SZUKAJ
Dom i Wnętrze
0

Ratunku smog! Budynek walczący z zanieczyszczeniem powietrza

Jakość powietrza w zanieczyszczonych miastach jest fatalna, ale co możemy zrobić by ją poprawić? Jednym z najnowszych oraz najciekawszych pomysłów są budynki, które w intensywny sposób zwalczają toksyny…

Ratunku smog! Budynek walczący z zanieczyszczeniem powietrza

Jakość powietrza w zanieczyszczonych miastach jest fatalna, ale co możemy zrobić by ją poprawić? Jednym z najnowszych oraz najciekawszych pomysłów są budynki, które w intensywny sposób zwalczają toksyny. Przykładem takiej inwestycji jest chociażby powstająca w tej chwili budowla w stolicy Tajwanu.

 

Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

 

Jeżeli chodzi o Polskę to powietrze w naszym kraju należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie, a przyczyn tego jest naprawdę bardzo wiele. Można wymienić chociażby palenie śmieci, przydomowe kotłownie czy nawet daleką od optymalnej komunikację miejską, czego skutkiem są zapchane od krawężnika do krawężnika ulice, przez prywatne samochody.

 

Fot: (Vincent Callebaut Architectures)

 

Efekt? Jest najzwyczajniej w świecie oczywisty… Mimo,  iż na pierwszy rzut oka nie widać kłębiącego się  nad naszymi głowami dymu, to jednak powietrze jest zanieczyszczone, a to przekłada się na nasze zdrowie oraz jakość i długość życia. Tu rodzi się pytanie: jak sobie z tym radzić? Oprócz bardzo radykalnych metod, takich jak: zakaz wjazdu samochodów spalinowych to warto zwrócić uwagę na te mniej kontrowersyjne metody odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczonego powietrza.

 

Budynek oczyszczający powietrze

 

Pomysłów nie brakuje od promowania zieleni miejskiej, aż po takie jak połączenie śmiałego a przy tym niebanalnego wzornictwa z technologią. Doskonałym przykładem są chociażby wieże antysmogowe ”Smog Free Tower”. Ich zadaniem jest nie tylko usuwać zanieczyszczenie ale również produkowanie biżuterii ze zgromadzonych toksyn.

 

Fot: (Vincent Callebaut Architectures)

 

Niesamowite, aczkolwiek powstał już pierwszy projekt   dość podobnej  budowli. Projektanci z pracowni Vincent Callebut Architectures zaprojektowali smogożerny wieżowiec. Pomysł wydaje się wręcz idealny  w kontekście  coraz to modniejszej  idei, która nawiązuje do tego,  by miejska zieleń nie była tylko na poziomie ziemi, ale pięła się wraz z budynkami.

 

Fot: (Vincent Callebaut Architectures)

 

Koncepcja ta powstała już dobre kilka lat temu w Mediolanie, gdzie został wybudowany kompleks mieszkalny noszący nazwę Bosco Verticale. Budynek został w całości zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Stefano Boeri Architetti. Jest to budynek osadzony roślinami, a jego budowa zakończyła się w roku 2014. Jak widać większość projektantów zaczyna się nim inspirować.

 

Park wertykalny

 

Budowany w tej chwili wieżowiec Tao Zhu Yin Yuan Tower, który znajdować się będzie w stolicy Tajwanu wyróżnia się nietypową formą, która wygląda niczym spirala, aczkolwiek niebawem zacznie nas zaskakiwać bogactwem porastającej w nim roślinności. Projektanci z pracowni Vincent Callebut Architectures uważają, że budynek już w tym roku zacznie pochłaniać dwutlenek węgla oraz wszelkie inne pyły w ilości, która odpowiada rocznej eksploatacji 27 samochodów.

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *