SZUKAJ
Zdrowie
0

Spokój w pigułce: 5 prostych wskazówek, które pozwolą Ci zminimalizować stres

Plamy od potu, zaciśnięta szczęka, zadyszka? Znasz to z autopsji? Zanim stracisz wszystkie włosy, sprawdź porady eksperta, które pomogą Ci wygrać ze stresem i zminimalizować jego negatywne skutki…

Spokój w pigułce: 5 prostych wskazówek, które pozwolą Ci zminimalizować stres

Plamy od potu, zaciśnięta szczęka, zadyszka? Znasz to z autopsji? Zanim stracisz wszystkie włosy, sprawdź porady eksperta, które pomogą Ci wygrać ze stresem i zminimalizować jego negatywne skutki. Stres to nieodzowny element naszego życia.  Gdy każdego dnia,  przez nasza głowę przepływa lista,   na której znajdują się dziesiątki rzeczy do zrobienia, ciężko jest nam wygenerować wystarczającą ilość czasu, by wszystko załatwić, w związku z tym nasze nerwy cięgle są udręczone. Niektórzy próbują wygrać ze stresem wprowadzając  do swojego życia więcej organizacji, planują wszystko –  od zawartości garderoby, po czas na popołudniowa drzemkę. Ale, czy to wystarczy?  Tak naprawdę to dodatkowa lista rzeczy, którą nasz mózg musi przetworzyć  i dodatkowy stres, by nasz dzień przebiegał zgodnie z góry założonym harmonogramem. Sami wpędzamy się w kozi róg.

 

Stres w pewnym stopniu dotyka każdego, nie jesteśmy w stanie całkowicie się na niego uodpornić, niekiedy jest nam nawet potrzebny  i działa  na nas stymulująco. Jednak jeśli czujesz, że stres zaczyna przejmować kontrolę nad twoim życiem, a to na pewno odbije się na Twoim zdrowiu, nie czekaj i zgłoś się o pomoc do eksperta. My tak właśnie zrobiliśmy…zobacz, czego udało nam się dowiedzieć.  Oto 5 prostych wskazówek, które pozwolą Ci zminimalizować stres.

 

1. Wygospodaruj trochę czasu dla siebie

 

Ciężko jest się zrelaksować, gdy już jesteś zestresowana. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. W tym przypadku ta zasada również się sprawdza.  Jeśli poświęcisz trochę czasu, by odmłodzić swoje ciało i umysł, będziesz zaskoczona jak bardzo Ci to pomoże.  Oczywiście jest różnica pomiędzy próbowaniem odreagowywania  stresu i skuteczną metodą walki ze stresem. Nie chodzi o to, byś czas, który wygospodarowałaś dla siebie spędzała z porcją lodów na kanapie, i odpoczywała przed telewizorem.  Strategicznie planuj czas dla siebie, nie marnuj go na wylegiwanie się na kanapie, to najlepiej pomoże Ci zminimalizować szkodliwe  działanie stresu.

 

Fot: totalbeauty.com

5-prostych-wskazowek-ktore-pozwola-ci-zminimalizowac-stres2

Zafunduj sobie dzień zdrowia psychicznego. Zrób coś, co ożywi twoje ciało i umysł.  Odwiedź muzeum, pójdź na spacer do parku, zabierz siebie  na dobry obiad i zakosztuj czegoś nowego.  Po powrocie do normalnego życia będziesz lepiej uodporniona na stres, mniej rzeczy będzie Cię w stanie wyprowadzić z równowagi.

 

Kolejnym sposobem na pielęgnowanie wolnego dnia jest ruch. Taniec na przykład,   to nie tylko forma społecznej aktywności . Badania wykazują, że pozwala on również zmniejszyć poziom stresu i zapobiega depresji.   Dzień jeszcze młody, parkiet jest Twój.

