SZUKAJ
Zdrowie
0

Spragnione oczy

Wygodne miejsce do pracy, odrywanie co jakiś czas wzroku od ekranu komputera, aktywność fizyczna i dieta bogata w witaminy – tego potrzebują oczy, by dobrze nam służyły i były zdrowe…

Spragnione oczy

Wygodne miejsce do pracy, odrywanie co jakiś czas wzroku od ekranu komputera, aktywność fizyczna i dieta bogata w witaminy – tego potrzebują oczy, by dobrze nam służyły i były zdrowe.

Pracujesz całymi dniami przy komputerze, w domu też sporo czytasz, oświetlenie masz przy tym nie najlepsze …A twoje oczy często pieką, łzawią, odnosisz wrażenie, że pod powieki dostały się ziarenka piasku. Zastanawiasz się dlaczego taks się dzieje. Co zagraża naszym oczom na co dzień i jak możemy im pomóc?

C

o szkodzi?

Oczy mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, są więc wrażliwe na różnice temperatury, oświetleni i wilgotności powietrza. U dorosłej osoby spędzającej kilka godzin dziennie przy komputerze, zagrożeniem jest zbyt wysoka temperatura powietrza, przy jego zbyt niskiej wilgotności. Chcąc poprawić komfort pracy, włączamy często w bliskiej odległości źródło światłą, zmniejszając jednocześnie częstotliwość mrugania. Ograniczamy przy tym naturalny odruch nawilżania powierzchni oka. Po pracy wracamy do domu i tutaj też oczom nie jest łatwo, szczególnie jesienią i zimą. Kaloryfery będą grzały przez kilka najbliższych miesięcy, co skutkuje niekorzystnym dla oczu wysuszeniem powietrza. Warto uzmysłowić sobie, że naszym oczom bardzo szkodzi również palenie papierosów. Jest ono niezwykle groźnym czynnikiem ryzyka rozwoju zmian naczyniowych i zwyrodnieniowych w narzędzie wzroku. Udowodniono ponad wszelką wątpliwość związek palenia, zarówno czynnego, jak i biernego, z powstaniem wielu chorób niebezpiecznych dla procesu widzenia.

N

iepokojące objawy

Połączenie tych wszystkich czynników skutkuje nie tylko uczuciem dyskomfortu, ale może także sprzyjać powstaniu stanów zapalnych, przede wszystkim spojówek. Wtedy występują dość nieprzyjemne, tym samym łatwe do zauważenia objawy. Oko jest zaczerwienione, pojawia się kłucie, pieczenie, szczypanie, uczucie obecności ciała obcego pod powieką oraz wydzielina, która w zależności od wywołującej ja przyczyny może być bardzo skąpa albo odwrotnie, bardzo obfita; wodnista lub gęsta, ropna. Często jest wyraźnie zaznaczony obrzęk samych spojówek, a także powiek. Taki stan wymaga specjalistycznej diagnostyki ( na przykład określenia funkcji wydzielniczej gruczołu łzowego lub wykonania posiewu z worków spojówkowych) i leczenia. Jest bardo ważne, ponieważ nieleczone zapalenie spojówek może się szybko przekształcić w zapalenie rogówki a to już naprawdę poważne schorzenie.

P

rzerwa w pracy

Jeśli spędzasz przed monitorem wiele godzin, koniecznie co jakiś czas przeznacz kilka minut na ćwiczenia przynoszące ulgę oczom. Najważniejsze i zarazem najprostsze z nich to zamykanie oczu na kilka sekund, apotem następnie na kilka sekund bardzo częste nimi mruganie. Potem należy je ponownie zamknąć na chwilę, następnie popatrzeć w dal i można wrócić do pracy. Komfort pracy poprawi również wykonanie co dwie, trzy godziny prostych ćwiczeń kręgosłupa i stawów barkowych.

D

obre światło

Ważny jest sposób oświetlenia stanowiska pracy. Jeśli światło górne i boczne jest niewstraczające lub niekorzystnie – pada na monitor, powoduje odblaski – na biurku należy postawić lampę z regulowanym ramieniem. To pomaga oświetlić tekst, przy czym kartka z nim powinna być umieszczona pionowo, równolegle do powierzchni ekranu. Zadbajmy też o właściwe ustawienie monitora – nieco poniżej linii wzroku i na wprost nas, tak by można było patrzeć w dal poza ekran, na przykład za okno. Kiedy praca przy komputerze trwa dłużej lub mimo dawania oczom odpoczynku pojawia się swędzenie, pieczenie albo łzawienie, można też skorzystać z nawilżających kropli z rodzaju „sztucznych łez” poprawiających komfort widzenia. Większość tych preparatów jest dostępna w aptekach bez recepty. Jeśli jednak problemy powracają, trzeba zwrócić się o pomoc do okulisty.

N

awilżanie

Problem wysuszonego powietrza rozwiążemy, nawilżając je w pomieszczeniach w których przebywamy – w domu w pracy. Możemy to zrobić za pomocą elektrycznego nawilżacza powietrza (średnio 100 – 300zł), najlepiej od razu z filtrem eliminującym zanieczyszczenia, albo wieszając na kaloryferach ceramiczne ręczniki z wodą. Najlepsze są duże i płaskie, bo z nich woda łatwiej pracuje. Pamiętajmy o codziennym zmienianiu wody dokładnym myciu pojemników. Oprócz tego ważne jest regularne wietrzenie pomieszczenia.

W

itaminy i mikroelementy

Jesienią i zimą możemy wzmocnić oczy specjalnie skomponowanym preparatem wielowitaminowym uwzględniającym w składzie ważne dla oka mikroelementy. Pamiętając, iż to, jak funkcjonujemy, zależy w dużej mierze od nas samych, przestrzegajmy odpowiedniej diety, dbajmy o aktywność fizyczną, unikajmy czynników ryzyka (w tym palenia papierosów) mogących powodować zaburzenia i choroby. Niech profilaktyka stanie się naszym codziennym zwyczajem.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!