SZUKAJ
Zdrowie
0

Rak piersi …zatrzymaj się i zadbaj o siebie

Mam poczucie, że nieustanie jesteś w biegu. Pracujesz, dbasz o bliskich, martwisz się codziennymi problemami, ale zapominasz o sobie. Tymczasem twoje zdrowie i szczęście to również zadowolenie i spokój twojej rodziny i przyjaciół…

Rak piersi …zatrzymaj się i zadbaj o siebie

Mam poczucie, że nieustanie jesteś w biegu. Pracujesz, dbasz o bliskich, martwisz się codziennymi problemami, ale zapominasz o sobie. Tymczasem twoje zdrowie i szczęście to również zadowolenie i spokój twojej rodziny i przyjaciół. Zatroszcz się o siebie i zbadaj sobie piersi. Ważne wy wypracować w sobie przekonanie, że to nie raka piersi należy się bać, ale spóźnionej diagnozy. Podstawowym warunkiem wyleczenia choroby jest jej wczesne wykrycie. Stwierdza się ją u 35 Polek dziennie, co oznacza 13 tys. diagnoz rocznie. Ale choroba nie jest jednoznaczna z wyrokiem śmierci! Zdiagnozowana wcześnie, jest niemal zawsze uleczalna. Aby ją wykryć należy po prostu systematycznie badać piersi.

Z

myślą o sobie

Samokontrola pozwala wcześnie zauważyć zachodzące w nich zmiany. Należy ją zacząć od obejrzenia piersi w lustrze. Sprawdzamy, czy są symetryczne, czy ich kształt się nie zmienia. Niepokojące powinny wydać nam się wydać zmarszczenia i uwypuklenia, zaczerwienione, a także wciągnięcia skóry, które mogą świadczyć o zmianach wewnętrznych struktur piersi, wywołanych przez proces chorobowy. Trzeba też zwrócić uwagę na zmianę kształtu i wielkości brodawek, na ich zaczerwienienie, owrzodzenie, lub wyciągnięcie. Kolejnym etapem jest kontrola za pomocą dotyku – powód do niepokoju to przede wszystkim zgrubienia lub guzki. Badanie powinno się wykonywać systematycznie co miesiąc, najlepiej tydzień po zakończeniu miesiączki, ponieważ gruczoły są wtedy mniej obrzęknięte, a biust mniej boli. Trudniej się badać jeśli piersi są duże. Samobadanie Ne umożliwi nam jednak wykrycia najwcześniejszych zmian przedinwazyjnych. Dlatego konieczne jest także systematyczne wykonywanie badania USG.

P

ierwszy raz dwudziestolatki

Już 20-letnia kobieta powinna wykonać badanie ultrasonograficzne i powtarzać je raz do roku. USG jest bezpieczne całkowicie bezbolesne. Skutecznie wykrywa w piersi zmiany łagodne oraz rakowe. Badanie można wykonać wielokrotnie, ponieważ nie jest inwazyjne. Nie wymaga specjalnych przygotowań, najlepiej je jednak wykonać w pierwszej fazie cyklu miesięcznego, w pozycji siedzącej lub leżącej z rękoma uniesionymi za głową. Lekarz nanosi na piersi żel sprzęgający, po czym przy użyciu głowicy ultradźwiękowej ogląda i ocenia na monitorze poszczególne struktury gruczołu piersiowego oraz ewentualnie zmiany patologiczne. Następnie bada węzły chłonne dołów pachowych. USG należy wykonywać profilaktycznie co roku. Jeśli podczas samokontroli piersi wyczujecie guzki lub zgrubienia, badanie pozwoli nam na określenie, czy są zmiany lite, wymagające dalszej diagnozy, czy (płynowe torbiele).

P

rzełom w życiu 35- latki

Po 35 roku życia piersi kobiety zmieniają strukturę z gruczołowej na tłuszczową. Wtedy właśnie wskazana jest mammografia, która wykrywa nowotwory lub stany zapalne. Powinno się je wykonywać profilaktycznie u kobiet po 35 roku życia oraz w wypadku wykrycia zmian, ponieważ podobnie jak USG, pozwala stwierdzić ich charakter. Mammografia umożliwia rozpoznanie bardzo wczesnych zmian, nawet kilkumilimetrowych. Mammografia i USG często się uzupełniają i niekiedy tylko w połączeniu mogą dać właściwy obraz zmiany.

B

ezbolesna biopsja

Około 5-10 procent zmian wykrytych za pomocą mammografii I USG wymaga weryfikacji za pomocą biopsji. Jest to zabieg polegający na ukłuciu długą igłą punkcyjną wykryte w sutku zmiany guzkowej. W ten sposób pobiera się próbkę materiału komórkowego, która następnie przekazywana jest do badania cytologicznego. Wbrew powszechnej opinii jest to zabieg całkowicie bezbolesny i niewymagający znieczulenia. Trwa kilka minut, nie wymaga leżnie w szpitalu ani też zwolnienia lekarskiego. W niektórych przypadkach miejsce wkłucia można znieczulić środkiem w aerozolu. Tyko 20 proc. Spośród wszystkich biopsji potwierdza, ze zmiana jest złośliwa. W 80 proc. guzki okazują się zmianami łagodnymi.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *