SZUKAJ
Podróże
0

Skandynawia – wakacje inne niż wszystkie

Dla Wszystkich, którzy są zmęczeni upałem, tłumami turystów w sezonie letnim, wielkimi hotelami, Skandynawia będzie stanowiła idealne rozwiązanie. Urlop na północy to pomysł dla tych, którzy chcą wypocząć w inny sposób…

Skandynawia – wakacje inne niż wszystkie

Dla Wszystkich, którzy są zmęczeni upałem, tłumami turystów w sezonie letnim, wielkimi hotelami, Skandynawia będzie stanowiła idealne rozwiązanie. Urlop na północy to pomysł dla tych, którzy chcą wypocząć w inny sposób. Skandynawia kojarzy się nam zazwyczaj lodowatym krajobrazem, nieprzyjemnym, dzikim i nieznanym. A jednak z roku na rok coraz więcej Polaków planuje swój urlop spędzić właśnie tam. Jedni wolą wylegiwać się na słonecznych plażach Grecji, Hiszpanii albo Tunezji, inni wybierają kontakt z naturą i ciszę niezatłoczonych małych skandynawskich miasteczek. Rośnie również liczna turystów, którzy zwiedzają ten region na własną rękę, wybierają się na  rodzinne wakacje swoim samochodem.

Z

ielone Fiordy

Ten, kto latem szuka ogromnych przestrzeni wybierze Norwegię. Odkąd swoją ofertę na polskie linie lotnicze wprowadzili dawaj przewoźnicy Wizz Air i Norwegian stała się ona bardziej dostępna na polskich turystów. Obie linie latają do wielu miast we wszystkich krajach Skandynawii, a w okresie promocji bilet w obie strony możemy upolować już za 300 – 350zł. Podczas, gdy Niemcy preferują pobyt w hotelach albo wynajętych na czas urlopu domkach kempingowych, Polacy wybierają raczej częste zmiany pobytu. A jadąc przez Norwegię samochodem, łatwo wpaść w zachwyt nad tym, jak wszystko jest tam doskonale zorganizowane. Drogi są w świetnym stanie, kultura kierowców na najwyższym poziomie, a do tego służby miejskie zawsze gotowe do pomocy. Jak wynika z danych Szwedzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Hamburgu, 93 proc. turystów zwabia do Skandynawii piękno przyrody, a ponad połowa z nich ciche przyjazne nastawienie mieszkańców. Atrakcję stanowią urlopy wędkarskie w położony w górach albo tuż nad jeziorami drewnianych domkach, których dachy porośnięte są mchem, a ściany wyłożone korą brzozy. Ci, którzy zdecydują się trochę pojeździć po Norwegii zachwycą się rzekami, wodospadami i fiordami, czyli wąskimi zatokami wcinającymi się w zatoki górskie. Zafascynować też mogą odkryte przez archeologów łodzie i przedmioty codziennego użytku, które zachowały się z epoki wikingów. Natomiast tych, którzy cenią ekstremalne doznania, na pewno zainteresuje leśne safari i możliwość fotografowania z bliska dzikich zwierząt. Miłośnicy dużych miast powinni skierować się w stronę Bergen i Oslo.
W tym drugim koniecznie trzeba zwiedzić zamek i fortecę Akershus, Pałac Królewski I Muzeum Statku Polarnego Fran oraz Skocznię Narciarska Holmenkollen. Jeśli w naszej wycieczce znudzi nas podróż samochodem, wsiądźmy w pociąg relacji Oslo – Bergen, ta trasa kolejowa została niedawno uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Z okna pociągu można bowiem podziwiać błękit lodowca Hardangerjᴓkul.
Nie powinniśmy również przegapić drewnianych kościołów budowlanych w okresie chrystianizacji kraju, zwanych Stavkirke. Najładniejsze można zobaczyć w Urnes, Burgund i Lom i naprawdę warto wydłużyć swoją trasę, by móc je podziwiać z bliska.