 

2. Odłącz się

 Zauważyłaś, że jak tylko czujesz się przytłuczona w sytuacjach stresujących, telefon zaczyna dzwonić jakby częściej, maile zaczynają piętrzyć się w skrzynce, a twój samochód wziął sobie wolne?  W takich chwilach powinnaś skupić się na zachowaniu wewnętrznego spokoju,  zrób sobie trochę wolnego od urządzeń cyfrowych  i od innych rzeczy, które mogą zakłócić twój spokój.

 

Fot: totalbeauty.com

5-prostych-wskazowek-ktore-pozwola-ci-zminimalizowac-stres3

Weź swoją duszę na spacer, z daleka od domu i technologii.  Wybierz się do ulubionego miejsca, bądź  zapewnij sobie kontakt z przyrodą  – nakarm swojego ducha.  Musisz się odłączyć od codziennych spraw, by móc usłyszeć swój wewnętrzny głos i tak naprawdę odpocząć.  Jeśli chcesz, by korzyści płynące z takiego spędzania czasu były długoterminowe, regularnie wyprowadzaj swoje wewnętrzne ja  na spacer.

 

3. Nie bądź jak wycieraczka

Nawet jeśli chcesz zadowolić wszystkich dokoła, to nie oznacza, że masz zapominać o sobie..  Bardzo ważne jest wyznaczenie granic. Jeśli ktoś poprosi Cię o przysługę, zanim się zgodzisz zrobić coś dla tej osoby, pomyśl najpierw o swoim samopoczuciu. Czy nie nałożysz na siebie kolejnych obowiązków, które będę potęgować u Ciebie stres?

 

Fot: totalbeauty.com

5-prostych-wskazowek-ktore-pozwola-ci-zminimalizowac-stres4

4. Odżywiaj się zdrowo

Powtórzymy to raz jeszcze, odżywaj się zdrowo!  Kiedy jesteś zestresowana, bardzo często jest tak, że pierwszą rzeczą na jaką masz ochotę jest utopienie smutków w żywności. Zanim dojdziesz do śmieciowego jedzenia, zafunduj swojemu organizmowi  zdrową i smaczną przekąskę.  Jedzenie przetworzone tylko pogorszy twój nastrój.

 

Fot: totalbeauty.com

5-prostych-wskazowek-ktore-pozwola-ci-zminimalizowac-stres5

Kiedy jemy lepiej, czujemy się lepiej.  Kiedy czujemy się dobrze, jesteśmy lepiej przygotowani do radzenia sobie z sytuacjami stresującymi.  Krótkoterminowe  ładunki energetyczne, takie jak kawa, czy cukier  zapewnią Ci jedynie tymczasowy zastrzyk energii, a dość często ich efektem ubocznym może być gorszy sen lub awaria energii.  To wraz ze stresem osłabia nasz układ odpornościowy.  Dodanie do codziennego menu zdrowszych posiłków może Ci skutecznie walczyć ze stresem.

 

Przeczytaj jeszcze: Kobieta i stres: 6 produktów, które pomogą Ci ukoić skołatane nerwy!

 

5. Spójrz prawdzie w oczy

Jaka jest najgorsza prawda o stresie?  Mianowicie taka, że  sprawia iż żyjemy w zaprzeczeniu.  Należy przyznać się do rzeczy, które przyczynią się do stresu, a nie zamiatać je pod dywan, w nadziei, że tam właśnie zostaną.

 

Fot: totalbeauty.com

5-prostych-wskazowek-ktore-pozwola-ci-zminimalizowac-stres6

„Spójrz prawdzie w oczy” jeśli nienawidzisz swojej pracy, masz długi,  małżeństwo lub związek  nie spełnia twoich oczekiwań,  nie robisz nic kreatywnego w swoje pracy, a twoje zdrowie wymaga uwagi, możesz medytować, ale i tak musisz zająć się każdą z tych rzeczy z osobna, by uwolnić się od  narastającego stresu.  Tylko stawienie czoła problemom jest w stanie przywróć Ci spokój w dalszej perspektywie. Problemy, których nie załatwisz, będą się piętrzyć i  mnożyć, a Ty będziesz się z nimi czuła coraz gorzej.

 

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *