SZUKAJ
Zdrowie
0

Przywróć wiarę w siebie i podnieś swoją samoocenę: 8 zasad, które Ci w tym pomogą

Niekiedy nie zdajemy sobie spawy, jak dużą krzywdę wyrządzamy samy sobie na co dzień. Wszystko zaczyna się i kończy w naszej głowie. Negatywne przekonania dotyczące nas samych, stoją na naszej drodze do sukcesów zawodowych…

Przywróć wiarę w siebie i podnieś swoją samoocenę: 8 zasad, które Ci w tym pomogą

Niekiedy nie zdajemy sobie spawy, jak dużą krzywdę wyrządzamy  samy sobie na co dzień. Wszystko zaczyna się i kończy w naszej głowie. Negatywne przekonania dotyczące nas samych,  stoją na naszej  drodze do sukcesów zawodowych, ale i realizacji własnych marzeń, są niczym mur, który budowaliśmy i budujemy nadal. Sprawiają, że zaczynamy czuć się do niczego,  narasta w nas przekonanie, że nie zasługujemy na coś lepszego, a w rezultacie czujemy się i widzimy jako  Ci gorsi. Jeśli masz z tym problem, borykasz się z niską samooceną i brakuje Ci poczucia własnej wartość, przeczytaj, o czym powinnaś pamiętać każdego dnia.  Nastawienie do siebie można zmienić, musisz tylko chcieć i dać sobie szansę…

 

1. Zasługujesz na więcej

Nigdy nie wolno Ci zwątpić w to, że w mniejszym stopniu zasługujesz na szczęście, miłość, realizację swoich życiowych planów, niż pozostali ludzie na świecie. Zasługujesz na wiele więcej, niż podpowiadają Ci negatywne myśli w Twoje głowie. Może teraz ciężko Ci w to uwierzyć, jednak zmieniając swoje nastawienie dasz sobie szansę na szczęście.

 

2. Każdy popełnia błędy i ponosi porażki. To jest normalne!

Bardzo często jest tak, że nasza wiara w siebie zostaje podkopana  przez niepowodzenia w pracy, nieudany związek, bądź błędy wychowawcze. Myślimy wówczas, że  jesteśmy mniej warci niż inni, bo nie jesteśmy idealni, w tym co robimy i jak żyjemy. Każdy kto odniósł sukces wie, że droga do jego osiągnięcia nie była usłana różami, zdarzały się mniejsze i większe potknięcia. Żeby coś osiągnąć trzeba ryzykować. Jeśli ryzujesz i próbujesz coś zmienić w swoim życiu,  powinnaś błędy i porażki traktować jako coś normalnego. Ponosząc je… uczymy się najwięcej.  Tak naprawdę,  są nam potrzebne, byśmy ciągle mogli nad sobą pracować i dąży do uzyskania wyższej jakości. Nie zniechęcaj się, gdy coś pójdzie nie tak.

 

3. Masz jedno życie

Niby jest to oczywiście, a jednak bardzo często o tym zapominamy. Mamy jedno życie i szansę tu i teraz, by przeżyć je tak jak chcemy. Gdy skończymy 90 lat, nie zostanie nam już wiele czasu, na korzystanie z jego uroków. Jakże piękna jest świadomość, że przed Tobą jest nieograniczona liczba dni, które mogą wyglądać tak jak sobie zamarzysz. Nie dołuj się i przestań marnować czas na zamartwianie się i samokrytykę. Spożytkuj go za to najlepiej jak potrafisz dla siebie samej.

 

4. Ideał nie istnieje

Jedną z naczelnych wartości w dzisiejszych czasach stała się młodość oraz piękny wygląd. Wielu ludzi nie wpisuje się w kreowane współcześnie standardy piękna. W prawdziwym świecie nie istnieje coś takiego jak idealne ciało.  Spróbuj wyobrazić sobie życie, gdzie to jak wyglądasz, i jak wyglądają inni nie ma żadnego znaczenia? Udało ci się? Dobrze, teraz spróbuj właśnie tak żyć…

 

5. Postaw siebie na podium

Żyjąc w społeczeństwie podlegamy ciągłej ocenie. Wiele lęków, problemy z samoakceptacją wynikają  z samego otoczenia. Ocenianie, krytykowanie innych, nie jest dobre, ale da się z nim żyć. Pamiętaj, powinnaś stawać w obronie samej siebie, tego, co myślisz i czujesz, swojego zdania i swoich potrzeb. Nie uszczęśliwiaj innych swoim kosztem.

 

6. Pozory mylą

Kiedy patrzymy na innych ludzi, zdarza nam się myśleć, że są lepsi od nas. Mają dobrą pracę, pieniądze, wymarzony dom i masę znajomych. Bardzo często to tylko złudzenie idealnego życia, które wzbudza w nas zazdrość i poczucie beznadziejności.

Dopóki nie zaprosisz takiej osoby do swojego życia, nie będziesz z nią dzielić mieszkania, nie będziesz znała jej myśli i uczuć,  tak naprawdę niewiele wiesz o jej życiu. Być może życie na takim poziomie, jaki Ty oceniasz jako idealny kosztuje ją wile wysiłku  i wyrzeczeń. Być może cena za przysłowiowy ideał jest nazbyt wysoka… bo wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

 

7. Doceniaj siebie i to, czego dokonałaś

Na pewno nieraz starałaś  się zrobić bilans zysków i strat. Postawiłaś na szali, to co udało Cię się dokonać, z tym, co nie poszło ci najlepiej. W efekcie utwierdzasz się z przekonaniu, że nie jesteś efektywnym pracownikiem, dobrą  kucharką, panią domu, a nawet dobrym partnerem. Odwróć ten tok myślenia. Zamiast skupiać się na błędach, wyeksponuj w swojej głowie zalety. Nawet najmniejsze zasługi są warte podkreślenia. Pomyśl o pozytywnych rzeczach w Twoim życiu. Zobacz, jak dobrą jesteś osobą i ile dobrego  już zrobiłaś.

 

 

8. Postaw  granice i nie pozwól innym ich przekraczać

 Nie chodzi o to, byś odgrodziła się od innych murem. Osoby z niską samooceną mają problem z postawieniem granic w kontaktach interpersonalnych. Bardzo często nawet nie myślą o tym, że powinni je mieć. Nie pozwól,  by ktoś nadwyrężał Twoje zaufanie, wykorzystywał Cię, był wobec Ciebie nieuczciwy.  Nie musisz się na wszystko zgadzać,  jeśli nie masz na to ochoty.  Aby mieć zdrowe relacje z samą sobą i innymi musisz postawić granicę.  Inni mogą Ci w tym przeszkadzać, ale tylko w ten sposób z czasem będą Cię darzyć większym szacunkiem. Ty sama siebie za to również docenisz…

 

 

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *