Rzeżucha w kuchni polskiej kojarzona jest najczęściej z okresem Świąt Wielkanocnych. Dekorujemy nią nasze stoły, a także dodajemy ją do wielu świątecznych potraw. Zastanawialiście się kiedyś, jakie ma właściwości ? Być może warto zmienić nasze przyzwyczajenia i włącz ją do naszego jadłospisu na stałe?
Rzeżucha wzmocni i oczyści organizm
Rzeżucha powinna zagościć w naszej kuchni na stałe i na pewno nie wyłącznie jako element dekoracyjny. Powinniśmy po nią sięgać szczególnie w okresie zimowym, gdy trudniej o pełnowartościowe warzywa i owoce. Rzeżucha pozwoli nam je zastąpić, gdyż niektóre z nich znacznie przewyższa wartością odżywczą. Ważne również jest to, że możemy ją wyhodować sami, bez używania żadnych nawozów chemicznych. Wiele kobiet źle znosi wiosenne przesilenie, ogólne osłabienie, matowe włosy, szara cera, rozdwojone paznokcie – rzeżucha pomoże Wam przejść przez ten okres bez tych wszystkich dolegliwości.
W ludowej medycynie rzeżucha była bardzo doceniania, nazywano ją zdrowiem ciała. Nic dziwnego skoro pomagała zwalczyć pasożyty, oraz leczyła owrzodzenia skóry. Dowiedziono również, że dezynfekuje jamę ustną oraz przewód pokarmowy. Rzeżucha ma również działanie moczopędne, dlatego może być stosowana przy chorobie nerek. Jednak trzeba uważać, by nie przesadzić z jej spożywaniem. Zyt duża ilość, może spowodować zapalanie pęcherza. W ciągu dnia powinniśmy jeść kilka porcji wielkości łyżeczki do herbaty.
Nasiona rzeżuchy przesyp z torebki do szklanki, zalanej obficie wodą. Odstaw do momentu, aż zaczną się sklejać. Następnie tak nasączone nasiona rozsmaruj na wilgotnej ligninie, umieszczonej na talerzu, tacy. Lignina musi być stale wilgotna, ale nie może pływać w wodzie. Całość przykryj na dwa dni. Gdy nasiona zaczną kiełkować, zdejmij przykrycie…Po ok. 10 dniach, gdy rośliny będą miały 5-7 cm, możesz zacząć ścinać nożyczkami rzeżuchę tuż na ligniną. Smacznego!
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!