SZUKAJ
Zdrowie
0

Rola melatoniny

Melatonina to naturalny hormon produkowany przez szyszynkę, który pracuje głównie na nocnej zmianie. W ciągu dnia poziom melatoniny we krwi jest stosunkowo niski, lecz wieczorem jego produkcja wzrasta i więcej hormonu uwalnia się do krwi…

Rola melatoniny

Melatonina to naturalny hormon produkowany przez szyszynkę, który pracuje głównie na nocnej zmianie. W ciągu dnia poziom melatoniny we krwi jest stosunkowo niski, lecz wieczorem jego produkcja wzrasta i więcej hormonu uwalnia się do krwi.

 Chociaż nie działa ona bezpośrednio na proces zasypiania, to zapoczątkowuje w organizmie zmiany, które przygotowują nas do snu. Najwyższy poziom melatoniny mamy około 2 w nocy, a spada on do swojego normalnego, dziennego poziomu między 7 a 8 godziną rano. Kiedyś sądzono, że produkcja melatoniny maleje wraz z wiekiem, lecz badania przeprowadzone na Harvardzie udowadniały, że poziom melatoniny wcale nie zależy od wieku, lecz że jej poziom jest sprawą osobniczą (indywidualną).

Czy warto zażywać preparaty melatoniny? Mogą one co prawda pomóc w zasypianiu, lecz nie zapobiegają budzeniu się w środku nocy. Niektóre badania wykazują, że dawka 1-2 mg dziennie może pomóc niektórym osobom, szczególnie tym, u których występuje deficyt melatoniny. Nie są znane efekty jej długofalowego działania. Jeśli chcesz spróbować, postępuj z dużą ostrożnością i nie przekraczaj dawki 1-2 mg, gdyż większość mogą działanie wręcz odwrotne.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!