Wyobraźmy sobie, że przed ważnym spotkaniem biznesowym, randką musimy przejść test świeżości oddechu – i go nie zaliczymy. Nie należy się martwić, mamy kilka sposobów na poradzenie sobie …
Wyobraźmy sobie, że przed ważnym spotkaniem biznesowym, randką musimy przejść test świeżości oddechu – i go nie zaliczymy. Nie należy się martwić, mamy kilka sposobów na poradzenie sobie z tą niemiłą przypadłością. Jeśli dziąsła, język i zęby zmieniły się w przytulne miejsce dla powodujący nieprzyjemny zapach bakterii, trzeba przyjąć ścisły reżim codziennej higieny jamy ustnej. Specjalne płyny do płukania, odpowiednia pasta do zębów i regularne ich szczotkowanie i czyszczenie mogą rozwiązać problem.
Działaj na bieżąco
1. Wyschnięta jama ustna to doskonałe miejsce dla bakterii powodujących nieświeży oddech. Znajdź szybko kran z wodą i dokładnie wypłucz usta. Woda pomoże na krótki czas usunąć bakterie i poprawi Twój oddech. 2. Po posiłku w restauracji, czy będzie to biznesowy lunch, czy romantyczna kolacja przy świecach, nie wyrzucaj gałązki natki pietruszki, którą udekorowano talerz. Weź ją do ust i żuj. Natka pietruszki zawiera dużo chlorofilu, który odświeża oddech i działa bakteriobójczo. 3. Jeśli masz taką możliwość zjedz pomarańczę. Zawarty w niej kwas cytrynowy stymuluje ślinianki, a napływ śliny odświeża oddech podobnie, jak płukanie ust. 4. Jeśli nie masz pod ręką pomarańczy zjedz cokolwiek, oczywiście poza pokarmami, po których oddech jest jeszcze gorszy (takimi jak czosnek, cebula, czy ostro pachnący pleśniowy ser). Jedzenie pobudza wydzielanie śliny, która pomaga oczyścić powierzchnię języka. 5. Mocno podrap językiem o zęby. Na języku zbiera się czasami warstewka bakterii, które rozkładają białka, wytwarzając nieprzyjemnie pachnący gaz. Możesz spróbować zdrapać je językiem, a potem wypłukać usta. 6. Jeśli masz pod ręką łyżeczkę, choćby plastikową, użyj jej jako narzędzia do czyszczenia języka. Najbezpieczniej jest przyłożyć łyżeczkę w tylnej części języka i drapać do przodu, 4-5 razy. W ten sposób – od tyłu ku przodowi, wyczyść również boki języka. Tylko nie wkładaj łyżeczki zbyt głęboko, bo możesz sprowokować odruch wymiotny.
Przejrzyj półkę z przyprawami
1. Goździk ( wysuszony pąk kwiatowy goździkowca korzennego) zawiera eugenol – silną substancję bakteriobójczą. Weź jeden goździk do ust i dokładnie go pogryź. Ostry, aromatyczny olejek goździkowy może delikatnie zadrażnić nabłonek jamy ustnej, więc nie trzymaj go w jednym miejscu, tylko gryź, przesuwając między zębami. Kiedy oddech przesyci się jego aromatem – wypluj goździk. Nie używaj natomiast sproszkowanego goździka, albo eterycznego lejku goździkowego są zbyt mocne i mogą spowodować poparzenia.
2. Żuj koper (fenkuł) włoski, koperek, kardamon, malabarski, albo biedrzeniec anyż (anyżek) . Zioło to podobne w smaku do lukrecji działa bakteriobójczo na drobnoustroje mnożące się na jeżykach. Pozostałe zioła ukrywają nieprzyjemny zapach.
Wybierz dobry odświeżacz
Większość produktów reklamowych jako znakomite odświeżacze oddechu działa tylko przez krótki czas. Lepsze są płyny do płukania ust zawierające dwutlenek wodoru, działają niezwykle skutecznie na bakterie kolonizujące jamę ustną. Używaj pasty do zębów w której znajduje się naturalny środek dezynfekujący – olejek z drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej). Poszukaj pasy z takim składakiem w aptece albo w sklepie ze zdrową żywnością.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!