SZUKAJ
Zdrowie
0

Sposoby na kaca

Nie wezmę więcej alkoholu do ust! – to głębokie przekonanie znane jest każdemu, komu chociaż raz zdarzyło się przeholować z alkoholem i obudzić się następnego dnia z pękającą głową i żołądkiem skręconym jak powróz…

Sposoby na kaca

Nie wezmę więcej alkoholu do ust! – to głębokie przekonanie znane jest każdemu, komu chociaż raz zdarzyło się przeholować z alkoholem i obudzić się następnego dnia z pękającą głową i żołądkiem skręconym jak powróz. Podstawowa rada w takiej sytuacji: jeśli jest nam niedobrze – trzeba sobie ulżyć. Wymioty to jeden ze sposobów, w jaki organizm pozbywa się toksyn. Jeśli głowa boli tak, że musimy sięgnąć do apteczki – dobrze jest wybrać aspirynę albo ibuprofen.

Należy unikać paracetamolu – jeśli piliśmy alkohol, może uszkodzić nam wątrobę! Poniżej przedstawiamy Wam kilka sprawdzonych sposobów radzenia sobie z kacem. A na przyszłość jeśli jednak zmienimy zdanie (jak większość ludzi, co do unikania alkoholu) postarajmy się go przynajmniej pić z umiarem i w taki sposób, żeby możliwe najmniej wpływał na nasz organizm.

D

laczego kac?

Wczoraj przesadziliśmy z alkoholem, a dziś mamy potężnego kaca. Głowa pęka. Pocimy się na potęgę, jest nam niedobrze. Mogą pojawić się dreszcze, możemy czuć  irracjonalny lęk. Co się dzieję ?! Alkohol, którego  tyle wypiliśmy spowodował odwodnienie organizmu i wypłukał z niego wiele niezbędnych składników mineralnych. W dodatku przyczynił się do  rozszerzenia naczyń krwionośnych w mózgu – to stąd ten potworny ból głowy. Alkohol sprawia też, że krew przez pewien czas jest bardziej kwaśna, czyli ma niższe pH (taki stan lekarze nazywają kawasicą) dlaczego odczuwamy nudności i się pocimy.

P

ierwszy krok do szybkiej ulgi

Kiedy tylko się obudzisz, wypij szybko 2 duże szklanki wody, żeby zlikwidować skutki odwodnienia. Wypij dużą szklankę soku grejpfrutowego, pomarańczowego albo pomidorowego. Soki owocowe zawierają fruktozę – prosty cukier przyśpieszający metabolizm alkoholu. Jeśli lubisz kawę – wypij szybko filiżankę lub dwie. Kofeina zwęża naczynia krwionośne – także w mózgu. Tylko nie przesadź – kofeina, podobnie jak alkohol, działa moczopędnie, więc jeśli wypijesz za dużo, grozi Ci jeszcze większe odwodnienie. Pueraria łatkowata (kudzu) jest tradycyjnym chińskim środkiem na zatrucie alkoholowe. Napar sporządzony z korzeni tej rośliny często pije się jako poranną herbatkę po zakrapianym wieczorze. Preparaty kudzu dostępne są w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Przez Internet można także kupić kapsułki zawierające wyciąg z tej rośliny. Zawsze stosuj się do zaleceń zawartych w instrukcji na opakowaniu.

P

rzekąski

Kiedy już uda Ci się pokonać nudności, zjedz talerz rosołu lub po prostu wywaru drobiowego. Pomoże Ci to uzupełnić sód i potas, które organizm stracił w trakcie picia. Znakomitą metodą uzupełnia brak potasu i innych składników jest mleczny koktajl bananowy. Zmiksuj ½ szklanki mleka, banana i 2 łyżeczki miodu. Banany zawierają dużo potasu, który bardzo łatwo tracimy z moczem i w trakcie wymiotów. Miód z kolei ma w sobie mnóstwo fruktozy. Jeśli jesteś w stanie zjedz lekki posiłek : owoce, grzankę, miód. Owoce i miód są bogatym źródłem fruktozy. Kanapkę z szynką zostaw lepiej an następny dzień.

R

Ruch

Choć masz ochotę pozostać z łóżku, zdecydowanie lepiej wpłynie na Ciebie szybka przechadzka albo jogging. Ruch i wysiłek fizyczny pobudzają organizm do produkcji endorfin, naturalnych środków przeciwbólowych. Picie dużych ilości alkoholu może obniżyć stężenie endorfin w mózgu.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!