R

aj dla rowerzystów

Duńska wyspa na Morzu Bałtyckim, na którą można bez trudu dopłynąć w kilka godzin z naszego wybrzeża, jest coraz bardziej doceniania przez polskich turystów. Bornholm jest kwintesencją krajobrazu  Skandynawii i oferuje ponad 2 tysiące km tras rowerowych. Do tego można jeszcze dodać piaszczyste plaże, najczystsze w Europie kąpieliska, kamienne piargi, wąwozy i fioletowe wrzosowiska jesienią. Jeśli podobają nam się uroki małych portowych miasteczek, to Bornholm będzie najlepszym wyborem na letni wypoczynek w Skandynawii. Tutaj możemy w praktyce sprawdzić jak działa skandynawska filozofia urlopu, która radzi by marmury i złocenia wymienić na drewno, szkło i plastikowe kubki, a spacerując po lesie cieszyć się ciszą, a nie nowo poznanymi znajomymi z całego świata. Turyści zachwalają latem prawie śródziemnomorski klimat i podziwiają rosnące figi i morele. Natomiast Ci, którzy mają dość wypraw rowerowych mogą przeżyć tu prawdziwą ucztę kulinarną. Dania na całym świecie znana jest ze swoich wędzonych śledzi i wspaniałych ciast. Ryby, jeszcze ciepłe od dymu są przysmakiem, jakiego próżno szukać nigdzie indziej. Na Bornholmie na wyciągnięcie ręki są wędzone śledzie, dorsz, makrela, sałatki rybne oraz krewetki z chlebem i różnymi rodzajami dressingów. Wędzarnie są otwarte od kwietnia do końca października, zazwyczaj do godziny 22.

Fot: Bornholm, źródło Wikipedia

W

ypoczynek na promie

Ci, którzy wybiorą Szwecję, także mogą zakosztować niezwykłych uroków obcowania z dziką przyrodą. Ponad 10 proc. powierzchni tego kraju jest pod całkowitą ochroną, a duże miasta, w europejskim pojęciu znajdziemy tylko na południu. Sztokholm – miasto z szerokimi alejami obsadzonymi szpalerami drzew, położne na wielu wyspach, pomiędzy którymi przemieszczamy się za pomocą promów, pełniących rolę komunikacji miejskiej jest bogate w liczne atrakcje turystyczne. W mieści nie natrafimy na żadne korki, posiada dobrze rozplanowane metro i sklepy z wyrobami młodych projektantów sztuki użytkowej, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci na pewno zaciekawi Muzeum Statku Vasa, który jest tak ogromny, że jego maszty wystają ponad dachy budynku. Dorosłym natomiast spodobają się wąskie uliczki średniowiecznej starówki i supernowoczesne budynki. Do miasta przylega archipelag 24 tysiące wysepek, które zachęcają, by dla przeciwstawienia się miejskiemu klimatowi Sztokholmu oddać się sielskim wędrówkom pośród zieleni. Jeśli zdecydujemy się jechać do Szwecji samochodem, to prawie na samą plaże doprowadzą nas drogi szybkiego ruchu. Na swojej liście miejsc do zobaczenia nie można pominąć Pałacu Królewskiego nad jeziorem Saltsjӧn, ratusza nad jeziorem Mӓleren oraz gmachu rządu usytuowanego nad kanałem Strӧmgatan.
Prawdopodobnie na wszystkich zrobią też wrażenie szwedzkie szkiery – czyli tysiące wysp otoczonych gładkimi kamieniami, które zachęcają by właśnie tam wybrać swoje miejsce na odpoczynek.

Fot: Sztokholm, źródło zwierciadlo.pl

Skandynawia to nie tylko urlop spędzony na wypadach nad jezioro i wynajęty domek letniskowy, albo imprezy objazdowe. Ostatnio bardzo popularne są też naturalas travels, czyli, między innymi pływanie po Morzu Barentsa, wspinaczka skałkowa, rafting i canoonig. Warto dać się ponieść zachwytowi nie tylko nad przyrodą, ale i skierować swoje zainteresowanie na świetnie zachowane budynki średniowieczne, a wśród nich kościoły z XIII i XIV w. Nawet jeśli Skandynawia nie stanie się ulubionym celem podróży Polaków, to na pewno będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy chcą obcować z oszałamiającą przyrodą, oraz niecodzienną kulturą i kuchnią. Warto dołączyć do tego grona podróżników i odkrywców.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *