SZUKAJ
Motoryzacja
0

Sparaliżowany mężczyzna dzięki nowej technologii dostał prawo jazdy

Dwa lata temu w mediach pojawiła się informacja o Samie Schmidcie, który mimo paraliżu od szyi w dół szykował się do wzięcia udziału w wyścigu Indy 500. To mogło być możliwe dzięki najnowszej technologii…

Sparaliżowany mężczyzna dzięki nowej technologii dostał prawo jazdy

Dwa lata temu w mediach pojawiła się informacja o  Samie Schmidcie, który mimo paraliżu od szyi w dół szykował się do wzięcia udziału w wyścigu Indy 500. To mogło być możliwe dzięki najnowszej technologii. Od tego czasu poszła ona na tyle do przodu, że  teraz mężczyzna będzie mógł samodzielnie poruszać się  po drogach publicznych. Już udało mu się otrzymać prawo jazdy w stanie Nevada.

 

 

Od wypadku, w którym Schmidt stracił władzę na większą częścią  swojego ciała minęło 15 lat. Mimo, że było to dla niego niezwykle ciężkie przeżycie nie porzucił swojej pasji, chciał móc dalej jeździć. Inżynierowe z Arrow Electronics, Bell Labs oraz Air Force Research Laboratory postanowili mu to umożliwić, i z jego pomocą będą mogli przetestować swoje rozwiązanie technologiczne.

 

Tak właśnie zrodziło się nowe urządzenie  nazwie SAM. Jest to system pozwalający na kierowanie pojazdem wyłącznie za pomocą kamerek na podczerwień,  rejestrujących ruchy głowy kierowcy. Na tej zasadzie odbywa się sterowanie i przyspieszanie pojazdem, za hamowanie natomiast odpada specjalny przyrząd, który kierowca musi trzymać w ustach.  Kierowca nie jest jednak pozostawiony sam sobie, cały system wspiera komputer podłączony do GPS. Ma on odpowiadać za to, by kierowca nie zbaczał z trasy i na nic nie wpadł. Samochód z systemem SAM  jest  na półautonomiczny.

 

Źródło: Nevada DMV

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *