

Należy zaznaczyć, że wymienione wyżej objawy mogą sugerować przesilenie wiosenne, jednak mogą być objawami poważnej choroby. Jeżeli dokuczają Ci od dłuższego czasu, warto udać się do lekarza -może być już tylko lepiej.

Jeszcze kilka lat temu za pomocą przedwiośnia (okres przejściowy) byliśmy łagodnie wprowadzani w wiosenną aurę. Niestety ze względu na obecną sytuację klimatyczną, możemy o nim zapomnieć. Aktualnie matka natura przerzuca nas jednej pory na drugą bez żadnej rozgrzewki. Nie każdy organizm w taki sam sposób potrafi poradzić sobie z nagłą zmianą temperatury i ciśnienia.

Przesilenie wiosenne – jak się przed nim ustrzec?

Ruch to zdrowie

Zacznij się ruszać nie szukaj wymówki, że pogoda nie taka lub że zaczniesz od jutra, które nigdy nie nadchodzi. Po prostu wskocz w buty sportowe i idź pobiegać lub umów się z koleżanką na wspólny trening, co daje dodatkową motywację.

Zbilansowana dieta

O tym, że zimą większość na nas cierpi na niedobór witamin oraz minerałów nie jest niczym zaskakującym. Co jeść, by uniknąć przesilenia wiosennego? Przede wszystkim wybieraj produkty bogate w: witaminę D (np. łosoś, jaja) magnez (np. kakao, migdały, pestki dyni), potas (np. biała fasolka, mięso z indyka), a także żelazo (np. czerwona soczewica, wątróbka wieprzowa). Jeżeli chodzi o suplementację to owszem, jest w porządku zawsze lepsze to niż nic, jednak należy pamiętać, że nigdy nie zastąpi nam dobrze zbilansowanej diety. Zadbaj o odpowiednie odżywianie, a szybko przesilenie wiosenne będzie Ci obce.

Sen

Odpowiednia ilość snu ma bardzo duży wpływ na Twoje samopoczucie. Zrób wszystko by pozwolić organizmowi na 8-9h całkowitego odpoczynku. Bardzo ważna jest higiena snu, a mianowicie kładź się i wstawaj o tej samej porze. By sen był lepszy ostatnią godzinę przed zaśnięciem możesz poświęcić na medytację lub czytanie książki. Unikaj natomiast światła smartfona, gdyż nie sprzyja ono zasypianiu.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *